Geçmişin Gölgesinde

American History X

Geçmişin Gölgesinde (American History X), 1998 yılı yapımı, senaryosunu David McKenna’nın yazdığı Tony Kaye’nin yönettiği bir film.

Konusu

Film, 1990’lı yılların ortasında, Venice beach yaşayan Derek Vinyard’ın hikâyesini anlatmaktadır. Çok zeki bir öğrenci olan Derek, babası zenci bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürüldükten sonra, neonazi olma yolunda büyük adımlar atmıştır. Babası Derek’te, zenciler hakkındaki düşüncelerinden dolayı etkiler bırakmıştır.

Derek bir süre sonra Venice Beach Neo-Nazi çetesinin liderinin sağ-kolu olmuştur. “The Disciples of Christ” yani İsa’nın Hizmetkarları, aynı bölgelerde yaşayan azınlıklardan ve beyaz olmayanlarda karşı koruma sağlamak amacıyla, genç beyazlara yardım eli uzatmıştır. Çetenin lideri Cameron Alexander, bir Nazi sempatizanıdır.

Bir gece 3 zenci, Vinyard’ların evinde durur ve Derek’in arabasını çalmaya çalışır. Bunu öğrenen Derek, bir tanesini silahıyla öldürür, diğerini yaralar ve diğerinin kaçmasına engel olamaz. Yaraladığı zenciye, ağzını kaldırıma dayamasını emreder. Ayağıyla zencinin kafasına vurarak onu da öldürür.

Bir süre sonra beyaz polisler gelir ve Derek’i tutuklarlar. Bu sırada küçük kardeşi Danny olayın şokunu üstünden atamaz. 2 zencinin ölümüne sebep olması nedeniyle 3 yıl hapise mahkûm edilir. Bu zaman içerisinde, kardeşide onun gibi olmaya başlar. Derek hapse düşer ve hapiste bazı gerçeklerle karşılaşır. Hapisten çıktığında artık bambaşka biridir. Geçmişinden ve yaptıklarından utanç duyar ve kardeşi Danny’in kendisiyle aynı sonu paylaşmaması için çabalar. Bir aile içinde gelişen ve sonunda aynı aileyi parçalayan ırkçılık hakkında bir film.

Film kısa sürede sinema tarihinin efsaneleri arasına girmiştir. Edward Norton’ın dudak ısırtan performansı Oscar Ödülüne aday gösterilmiş fakat ödülü alamamıştır.Eleştirmenler filmde bazı acımasız sahnelerin olmasını gereksiz bulmuşlar. İmdb’nin en iyi 250 film listesi içinde 31. sıradadır [kaynak belirtilmeli]. Irkçılık karşıtı filmler denince akla ilk gelen filmlerden biridir ve bu şekilde sonlanır.

Oyuncular

Oyuncu Karakter
Edward Norton Derek Vinyard
Edward Furlong Danny Vinyard
Beverly D’Angelo Doris Vinyard
Avery Brooks Dr. Bob Sweeney
Jennifer Lien Davina Vinyard
Ethan Suplee Seth Ryan
Stacy Keach Cameron Alexander
Fairuza Balk Stacey
Elliott Gould Murray
Guy Torry Lamont
William Russ Dennis Vinyard
Alex Sol Mitch McCormick

 

Yönetmen Tony Kaye
Yapımcı John Morrissey
Senarist David McKenna
Oyuncular Edward Norton
Edward Furlong
Müzik Anne Dudley
Görüntü yönetmeni Tony Kaye
Kurgu Jerry Greenberg
Dağıtıcı New Line Cinema
Türü Dram, suç
Yapım yılı 1998, ABD
Süre 119 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 10 milyon $
Hasılat 23.875.127 $

 

Geçmişin Gölgesindehttp://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/American_history_x_film_posteri.jpghttp://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/American_history_x_film_posteri-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerGeçmişin Gölgesinde filmi,Geçmişin Gölgesinde filminin afişi,Geçmişin Gölgesinde filminin aldığı ödüller,Geçmişin Gölgesinde filminin başrol oyuncuları,Geçmişin Gölgesinde filminin bütçesi,Geçmişin Gölgesinde filminin çıkış tarihi,Geçmişin Gölgesinde filminin dağıtıcı firma,Geçmişin Gölgesinde filminin film afişi,Geçmişin Gölgesinde filminin filmi,Geçmişin Gölgesinde filminin fragman,Geçmişin Gölgesinde filminin hangi ülke yapımı,Geçmişin Gölgesinde filminin hasılat,Geçmişin Gölgesinde filminin imdb puanı,Geçmişin Gölgesinde filminin müziği,Geçmişin Gölgesinde filminin oyuncular,Geçmişin Gölgesinde filminin oyuncuları,Geçmişin Gölgesinde filminin senarist,Geçmişin Gölgesinde filminin süresi,Geçmişin Gölgesinde filminin türkçe altyazılı fragman,Geçmişin Gölgesinde filminin türkçe ismi,Geçmişin Gölgesinde filminin yapımcısı,Geçmişin Gölgesinde filminin yönetmen,Geçmişin Gölgesinde filminin yönetmeni
Geçmişin Gölgesinde American History X Geçmişin Gölgesinde (American History X), 1998 yılı yapımı, senaryosunu David McKenna'nın yazdığı Tony Kaye'nin yönettiği bir film. Konusu Film, 1990'lı yılların ortasında, Venice beach yaşayan Derek Vinyard'ın hikâyesini anlatmaktadır. Çok zeki bir öğrenci olan Derek, babası zenci bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürüldükten sonra, neonazi olma yolunda büyük adımlar atmıştır. Babası Derek'te, zenciler hakkındaki düşüncelerinden dolayı etkiler...