Kazablanka

Casablanca

Kazablanka (Casablanca), yönetmenliğini Michael Curtiz’in üstlendiği Hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahip film.

Casablanca filminden bir görüntü (Ingrid Bergman)

Casablanca filminin ilk gösterimi, 1942 yılının 23 Kasım günü New York’ta yapıldı. Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Claude Rains ve Paul Henreid gibi dönemin usta oyuncularının başrol oynadığı ‘Casablanca’, gösterime girdiği 1943 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo dallarında Oscar aldı.

Murray Burnett’in Everybody Comed to Rick’s adlı yayımlanmamış oyununu 20 bin dolar gibi çok yüksek bir rakamla satın alan Warner Brothers şirketi tarafından 1942’de yapılan filmin belki de en ilginç özelliği, senaryosunun sürekli yeniden yazılmış olması. Film, ABD Film Enstitüsü tarafından 2002 yılında tüm zamanların en iyi aşk filmi seçildi.

“Kazablanka”, 1989 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konusu

Filmin konusu II. Dünya Savaşı’nın ilk zamanlarında geçmektedir. Çek direniş örgütünün lideri Victor Lazlow, Alman toplama kampından kaçarak Casablanca’ya gelir. Amacı Lizbon’a, oradan da ABD’ye iltica etmektir.

Fakat bütün umutları, şans eseri Casablanca’nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick’e bağlanmıştır. Rick, kaçış için gerekli olan pasaportlara sahip tek kişidir.

Öte yandan Rick’in, Victor’un yakalanması ya da ölmesi için önemli bir nedeni vardır. Victor’un karısı Ilsa, Rick’in bir zamanlar kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır.

Yönetmen Michael Curtiz
Yapımcı Hal B. Wallis
Senarist Oyun:
Murray Burnett
Joan Alison
Uyarlama:
Julius J. Epstein
Philip G. Epstein
Howard Koch
Oyuncular Humphrey Bogart
Ingrid Bergman
Müzik Max Steiner
Görüntü yönetmeni Arthur Edeson
Kurgu Owen Marks
Stüdyo Warner Bros. Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, romantik, savaş
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1942, ABD
Çıkış tarih(ler)i ABD: 23.01.1943
Süre 102 dakika
Dil İngilizce, Fransızca, Almanca
Bütçe 950 bin $

 

Kazablankahttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Casab.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Casab-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerKazablanka filmi,Kazablanka filminin afişi,Kazablanka filminin aldığı ödüller,Kazablanka filminin başrol oyuncuları,Kazablanka filminin bütçesi,Kazablanka filminin çıkış tarihi,Kazablanka filminin dağıtıcı firma,Kazablanka filminin film afişi,Kazablanka filminin filmi,Kazablanka filminin fragman,Kazablanka filminin hangi ülke yapımı,Kazablanka filminin hasılat,Kazablanka filminin imdb puanı,Kazablanka filminin müziği,Kazablanka filminin oyuncular,Kazablanka filminin oyuncuları,Kazablanka filminin senarist,Kazablanka filminin süresi,Kazablanka filminin türkçe altyazılı fragman,Kazablanka filminin türkçe ismi,Kazablanka filminin yapımcısı,Kazablanka filminin yönetmen,Kazablanka filminin yönetmeni
Kazablanka Casablanca Kazablanka (Casablanca), yönetmenliğini Michael Curtiz'in üstlendiği Hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahip film. Casablanca filminden bir görüntü (Ingrid Bergman) Casablanca filminin ilk gösterimi, 1942 yılının 23 Kasım günü New York'ta yapıldı. Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Claude Rains ve Paul Henreid gibi dönemin usta oyuncularının başrol oynadığı 'Casablanca', gösterime girdiği 1943 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo dallarında Oscar aldı. Murray Burnett'in Everybody Comed to Rick's adlı...