Batıda Kan Var

Bir Zamanlar Batıda

C’era una volta il West

(Once Upon a Time in the West)

Batıda Kan Var(İtalyanca: C’era una volta il West, İngilizce: Once Upon a Time in the West), İtalyan yönetmen Sergio Leone’nin 1968 yılında yönettiği epik spagetti western filmi. Türkiye’de 27 Kasım 1972 tarihinde sinemalarda “Batıda Kan Var” adıyla gösterime giren filmin 1986 yılında özgün adının tam çevirisi olan Bir Zamanlar Batıda adıyla video formatında da dağıtımı yapıldı.

Filmin yıldızlarından Henry Fonda Frank rölüyle ilk kez kötü adam tiplemesinde oynamış ve verdiği bir röportajda seyircilerin onu filmde ilk gördüklerinde çok şaşırdıklarını söylemiştir. Filmde Charles Bronsongüçlü düşman “Harmonica”‘yı, Jason Robards haydut Cheyenne’yi ve Claudia Cardinale geçmişte bir fahişe olan şimdi ise yeni dul kalmış bir çiftlik hanımı olan Jilly’yi oynar. Senaryo Leone ve Sergio Donati tarafından yazılmıştır. Hikâye Leone, Bernardo Bertolucci ve Dario Argento tarafından tasarlanmıştır. Filmin görüntü yönetmeni Tonino Delli Colli’dir. Filmin müziğini Ennio Morricone yapmıştır.

Film Avrupa’da azımsanmayacak bir gişe başarısı yakaladı. Bazı şehirlerde birkaç yıl oynadı. Bununla beraber 1969’da galası yapıldığında Amerika’da daha çok olumsuz eleştirilerle karşılandı. Film bir şaheser ve en iyi westernlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Yönetmen Sergio Leone
Yapımcı Fulvio Mosella
Bino Cicogna (yürütme)
Senarist Senaryo:
Sergio Leone
Sergio Donati
Hikâye:
Sergio Leone
Dario Argento
Bernardo Bertolucci
Oyuncular Charles Bronson
Claudia Cardinale
Jason Robards
Henry Fonda
Müzik Ennio Morricone
Görüntü yönetmeni Tonino Delli Colli
Kurgu Nino Baragli
Stüdyo Finanzia San Marco
Rafran Cinematografica
Paramount
Dağıtıcı Paramount
Türü Western, Dram
Yapım yılı 1968
Çıkış tarih(ler)i Türkiye:
Kasım 1972
İtalya:
Aralık 21, 1968
ABD:
Mayıs 28, 1969
Süre Sinema kurgusu:
145 dakika
Yeniden kurgusu:
165 dakika
Uzatılmış kurgusu:
175 dakika
Ülke İtalya
Dil İtalyanca
İngilizce
Diğer adları Bir Zamanlar Batıda (Video ismi)

 

Batıda Kan Varhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Once-upon-a-time-in-the-west-charles-bronson-henry-fonda.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Once-upon-a-time-in-the-west-charles-bronson-henry-fonda-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerBatıda Kan Var filmi,Batıda Kan Var filminin afişi,Batıda Kan Var filminin aldığı ödüller,Batıda Kan Var filminin başrol oyuncuları,Batıda Kan Var filminin bütçesi,Batıda Kan Var filminin çıkış tarihi,Batıda Kan Var filminin dağıtıcı firma,Batıda Kan Var filminin film afişi,Batıda Kan Var filminin filmi,Batıda Kan Var filminin fragman,Batıda Kan Var filminin hangi ülke yapımı,Batıda Kan Var filminin hasılat,Batıda Kan Var filminin imdb puanı,Batıda Kan Var filminin müziği,Batıda Kan Var filminin oyuncular,Batıda Kan Var filminin oyuncuları,Batıda Kan Var filminin senarist,Batıda Kan Var filminin süresi,Batıda Kan Var filminin türkçe altyazılı fragman,Batıda Kan Var filminin türkçe ismi,Batıda Kan Var filminin yapımcısı,Batıda Kan Var filminin yönetmen,Batıda Kan Var filminin yönetmeni
Batıda Kan Var Bir Zamanlar Batıda C'era una volta il West (Once Upon a Time in the West) Batıda Kan Var(İtalyanca: C'era una volta il West, İngilizce: Once Upon a Time in the West), İtalyan yönetmen Sergio Leone'nin 1968 yılında yönettiği epik spagetti western filmi. Türkiye'de 27 Kasım 1972 tarihinde sinemalarda 'Batıda Kan Var' adıyla gösterime giren filmin 1986 yılında...