Sapık

Psycho

Sapık Alfred Hitchcock tarafından çekilen, senaryosu Joseph Stefano tarafından psikozlu bir katili hakkında yazılan 1960 tarihli korku ve gerilim filmidir. Film, Robert Bloch’un Wisconsinli katil Ed Gein’nin suçlarından esinlenerek yazdığı aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film, bir sekreter olan Marion Crane (Janet Leigh) ve yalnız başına yaşayan bir motel sahibi Norman Bates (Anthony Perkins) arasındaki karşılaşmayı anlatır. Film Türkiye’de 24 Ocak 1965’te gösterime girmiştir.

“Sapık”, ABD’de “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek Kongre Kütüphanesi’nin “Ulusal Film Arşivi”nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konu

Marion (Janet Leigh) ve sevgilisi Sam (John Gavin), evlenmek istedikleri halde, evlilik için yeterli paraları olmadığı için evlenemezler. Marion’un patronu banka hesabına yatırması için 40 bin dolar verince, Marion parayı çalar ve Phoenix’i terk eder. O geceyi yol üzerinde bir motelde geçirecektir. Marion ile arkadaş olan motelin genç sahibi Norman Bates (Anthony Perkins), Victoria döneminden kalma büyük bir konakta, hasta ve zor bir kadın olan annesiyle birlikte yaşadığını anlatır ve Marion’u eve davet eder. Marion gece yatmadan önce duş alırken yaşlı kadın ansızın ortaya çıkar ve duştaki Marion’u bıçaklayarak öldürür. Dakikalar sonra ortaya çıkan Norman büyük bir soğukkanlılıkla yerdeki kan izlerini temizler ve Marion’un cesedini kucağına alarak, kızın arabasının bagajına yerleştirir. Sonra da arabayı yakındaki göle doğru sürerek gölün çamurlu sularının cinayet kanıtlarını yutmasını izler. Kaybolan kızı izleyip, bulmayı üç kişi üstlenmiştir. Lila (Vera Miles), Sam ve parayı bulmakla görevlendirilen sigorta müfettişi Arbogast (Martin Balsam)… Arbogast’ın araştırmaları onu motele götürür. Orada Norman ile konuşur ama Norman’ın onu annesiyle tanıştırmayı kabul etmemesi kuşkularını çoğaltır ve yaşlı kadınla konuşmak için eve gizlice girer. Merdivenlerden ilk kata çıkar ama tam adımını döşemeye attığı anda bıçaklanarak öldürülür ve cesedi merdivenlerden aşağı yuvarlanır. O sırada Lila ve Sam, kasabanın şerifinden Norman Bates’in annesinin öldüğünü ve sekiz yıl önce gömüldüğünü öğrenirler. Motele giderler. Lila evi aramaya kalkışınca, ölümden zor kurtulur. Mücadele sonunda, Norman’ın çift kişilik taşıyan, şizofrenik birisi olduğu ve ölmüş annesini temsil ederken de insan öldürmeye eğilimli bir manyak olduğu açığa çıkar. Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından biri olarak kabul efdilir.

Oyuncu Kadrosu

 • Anthony Perkins … Norman Bates
 • Janet Leigh … Marion Crane
 • Vera Miles … Lila Crane
 • John Gavin … Sam Loomis
 • Martin Balsam … Milton Arbogast
 • John McIntire … Şerif Al Chambers
 • Simon Oakland … Dr. Fred Richmond
 • Vaughn Taylor … George Lowery
 • Frank Albertson … Tom Cassidy
 • Lurene Tuttle … Eliza Chambers
 • Patricia Hitchcock … Caroline
 • John Anderson … California Charlie
 • Mort Mills … Karayolu devriye polisi
Yönetmen Alfred Hitchcock
Yapımcı Alfred Hitchcock
Alma Reville
Senarist Joseph Stefano
Hikâye Robert Bloch’un Sapık Roman’ından Uyarlanmıştır.
Oyuncular Anthony Perkins
Janet Leigh
Vera Miles
John Gavin
Martin Balsam
John McIntire
Müzik Bernard Herrmann
Görüntü yönetmeni John L. Russell
Kurgu George Tomasini
Stüdyo 1960–1968:
Paramount Pictures
1968-sonra:
Universal Pictures
Dağıtıcı Paramount Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Korku/Gerilim
Renk Siyah Beyaz
Yapım yılı 1960, ABD
Çıkış tarih(ler)i 16 Haziran 1960, ABD
24 Ocak 1965 Türkiye
Süre 109 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 806,950 dolar
Devam filmi Sapık 2

 

Sapıkhttp://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/419XT5MMKEL._SY445_.jpghttp://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/419XT5MMKEL._SY445_-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerSapık filmi,Sapık filminin afişi,Sapık filminin aldığı ödüller,Sapık filminin başrol oyuncuları,Sapık filminin bütçesi,Sapık filminin çıkış tarihi,Sapık filminin dağıtıcı firma,Sapık filminin film afişi,Sapık filminin filmi,Sapık filminin fragman,Sapık filminin hangi ülke yapımı,Sapık filminin hasılat,Sapık filminin imdb puanı,Sapık filminin müziği,Sapık filminin oyuncular,Sapık filminin oyuncuları,Sapık filminin senarist,Sapık filminin süresi,Sapık filminin türkçe altyazılı fragman,Sapık filminin türkçe ismi,Sapık filminin yapımcısı,Sapık filminin yönetmen,Sapık filminin yönetmeni
Sapık Psycho Sapık Alfred Hitchcock tarafından çekilen, senaryosu Joseph Stefano tarafından psikozlu bir katili hakkında yazılan 1960 tarihli korku ve gerilim filmidir. Film, Robert Bloch'un Wisconsinli katil Ed Gein'nin suçlarından esinlenerek yazdığı aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film, bir sekreter olan Marion Crane (Janet Leigh) ve yalnız başına yaşayan bir motel sahibi Norman Bates (Anthony Perkins) arasındaki karşılaşmayı anlatır. Film Türkiye'de 24 Ocak 1965'te gösterime girmiştir. 'Sapık', ABD'de 'kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli' filmler arasına seçilerek Kongre Kütüphanesi'nin 'Ulusal...