Dövüş Kulübü

Fight Club

Dövüş Kulübü, (orijinal adı Fight Club), Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen kült filmdir. 1999 yapımı olan film, David Fincher tarafından yönetilmiştir ve başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter rol almıştır. Müziklerini Dust Brothers yapmıştır.

Dövüş Kulübü ABD’de 37.030.102$, uluslararası olarak 63.823.651$ hasılat ile toplam kazancı 100.853.753$’a ulaşmıştır. Film ABD’de gösterime girdiği hafta 11.035.485$ gelir elde etmiştir. 2000 yılında film, en iyi ses efektleri dalında Akademi Ödüllerine aday oldu ve 2001 yılının kasım ayında en iyi film müziği dalında Brit ödülünü almıştır. Filmin elde ettiği büyük başarı üzerine bilgisayar oyunu da çıkarılmış ancak kitabın ve filmin hayranları tarafından ticari amaçlı olmakla suçlanmıştı.

Konu

Oregon Üniversitesi’nde yüksek lisansını yapan Chuck Palahniuk’un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu alan romanından yola çıkılarak çekilen Fight Club’da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Tekdüze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. Ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan Anlatıcı doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. Bu toplantılar esnasında Marla ile tanışır; o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. Anlatıcı’nın ve Marla’nın çabaları, tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta, kariyer sahibi ama yalnız insanların bir tepkisi. Anlatıcı’nın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. Bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler olması da adeta bunun bir kanıtıdır. İçilen birkaç biranın ardından park yerinde Tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışkırtacaktır. Aralarında başlayan bu kavga Anlatıcı’nın hayatını değiştirecektir. Bir süre sonra Anlatıcı, Tyler’ın yanına taşınır. Tyler’ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulüpte sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. Kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve Tyler hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir. Durum gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal almaya başlamıştır. Tyler ve Anlatıcı’nın olaylara verdikleri tepkiler paralellik kazanmaya başlar. Kurdukları kulüp ise kapital dünyada kendini önemsiz ve dışlanmış hissedenler için bir buluşma noktası olma özelliğini edinir, gün geçtikçe üye sayısı ve derinliği artar. Anlatıcı bu olaylar olurken Tyler’ın kendisine bilerek bilgi vermediği bir Kıyamet Projesi’nden haberdar olur ve Tyler’ın onu yalnız bırakması ile şok geçirir. Onu bulabilmek için birçok dünya şehrine gider ve gittiği her şehirde kulübün ne kadar geliştiğini ve o şehirlere de yayıldığını görür. Artık kontrol edilemeyen bu ilerleyişe son vermek isteyen Anlatıcı harekete geçer ve Kıyamet Projesi’ni polise anlatır. Kıyamet Projesi büyük bankaların merkezlerinin havaya uçurularak bütün hesapların silinmesi ve insanların borçsuz olarak yeni bir hayata başlamasını esas alır.

Yönetmen David Fincher
Yapımcı Arnon Milchan
Senarist Jim Uhls
Hikâye Chuck Palahniuk tarafından üretilen
Fight Club adlı eser
Anlatıcı Edward Norton
Oyuncular Edward Norton
Brad Pitt
Helena Bonham Carter
Meat Loaf
Jared Leto
Dağıtıcı Twentieth Century Fox
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 1999
Süre 139 dakika
Ülke  Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe 63 milyon dolar
Hasılat 100.853.753 $

Oyuncular

  • Edward Norton (Anlatıcı)
  • Brad Pitt (Tyler Durden)
  • Helena Bonham Carter (Marla Singer)
  • Meat Loaf (Robert ‘Bob’ Paulson)
  • Zach Grenier (Richard Chesler)
  • Jared Leto(Angel Face)

Dövüş Kulübü (Fight Club)http://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Dövüş_Kulübü_film_afişi-783x1024.jpghttp://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Dövüş_Kulübü_film_afişi-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerDövüş Kulübü filmi,Dövüş Kulübü filminin afişi,Dövüş Kulübü filminin aldığı ödüller,Dövüş Kulübü filminin başrol oyuncuları,Dövüş Kulübü filminin bütçesi,Dövüş Kulübü filminin çıkış tarihi,Dövüş Kulübü filminin dağıtıcı firma,Dövüş Kulübü filminin film afişi,Dövüş Kulübü filminin filmi,Dövüş Kulübü filminin fragman,Dövüş Kulübü filminin hangi ülke yapımı,Dövüş Kulübü filminin hasılat,Dövüş Kulübü filminin imdb puanı,Dövüş Kulübü filminin müziği,Dövüş Kulübü filminin oyuncular,Dövüş Kulübü filminin oyuncuları,Dövüş Kulübü filminin senarist,Dövüş Kulübü filminin süresi,Dövüş Kulübü filminin türkçe altyazılı fragman,Dövüş Kulübü filminin türkçe ismi,Dövüş Kulübü filminin yapımcısı,Dövüş Kulübü filminin yönetmen,Dövüş Kulübü filminin yönetmeni
Dövüş Kulübü Fight Club Dövüş Kulübü, (orijinal adı Fight Club), Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen kült filmdir. 1999 yapımı olan film, David Fincher tarafından yönetilmiştir ve başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter rol almıştır. Müziklerini Dust Brothers yapmıştır. Dövüş Kulübü ABD'de 37.030.102$, uluslararası olarak 63.823.651$ hasılat ile toplam kazancı 100.853.753$'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği hafta 11.035.485$ gelir...