İhtiyar Delikanlı

올드보이 (Oldeuboi)

İhtiyar Delikanlı, ABD ve Birleşik Krallık’ta Oldboy adıyla gösterime giren, 2003 yılı Güney Kore yapımı gizem, gerilim ve neo-noir filmi. Yönetmenliğini Park Chan-wook’un yaptığı film, aynı adlı Japon manga serisinden uyarlanmıştır. Ayrıca bu film Park Chan-wook’un İntikam Üçlemesi serisinin ikinci filmidir.

Film, 2004 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’e layık görüldü.

2013 yılında filmin Spike Lee tarafından yönetilen Amerika yapımı yeniden çevrim versiyonu vizyona girdi.

Giriş

Film Oh Dae-su’nun yağmurlu bir gecede kaçırılmasını ve 15 yıl boyunca bir odada esir kalmasını anlatarak başlar. Odada bir televizyon ve ihtiyaçlarını karşılayacak banyo, yatak vb. eşyalar bulunmaktadır. Esir kaldığı sürede Oh Dae-su’ya ne kadar esir edileceği söylenmez.

15 yıl süreceğini söyleselerdi, dayanmak daha kolay olabilir miydi? Yoksa dayanamaz mıydım?

Oh Dae-su’nun aklını kaçırmaması için yemeğine şizofren hastalarında kullanılan ilaçlar karıştırılmaktadır. İlerleyen zamanlarda odasındaki televizyondan karısının öldürüldüğü haberini duyar. Kendisini esir alanlar suçu Oh Dae-su’nun üstüne atmışlardır. Oh Dae-su bunu kendine yapanı bulmak için, yaptığı tüm kötü şeylerin listesini çıkarır. Asla pes etmez ve duvarı kazmaya başlar. 15 yıl sonunda duvarda, gerçek dünyaya ulaşabilen bir delik açmayı başarır. Ertesi sabah hipnotize edilerek 15 sene önce kaçırıldığı yerin yakınındaki bir binanın çatısına bırakılır.

Oyuncular

Aktör Rolü
Choi Min-sik Oh Dae-su
Yoo Ji-tae Lee Woo-jin
Kang Hye-jung Mi-do
Ji Dae-han No Joo-hwan
Kim Byeong-ok Bay Han
Oh Tae-kyung genç Dae-su
Ahn Yeon-seok genç Woo-jin
Woo Il-han genç Joo-hwan
Yoon Jin-seo Lee Soo-ah
Oh Dal-su Park Cheol-woong

 

Yönetmen Park Chan-wook
Yapımcı Im Seung-yong
Kim Dong-joo
Yazar Hwang Jo-yoon
Im Joon-hyeong
Park Chan-wook
Uyarlama Garon Tsuchiya ve Nobuaki Minegishi tarafından üretilen
Old Boy adlı eser
Oyuncular Choi Min-sik
Yoo Ji-tae
Kang Hye-jung
Müzik Jo Yeong-wook
Görüntü yönetmeni Chung Chung-hoon
Kurgu Kim Sang-bum
Stüdyo Show East
Egg Films
Dağıtıcı Show East (KR)
Tartan Films (ABD/BK)
Çıkış tarih(ler)i 21 Kasım 2003(Güney Kore)
15 Mayıs 2004(Cannes Film Festivali)
Süre 120 dakika
Ülke Güney Kore
Dil Korece
Bütçe $3 milyon
Hasılat $15 milyon
Önceki film Haklı İntikam
Devam filmi İntikam Meleği

 

İhtiyar Delikanlıhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Oldboy.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Oldboy-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemİhtiyar Delikanlı filmi,İhtiyar Delikanlı filminin afişi,İhtiyar Delikanlı filminin aldığı ödüller,İhtiyar Delikanlı filminin başrol oyuncuları,İhtiyar Delikanlı filminin bütçesi,İhtiyar Delikanlı filminin çıkış tarihi,İhtiyar Delikanlı filminin dağıtıcı firma,İhtiyar Delikanlı filminin film afişi,İhtiyar Delikanlı filminin filmi,İhtiyar Delikanlı filminin fragman,İhtiyar Delikanlı filminin hangi ülke yapımı,İhtiyar Delikanlı filminin hasılat,İhtiyar Delikanlı filminin imdb puanı,İhtiyar Delikanlı filminin müziği,İhtiyar Delikanlı filminin oyuncular,İhtiyar Delikanlı filminin oyuncuları,İhtiyar Delikanlı filminin senarist,İhtiyar Delikanlı filminin süresi,İhtiyar Delikanlı filminin türkçe altyazılı fragman,İhtiyar Delikanlı filminin türkçe ismi,İhtiyar Delikanlı filminin yapımcısı,İhtiyar Delikanlı filminin yönetmen,İhtiyar Delikanlı filminin yönetmeni,Oldeuboi filmi,Oldeuboi filminin afişi
İhtiyar Delikanlı 올드보이 (Oldeuboi) İhtiyar Delikanlı, ABD ve Birleşik Krallık'ta Oldboy adıyla gösterime giren, 2003 yılı Güney Kore yapımı gizem, gerilim ve neo-noir filmi. Yönetmenliğini Park Chan-wook'un yaptığı film, aynı adlı Japon manga serisinden uyarlanmıştır. Ayrıca bu film Park Chan-wook'un İntikam Üçlemesi serisinin ikinci filmidir. Film, 2004 yılında Cannes Film Festivali'nde Büyük Ödül'e layık görüldü. 2013 yılında filmin Spike Lee tarafından yönetilen Amerika yapımı yeniden çevrim versiyonu vizyona girdi. Giriş Film...