Kutsal Hazine Avcıları

Raiders of the Lost Ark

Kutsal Hazine Avcıları (ayrıca Indiana Jones ve Kutsal Hazine Avcıları olarak da bilinir) George Lucas’ın yapımcılığında Steven Spielberg tarafından yönetilen 1981 yapımı macera ve aksiyon filmidir. Başrolde Harrison Ford yer almıştır. Indiana Jones serisi’nin ilk filmidir. Hikâyede, arkeolog Indiana Jones’un Nazilerin ordularını sonsuz bir güce kavuşturabilmek için aradıkları sandığın peşine düşmesi anlatılır. Karen Allen, Indiana Jones’un eski sevgilisi Marion Ravenwood rolüyle, Paul Freeman, Indiana’nın düşmanı Fransız arkeolog René Belloq rolüyle, John Rhys-Davies, Indiana’nın yardımcısı Sallah rolüyle ve Denholm Elliott, Indiana’nın meslektaşı Marcus Brody rolüyle filmin yardımcı rollerine yer almışlardır.

Lucas’ın arzusu 1930’lar ve 1940’lardaki serilerden ilham alan bir film yapmaktı. Prodüksiyon İngiltere’deki Elstree Stüdyoları’nda(en:Elstree Studios) yapılırken, çekimler 1980 yılının Haziran ve Eylül aları arasında La Rochelle, Tunus, Hawaii ve Kaliforniya’da gerçekleştirildi.

12 Haziran 1981 tarihinde gösterime giren Kutsal Hazine Avcıları yılın en yüksek hasılat yapan filmi oldu. En İyi Film dalında Akademi Ödülü adayı olurken Sanat Yönetimi, Film Kurgusu, Ses, Görsel Efekt ve Ses Efekti Kurgusu kategorilerini kazandı. Filmin finanasal ve eleştirel başarısının ardından Kamçılı AdamSon Macera ve Kristal Kafatası adlı üç devam filmi daha çekildi. Ayrıca 1992 ve 1996 yılları arasında gösterilen The Young Indiana Jones Chronicles adlı televizyon dizisi de gösterildi.

“Kutsal Hazine Avcıları”, 1999 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konusu

Ünlü arkeolog Dr. Indiana Jones, Amerikan Hükümeti tarafından Ark of the Covenant’ı bulması için tutulur. Bu Ark’ın ünlü 10 Emir’i barındırdığı ve kutsal güçleri olduğuna inanılmaktadır. Hitler’in ajanları da bu güçlü Ark’ın peşindedirler.

Indiana Jones, eski aşkı Marion’la birlikte Nepal’dan Kahire’ye kadar onlarca tuzak ve tehlikeyle dolu maceraya atılır…

Oyuncular

 • Harrison Ford filmde yakışıklı arkeolog Indiana Jones rolünde. Aktör aslında en başta kadroda yoktu. Aktörle Yıldız Savaşları film serisinde çalışan George Lucas kendini tekrar etmek istemiyordu. Ayrıca bu rol için daha yaşlı birini arayan Lucas ve kast ekibinin adayları Magnum P.I. dizisinde rol alan Tom Selleck, Dennis Quaid, Jeff Bridges ve o sıralar büyük bir yıldız olan Powers Boothe idi. En sonunda Tom Selleck’te karar kılındı ama aktörün bir kadın karşısında rahat davranamayacağını düşünen kast ekibi kadroya Harrison Ford’u dahil etti.
 • Karen Allen burada Marian Ravenwood’u canlandırıyor. Aktrisin de ekibe katılışı şans eseri oldu. Kast ekibi Sean Young ve Debra Winger ile anlaşamayınca Karen Allen Marian Ravenwood rolünü kaptı.
 • Paul FreemanNaziler’in tarafında bulunan Belloq adlı bir arkeologu canlandırıyor.
 • Denholm Elliott Indiana Jones’un öğretmenlik yaptığı okulun müze müdürü Dr. Marcus Brody rolüyle filmde yer alıyor.
 • John Rhys-Davies filmde arkadaşı Indiana Jones’a yardım eden Sallah’a hayat veriyor.

Diğer oyuncular

 • Ronald Lacey (Major Arnold Toht)
 • Alfred Molina (Satipo)
 • Wolf Kahler (Colonel Dietrich)
 • Anthony Higgins (Gobler)
 • Vic Tablian (Barranca / Maymun adam)
 • Don Fellows (Albay Musgrove)
 • William Hootkins (Major Eaton)
 • Bill Reimbold (Bureaucrat)
 • Fred Sorenson (Jock)
 • Patrick Durkin (Australian Climber)
Yönetmen Steven Spielberg
Yapımcı Frank Marshall
Kathleen Kennedy
Senarist Öykü
George Lucas
Senaryo
Lawrence Kasdan
Oyuncular Harrison Ford
Karen Allen
Denholm Elliott
Paul Freeman
John Rhys-Davies
Müzik John Williams
Görüntü yönetmeni Douglas Slocombe
Kurgu Michael Kahn
Stüdyo Paramount Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Macera, Fantastik
Renk Renkli
Yapım yılı 1981, ABD
Çıkış tarih(ler)i 14 Şubat 1983
Süre 127 dk.
Dil İngilizce
Bütçe 18 milyon $
Hasılat 389.9 milyon $
Devam filmi Indiana Jones: Kamçılı Adam

 

Kutsal Hazine Avcılarıhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Raiders_of_the_lost_ark_poster_B.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Raiders_of_the_lost_ark_poster_B-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerfight clube filmi,fight clube filminin afişi,Kutsal Hazine Avcıları filmi,Kutsal Hazine Avcıları filminin afişi,Kutsal Hazine Avcıları filminin aldığı ödüller,Kutsal Hazine Avcıları filminin başrol oyuncuları,Kutsal Hazine Avcıları filminin bütçesi,Kutsal Hazine Avcıları filminin çıkış tarihi,Kutsal Hazine Avcıları filminin dağıtıcı firma,Kutsal Hazine Avcıları filminin film afişi,Kutsal Hazine Avcıları filminin filmi,Kutsal Hazine Avcıları filminin fragman,Kutsal Hazine Avcıları filminin hangi ülke yapımı,Kutsal Hazine Avcıları filminin hasılat,Kutsal Hazine Avcıları filminin imdb puanı,Kutsal Hazine Avcıları filminin müziği,Kutsal Hazine Avcıları filminin oyuncular,Kutsal Hazine Avcıları filminin oyuncuları,Kutsal Hazine Avcıları filminin senarist,Kutsal Hazine Avcıları filminin süresi,Kutsal Hazine Avcıları filminin türkçe altyazılı fragman,Kutsal Hazine Avcıları filminin türkçe ismi,Kutsal Hazine Avcıları filminin yapımcısı,Kutsal Hazine Avcıları filminin yönetmen,Kutsal Hazine Avcıları filminin yönetmeni
Kutsal Hazine Avcıları Raiders of the Lost Ark Kutsal Hazine Avcıları (ayrıca Indiana Jones ve Kutsal Hazine Avcıları olarak da bilinir) George Lucas'ın yapımcılığında Steven Spielberg tarafından yönetilen 1981 yapımı macera ve aksiyon filmidir. Başrolde Harrison Ford yer almıştır. Indiana Jones serisi'nin ilk filmidir. Hikâyede, arkeolog Indiana Jones'un Nazilerin ordularını sonsuz bir güce kavuşturabilmek için aradıkları sandığın peşine düşmesi anlatılır. Karen Allen, Indiana Jones'un eski sevgilisi Marion Ravenwood rolüyle, Paul Freeman, Indiana'nın düşmanı...