Hayat Güzeldir

La vita è bella

Hayat Güzeldir (İtalyanca: La vita è bella), İtalyan yönetmen Roberto Benigni’in yönettiği 1997 yapımı İtalyan drama filmidir.

II. Dünya Savaşı zamanında karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir annenin, çocuğunu korumak için yaptığı sayısız özveriyi anlatıyor. Film 1998 Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü kazandı. 1999’da 7 dalda Oscar’a aday olan film, en iyi yabancı film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi müzik dallarında bu ödülü kazandı.

Konusu

Filmin ilk yarısı romantik ve slapstick türde olup, II. Dünya Savaşından birkaç yıl öncesinde geçmektedir. Guido Orefice (Roberto Benigni), Arezzo’dan gelen genç bir İtalyan Yahudisidir, amcasının çalıştığı otelde garson olarak işe başlayıp kitap evi açmayı planlamaktadır. Guido neşeli ve karizmatiktir, yerel bir okulda öğretmen olan Dora (gerçek hayatta eşi olan Nicoletta Braschi) adında birine aşık olmuştur.

Dora zengin, aristokratik ve Yahudi olmayan bir ailenden gelmektedir. Dora’nın annesi kendisini hali vakti yerinde memurla evlendirmek istemektedir fakat Dora nişan töreninde kibirli ve zengin nişanlısını terk edip Guido ile atın üzerinde kaçmıştır. Birkaç yıl geçer Guido ve Dora evlenir ve Giosuè (Giorgio Cantarini) adında bir de çocukları olur. Dora ve annesi (Marisa Paredes) arası bu evlilikten dolayı açılmıştır. Geçen zaman içinde Giosue’nin dördüncü doğum gününde tekrar birleşirler.

Filmin ikinci yarısında ise, II. Dünya Savaşı başlamıştır. Guido, Eliseo Amca ve Giosue zorla trene bindirilip Giosue’nin doğum gününde toplama kampına götürülür. Yahudi olmamasına rağmen Dora ailesiyle birlikte aynı trene binmek ister ve farklı vagonlarda toplama kampına götürülürler. Kampta, Guido oğlunu Alman askerlerinden saklar ve ona gizlice yemekler verir. Oğluna kampta olup bitenleri oyun olduğunu eğer oyunu kazanırlarsa ödül olarak doğum gününde almasını istediği tankı vereceklerini söyler. Oyunun şartlarını, almanca bilmemesine rağmen Alman Nazi subayının kamptaki talimatları söylemek için “Almanca bilen var mı?” sorusuna “Almanca biliyorum” diyerek Alman subayının söylediklerini oğluna İtalyanca olarak çevirir ancak kamptaki talimatları değil kendi uydurduğu oğluna söylemek istediği şeyleri anlatır.

Savaş bitip Amerikan askerleri kampı ele geçirince Giosue babasına söz verdiği gibi saklandığı dolaptan çıkar. Tank ile kampa gelen Amerikan askeri Giosue’yi kurtarır. Dora hayattadır fakat babası bir Alman askeri tarafından vurularak öldürülmüştür. Giosue 4,5 yaşında iken kurtulur film biterken yaşlı Giosue sesinde konuşup, film için Ailesi için çok fedakarlık yapan bir babanın hikâyesidir. der.

Yönetmen Roberto Benigni
Yapımcı Gianluigi Braschi
Elda Ferri
Senarist Roberto Benigni
Vincenzo Cerami
Oyuncular Roberto Benigni
Nicoletta Braschi
Giorgio Cantarini
Giustino Durano
Sergio Bini Bustric
Müzik Nicola Piovani
Görüntü yönetmeni Tonino Delli Colli
Kurgu Simona Paggi
Çıkış tarih(ler)i 20 Aralık 1997
Süre 116 dakika
Ülke İtalya
Dil İtalyanca
Hasılat 229.163.264 $

 

Hayat Güzeldirhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/220px-Life_Is_Beautiful_film.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/220px-Life_Is_Beautiful_film-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerHayat Güzeldir filmi,Hayat Güzeldir filminin afişi,Hayat Güzeldir filminin aldığı ödüller,Hayat Güzeldir filminin başrol oyuncuları,Hayat Güzeldir filminin bütçesi,Hayat Güzeldir filminin çıkış tarihi,Hayat Güzeldir filminin dağıtıcı firma,Hayat Güzeldir filminin film afişi,Hayat Güzeldir filminin filmi,Hayat Güzeldir filminin fragman,Hayat Güzeldir filminin hangi ülke yapımı,Hayat Güzeldir filminin hasılat,Hayat Güzeldir filminin imdb puanı,Hayat Güzeldir filminin müziği,Hayat Güzeldir filminin oyuncular,Hayat Güzeldir filminin oyuncuları,Hayat Güzeldir filminin senarist,Hayat Güzeldir filminin süresi,Hayat Güzeldir filminin türkçe altyazılı fragman,Hayat Güzeldir filminin türkçe ismi,Hayat Güzeldir filminin yapımcısı,Hayat Güzeldir filminin yönetmen,Hayat Güzeldir filminin yönetmeni
Hayat Güzeldir La vita è bella Hayat Güzeldir (İtalyanca: La vita è bella), İtalyan yönetmen Roberto Benigni'in yönettiği 1997 yapımı İtalyan drama filmidir. II. Dünya Savaşı zamanında karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir annenin, çocuğunu korumak için yaptığı sayısız özveriyi anlatıyor. Film 1998 Cannes Film Festivali'nde Büyük Ödül'ü...