Cabiria’nın Geceleri

Le Notti di Cabiria

Cabiria’nın Geceleri 1957 İtalya yapımı melodramatik filmdir. Özgün adı Le Notti di Cabiria olan film İngilizce konuşulan ülkelerde Nights of Cabiria veya sadece Cabiria adı ile gösterilmiştir.

Maria Molinari ‘nin romanından senaryosunu Pier Paolo Pasolini’nin Federico Fellini, Ennio Flaiano ve Tullio Pinelli ile birlikte uyarlayıp yazdıkları filmin yönetmeni Federico Fellini’dir. Başrolde aynı zamanda Fellini’nin eşi olan Giulietta Masina rol almıştır. Yapımcılığını Dino de Laurentiis’in üstlendiği filmin müzikleri Nino Rota’ya aittir.

Filme 1958’de Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü verilmiştir. Ayrıca Giulietta Masina filmdeki Cabiria rolü için 1957 yılında hem Cannes Film Festivali’nde hem de San Sebastian Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini kazanmıştır.

“Cabiria’nın Geceleri”, Roma’nın kenar semtlerinde fahişelik yaparak hayatını kazanan ‘Cabiria’ nın gerçek aşkı arayışını ve hayal kırıklıklarını anlatmaktadır.

Özet

Orta yaşlı gariban bir fahişe olan saf ve alıngan ‘Cabiria’ (Giulietta Masina) Roma’nın pejmürde semtlerinden Ostia’da ‘iş tutmaktadır’. Fakir semtlerden birinde de kendine ait küçücük bir evi, bankada bir miktar parası ve kocaman hayalleri vardır. Cabiria takma ismini 1914 tarihli Cabiria adlı bir İtalyan filminden almıştır. Sürekli olarak gerçek aşkı arayan Cabiria, her seferinde ihanete ve hayal kırıklığına uğrar. Hatta bir keresinde gerçek aşkını bulduğunu sandığı bir anda, erkek arkadaşı parasını alıp kaçar ve onu suda ölüme terk eder. Sürekli olarak benzer olaylarla aşağılanan ve hırpalanan Cabiria incinir ama asla yıkılmaz. Cabiria’nın minik bedeni ve tavırları biraz Charlie Chaplin’in canlandırdığı “Küçük Serseri” yi anımsatır. Cesur ve gözü pek ama bir o kadar da naiftir, kırılgan ve savunmasızdır. Benzersiz iyimserliği, özgürlüğüne ve bağımsızlığına olan aşırı tutkusu ile “altın kalpli fahişe” mitinin ete kemiğe bürünmüş halidir. Islah olmayı kabullenmez ama suçluluk da duymaz.

Oyuncu Kadrosu

  • Giulietta Masina … Maria ‘Cabiria’ Ceccarelli
  • François Périer … Oscar D’Onofrio
  • Franca Marzi … Wanda
  • Dorian Gray … Jessy
  • Aldo Silvani … Il mago (sihirbaz)
  • Ennio Girolami … Amleto, ‘il magnaccia’ (muhabbet tellalı)
  • Mario Passante … Lo storpio alla processione
  • Christian Tassou
  • Amedeo Nazzari … Alberto Lazzari
Yönetmen Federico Fellini
Yapımcı Dino de Laurentiis
Senarist Pier Paolo Pasolini
Federico Fellini
Ennio Flaiano
Tullio Pinelli
Maria Molinari ‘nin romanından
Oyuncular Giulietta Masina
François Périer
Müzik Nino Rota
Görüntü yönetmeni Aldo Tonti
Kurgu Leo Cattozzo
Stüdyo Dino de Laurentiis Cinematografica
Les Films Marceau
Dağıtıcı Paramount Pictures
The Criterion Collection(DVD)
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram,melodram,traji-komedi
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1957
Çıkış tarih(ler)i 10 Mayıs 1957Fransa,Cannes Film Festivali
Süre 110 dakika/117 dak.(Restore edilmiş versiyonu)
Ülke İtalya
Fransa ortak yapımı
Dil İtalyanca
Diğer adları Cabiria’nın Geceleri (Türkiye)
Nights of Cabiria (ABD)
Cabiria (İngiltere)
Les Nuits de Cabiria (Fransa)
Die Nächte der Cabiria (Almanya)
Las Noches de Cabiria (İspanya)

 

Cabiria'nın Gecelerihttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Notti_di_Cabiria_afiş.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Notti_di_Cabiria_afiş-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemCabiria'nın Geceleri filmi,Cabiria'nın Geceleri filminin afişi,Cabiria'nın Geceleri filminin aldığı ödüller,Cabiria'nın Geceleri filminin başrol oyuncuları,Cabiria'nın Geceleri filminin bütçesi,Cabiria'nın Geceleri filminin çıkış tarihi,Cabiria'nın Geceleri filminin dağıtıcı firma,Cabiria'nın Geceleri filminin film afişi,Cabiria'nın Geceleri filminin filmi,Cabiria'nın Geceleri filminin fragman,Cabiria'nın Geceleri filminin hangi ülke yapımı,Cabiria'nın Geceleri filminin hasılat,Cabiria'nın Geceleri filminin imdb puanı,Cabiria'nın Geceleri filminin müziği,Cabiria'nın Geceleri filminin oyuncular,Cabiria'nın Geceleri filminin oyuncuları,Cabiria'nın Geceleri filminin senarist,Cabiria'nın Geceleri filminin süresi,Cabiria'nın Geceleri filminin türkçe altyazılı fragman,Cabiria'nın Geceleri filminin türkçe ismi,Cabiria'nın Geceleri filminin yapımcısı,Cabiria'nın Geceleri filminin yönetmen,Cabiria'nın Geceleri filminin yönetmeni,Le Notti di Cabiria filmi,Le Notti di Cabiria filminin afişi
Cabiria'nın Geceleri Le Notti di Cabiria Cabiria'nın Geceleri 1957 İtalya yapımı melodramatik filmdir. Özgün adı Le Notti di Cabiria olan film İngilizce konuşulan ülkelerde Nights of Cabiria veya sadece Cabiria adı ile gösterilmiştir. Maria Molinari 'nin romanından senaryosunu Pier Paolo Pasolini'nin Federico Fellini, Ennio Flaiano ve Tullio Pinelli ile birlikte uyarlayıp yazdıkları filmin yönetmeni Federico Fellini'dir. Başrolde aynı zamanda Fellini'nin eşi olan Giulietta Masina rol almıştır. Yapımcılığını Dino de Laurentiis'in üstlendiği filmin...