12 Öfkeli Adama

12 Öfkeli Adam

12 Angry Men

12 Öfkeli Adam, Sidney Lumet’in yönettiği 1957 ABD yapımı drama filmidir. Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanan film bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, makul şüphe temelinde, ikna etme çabaları hakkındadır. Film neredeyse sadece bir set kullanılarak çekilmiş olma özelliği ile dikkate değerdir. Filmin başında ve sonundaki üç dakikalık gösterim süresi ve bitişikteki lavabo sahneleri dışında bütün filmde mekân olarak sadece jüri odası kullanılır. “12 Öfkeli Adam” ayrıca Sidney Lumet’in yönettiği ilk filmdir.

İki jüri üyesinin mahkeme binasından ayrılmaları esnasında birbirlerine isimlerini söylemeleri dışında filmde hiç isim kullanılmaz. Davalı “çocuk”, tanıklar da “yaşlı adam” ve “karşı sokaktaki kadın” şeklinde anılır.

“12 Öfkeli Adam”, 2007 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Özet

Hikâye bir cinayet davasındaki yargıcın jüriye talimatlar verdiği kapanış konuşmasının sonrasında başlar. Amerikan yasalarına göre jürinin kararı (suçlu ya da suçsuz) oybirliği ile alınmalıdır. Oybirliği ile alınmamış olan karar jürinin kendini feshetmesi ve davanın yeniden görülmesi anlamına gelir. Jürinin karara bağlaması gereken konu şehrin fakir bölgesinde yaşayan bir çocuk zanlının babasını öldürüp öldürmediğine karar vermektir. Jüri ayrıca sanığın suçlu bulunması halinde uygulanacak cezanın idam olacağı (elektrikli sandalye) konusunda bilgilendirilir. Sonrasında on iki jüri üyesi davayı tartışacakları ve birbirlerinin kişiliğini tanıyacakları jüri odasına girerler. Filmin bundan sonraki konusu jüri üyelerinin, bazı durumlarda önyargılara dayanan, oybirliğine ulaşma yolunda karşılaştıkları zorluklar etrafında döner. 8. jüri ilk oylamada farklı bir görüş bildirir. Sekizinci jüri delillerin ikinci dereceden olduğunu ve çocuğun adil bir tartışmayı hakettiğini belirtir. Sorgulamaya, sadece iki cinayet tanığının olmasının güvenilirliği ve kesinliği, cinayette kullanılan bıçağın belirtildiği gibi eşsiz olmaması (cinayette kullanılan bıçağın aynısını cebinden çıkararak diğer üyelere gösterir) ve diğer şüpheli durumları göz önüne alarak başlar.

Sekiz numaralı jürinin en azılı rakipleri 3. 4. ve 10. jüriler çocuğun bahanesinin berbat olduğunu, cinayet gecesi gittiğini iddia ettiği film hakkında herhangi bir ayrıntı hatırlamadığını ve babasını öldürmek için yeterince motivasyonunun olduğunu belirtirler. Suçsuz kararını savunanlar çocuğun hafıza eksikliği yaşadığı panik ile açıklanabileceğeni ayrıca tanıklardan yaşlı adamın ilgi çekmeye çalışmış olabileceğini ve diğerinin cinayete gözünde gözlükleri yokken tanık olmuş olabileceği söylerler. Müzakere devam ederken jüri üyeleri de 9., 5., 11., 2., 6., 7., 12., 1., 4., 10., ve son olarak da 3. jüri sırasıyla suçsuz kararına doğru yönelmeye başlarlar.

Yönetmen Sidney Lumet
Yapımcı Henry Fonda
Reginald Rose
Senarist Reginald Rose
Oyuncular Henry Fonda
Lee J. Cobb
E. G. Marshall
Martin Balsam
John Fiedler
Jack Klugman
Edward Binns
Jack Warden
Joseph Sweeney
Ed Begley
George Voskovec
Robert Webber
Müzik Kenyon Hopkins
Görüntü yönetmeni Boris Kaufman
Kurgu Carl Lerner
Dağıtıcı United Artists
Cinsi Sinema filmi
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı ABD, 1957
Çıkış tarih(ler)i 13 Nisan, 1957
ABD
Süre 96 dk.
Dil İngilizce
Bütçe 340.000 $

 

 

12 Öfkeli Adamhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/oUuoJk0T3n5ooxLtnoUB9DS825F1-692x1024.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/oUuoJk0T3n5ooxLtnoUB9DS825F1-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmler12 Angry Men filmi,12 Angry Men filminin afişi,12 Angry Men filminin aldığı ödüller,12 Angry Men filminin başrol oyuncuları,12 Angry Men filminin bütçesi,12 Angry Men filminin çıkış tarihi,12 Angry Men filminin dağıtıcı firma,12 Angry Men filminin film afişi,12 Angry Men filminin filmi,12 Angry Men filminin fragman,12 Angry Men filminin hangi ülke yapımı,12 Angry Men filminin hasılat,12 Angry Men filminin imdb puanı,12 Angry Men filminin müziği,12 Angry Men filminin oyuncular,12 Angry Men filminin oyuncuları,12 Angry Men filminin senarist,12 Angry Men filminin süresi,12 Angry Men filminin türkçe altyazılı fragman,12 Angry Men filminin türkçe ismi,12 Angry Men filminin yapımcısı,12 Angry Men filminin yönetmen,12 Angry Men filminin yönetmeni,12 Öfkeli Adam filmi,12 Öfkeli Adam filminin afişi,12 Öfkeli Adam filminin aldığı ödüller,12 Öfkeli Adam filminin başrol oyuncuları,12 Öfkeli Adam filminin bütçesi,12 Öfkeli Adam filminin çıkış tarihi,12 Öfkeli Adam filminin dağıtıcı firma,12 Öfkeli Adam filminin film afişi,12 Öfkeli Adam filminin filmi,12 Öfkeli Adam filminin fragman,12 Öfkeli Adam filminin hangi ülke yapımı,12 Öfkeli Adam filminin hasılat,12 Öfkeli Adam filminin imdb puanı,12 Öfkeli Adam filminin müziği,12 Öfkeli Adam filminin oyuncular,12 Öfkeli Adam filminin oyuncuları,12 Öfkeli Adam filminin senarist,12 Öfkeli Adam filminin süresi,12 Öfkeli Adam filminin türkçe altyazılı fragman,12 Öfkeli Adam filminin türkçe ismi,12 Öfkeli Adam filminin yapımcısı,12 Öfkeli Adam filminin yönetmen,12 Öfkeli Adam filminin yönetmeni
12 Öfkeli Adam 12 Angry Men 12 Öfkeli Adam, Sidney Lumet'in yönettiği 1957 ABD yapımı drama filmidir. Reginald Rose'un aynı adlı oyunundan uyarlanan film bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, makul şüphe temelinde, ikna etme çabaları hakkındadır. Film neredeyse sadece bir set kullanılarak çekilmiş olma özelliği ile dikkate değerdir. Filmin başında...