Kuzuların Sessizliği

The Silence of the Lambs

Kuzuların Sessizliği, yazar Thomas Harris’in aynı adlı romanından beyaz perdeye aktarılan, yönetmenliğini Jonathan Demme’nin yaptığı, 1991 yapımı psikolojik gerilim türünde bir film.

Thomas J. Harris’in romanının bu nabızları zorlayan uyarlamasında, FBI’daki eğitimi devam eden Clarice Starling (Jodie Foster) yüksek güvenlikli bir tımarhaneye girerek bir psikiyatr iken yamyamlık yapan bir kitle katiline dönüşen Hannibal Lecter’in (Anthony Hopkins) hastalıklı zihninin derinliklerine inmeye çalışmaktadır. Starling’in bir seri katili yakalamak için ipuçlarına ihtiyacı vardır. Ancak ne yazık ki, Lecter ile yaşadığı Faustiyen ilişki sonunda onun kaçışına sebep olur ve artık iki ayrı seri katil karanlıklarda serbest dolaşır.

1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday olan film, yönetmenine ve başrol oyuncularına altın heykelciği getirirken; en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle layık görülmüştü. Filmde başrol oynayan Jodie Foster 30 yaşına gelmeden iki Oscar kazanan nadir oyuncular arasına girdi. Anthony Hopkins, bu filmdeki toplam 16 dakikalık performansıyla en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandı. Ki bu süre, bir oyuncunun bir filmde gözüktüğü en kısa süredir. En iyi film Oscarı’nı alan tek gerilim-korku filmidir.

Devam filmi niteliğinde olan Hannibal, 2001 yılında Ridley Scott tarafından filme çekilmiştir. Kuzuların Sessizliği, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmektedir.

Yönetmen Jonathan Demme
Yapımcı Kenneth Uth
Edward Saxon
Ron Bozman
Senarist Ted Tally
Oyuncular Jodie Foster
Anthony Hopkins
Scott Glenn
Ted Levine
Müzik Howard Shore
Görüntü yönetmeni Tak Fujimoto
Kurgu Craig McCay
Dağıtıcı Orion
Cinsi Sinema filmi
Türü Suç/Korku, Gerilim
Renk Renkli
Yapım yılı 1991
Çıkış tarih(ler)i 30 Ocak 1991 (NYC)
1 Şubat 1991 (LA)
14 Şubat 1991 (ABD)
Süre 118 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 19 milyon $ [1]
Hasılat 272.742.922 $ [2]
Önceki film Manhunter
Devam filmi Hannibal

 

Kuzuların Sessizliğihttp://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Kuzuların_Sessizliği_film_afişi.jpghttp://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Kuzuların_Sessizliği_film_afişi-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerKuzuların Sessizliği filmi,Kuzuların Sessizliği filminin afişi,Kuzuların Sessizliği filminin aldığı ödüller,Kuzuların Sessizliği filminin başrol oyuncuları,Kuzuların Sessizliği filminin bütçesi,Kuzuların Sessizliği filminin çıkış tarihi,Kuzuların Sessizliği filminin dağıtıcı firma,Kuzuların Sessizliği filminin film afişi,Kuzuların Sessizliği filminin filmi,Kuzuların Sessizliği filminin fragman,Kuzuların Sessizliği filminin hangi ülke yapımı,Kuzuların Sessizliği filminin hasılat,Kuzuların Sessizliği filminin imdb puanı,Kuzuların Sessizliği filminin müziği,Kuzuların Sessizliği filminin oyuncular,Kuzuların Sessizliği filminin oyuncuları,Kuzuların Sessizliği filminin senarist,Kuzuların Sessizliği filminin süresi,Kuzuların Sessizliği filminin türkçe altyazılı fragman,Kuzuların Sessizliği filminin türkçe ismi,Kuzuların Sessizliği filminin yapımcısı,Kuzuların Sessizliği filminin yönetmen,Kuzuların Sessizliği filminin yönetmeni
Kuzuların Sessizliği The Silence of the Lambs Kuzuların Sessizliği, yazar Thomas Harris'in aynı adlı romanından beyaz perdeye aktarılan, yönetmenliğini Jonathan Demme'nin yaptığı, 1991 yapımı psikolojik gerilim türünde bir film. Thomas J. Harris'in romanının bu nabızları zorlayan uyarlamasında, FBI'daki eğitimi devam eden Clarice Starling (Jodie Foster) yüksek güvenlikli bir tımarhaneye girerek bir psikiyatr iken yamyamlık yapan bir kitle...