Tanrı Kent

Cidade de Deus

Tanrı Kent 2002 Brezilya – Fransa ortak yapımı dramatik suç filmidir. Portekizce özgün adı Cidade de Deus olan film İngilizce konuşulan ülkelerde de Türkiye’de olduğu gibi özgün adının tam çevirisi olan City of God adıyla gösterilmiştir. Türkiye’de basılan videolarında Tanrı ve Kent kelimeleri ayrı yazılmıştır. Film 13 Nisan 2003’te 22. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde de gösterildi.

Yönetmenliğini Fernando Meirelles ve Kátia Lund’un birlikte yaptıkları filmin senaryosunu Paulo Lins’in 1997 tarihli aynı adlı romanından Bráulio Mantovani uyarlayıp yazmıştır. Romanın yazarı da uzun yıllar konunun geçtiği gettoda yaşamıştı ve roman gerçek olaylara dayanıyordu.

“Cidade de Deus”, kent içindeki çirkin ve suç odağı gecekonduları sistematik bir şekilde kent dışına taşıma projesinin bir parçası olarak 1960’larda kente uzak bölgelerde Brezilya hükümeti eliyle kurulmuş gecekondu önleme yerleşkelerinden birinin, belki de en ünlüsünün adıdır. Bu suç oranı yüksek tehlikeli mahalle Rio de Janeiro kentinin dışındadır. Film adını buradan almıştır. Filmin baş karakteri de kişiler değil bu mahallenin ta kendisidir. Filmin oyuncularından Leandro Firmino (Zé Pequeno) da dahil filmin oyuncularının çoğu bu mahallede büyümüşlerdi. Film tamamen amatör oyuncularla çekilmiştir.

Film bu mahallede yaşayan bir grup çocuğun 1960’lardan başlayarak sonraki 10-15 yıla yayılan uyuşturucu ve suçla örülü öyküsünü anlatır. Bu destansı suç filmi anlatım stili açısından da Goodfellas (Sıkı Dostlar) ve Trainspotting filmlerini anımsatır.

Moskova’daki özel gösteri hariç tutulursa ilk gösterimi Cannes Film Festivali’nde yapılan film “en iyi yönetmen”, “en iyi görüntü”, “en iyi senaryo” ve “en iyi kurgu” dallarında Oscar’a aday gösterildi, “en iyi kurgu” BAFTAödülünün de aralarında olduğu 49 ödül kazandı, 25 ödüle de aday gösterildi. Tanrı Kent her zaman IMDb’nin en iyi 250 Film listesine girmekte ve sıralamada sürekli olarak üst sıralarda yer almaktadır.

Konusu

Brezilya’nın Rio de Janeiro kenti dışında hükümet eliyle kurulmuş gecekondu mahallelerinden birinin adı da Tanrı Kent anlamına gelen “Cidade de Deus”‘tur. Bu yoksul ve kalabalık muhitte hayat çok zordur, fakirlik ve işsizlik gençleri hatta bebek sayılabilecek yaştaki çocukları bile suça itmektedir. Uyuşturucu kullanmak ve silah taşımak ve kullanmak ilkokul çağındaki çocuklar için bile sıradan ve doğal sayılmaktadır. Hikâye bu semtin ilk kurulduğu 1960’lı yıllarda başlar ve küçük çocuklardan “Roket” lakaplı Buscapé’nin (Alexandre Rodrigues) ağzından dış ses olarak anlatılır. “Roket” aslında mahallenin en mülayim ve kendi deyimi ile suça yatkın olmayan çocuğudur, fotoğrafçılığa meraklıdır ve bir muhabir olmayı düşler.

Anlatıcı “Roket”, filmdeki karakterleri tanıtırken, içlerinde abisi “kaz”ın da bulunduğu “Acemi üçlü” adı verilen ve küçük soygunlar yapan bu ilk çetenin ilerde ortaya çıkacak olanların yanında ne kadar masum ve amatör kalacağını anlatır.

1970’lere gelindiğinde nesil değişmiştir, küçükler büyümüş ama çeteler daha da sert ve acımasız olmuşlardır. Gettoyu aralarında paylaşamayan çetelerin kızıştırdığı hakimiyet savaşları tüm hızıyla devam ederken “Roket” bir gazetede ayak işlerinde çalışmaya başlar. Tesadüflerin de yardımıyla çektiği bazı fotoğraflar gazetede yayınlanınca idealindeki muhabirlik mesleğine ilk adımını atmış olur. Gazete yönetimi gettoya girebilen tek fotoğrafçı olduğu için onu bu konuda görevlendirir. Son büyük çete savaşını gizlendiği yerden görüntülemeyi başaran”Roket” şöhreti yakalar ve gazetedeki yeni işini garanti altına alır.

Çetelerin birbirini yok ettiği filmin sonunda, onların yerini derhal daha da küçük yaşlarda üçüncü bir neslin aldığı ve hiç zaman kaybetmeden öldürme planları bile yapmaya başladıkları görülür.

Oyuncu kadrosu

Not: Karakterlerin Türkçe lakapları, Türkiye’de çıkmış Türkçe dublajlı DVD filminde geçtiği şekilde değiştirilmiştir.

 • Alexandre Rodrigues … Buscapé – “Roket” (Filmin anlatıcısı)
 • Luis Otávio … Buscapé Criança – “Roket”‘in çocukluğu
 • Jonathan Haagensen … Cabeleira – “Kabarcık” “Acemi Üçlü Çetesi” nin lideri
 • Renato de Souza … Marreco – “Kaz” “Acemi Üçlü Çetesi” nin elemanı. “Roket”in abisi
 • Jefechander Suplino … Alicate – “Makas” “Acemi Üçlü Çetesi” nin elemanı
 • Douglas Silva … Dadinho – “Li’l Dice”
 • Leandro Firmino da Hora … Zé Pequeno – “Li’l Zé” (“Li’l Dice” büyüdüğünde adını buna değiştirir)
 • Phellipe Haagensen … Bené – “Benny” (“Kabarcık”‘ın kardeşi)
 • Michel de Souza Gomes … Bené Criança – “Benny”‘nin çocukluğu
 • Matheus Nachtergaele … Sandro Cenoura – “Havuç”
 • Seu Jorge … Mané Galinha – Knockout Ned
 • Alice Braga … Angélica
 • Emerson Gomes … Barbantinho – Stringy
 • Edson Oliveira … Barbantinho Adulto – Daha yaşlı Stringy
 • Roberta Rodrigues … Berenice – Bernice
 • Maurício Marques … Cabeção – “Kavun kafa”
 • Daniel Zettel … Thiago – Tiago
Yönetmen Fernando Meirelles
Kátia Lund
Yapımcı Andrea Barata Ribeiro
Mauricio Andrade Ramos
Senarist Bráulio Mantovani
Paulo Lins (roman)
Oyuncular Alexandre Rodrigues
Leandro Firmino
Phellipe Haagensen
Müzik Ed Cortês
Antonio Pinto
Görüntü yönetmeni César Charlone
Kurgu Daniel Rezende
Dağıtıcı Miramax Films (ABD)
Özen Film (Türkiye)
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, suç
Renk Renkli
Yapım yılı 2002
Çıkış tarih(ler)i 18 Mayıs 2002, Cannes Film Festivali
13 Nisan 2003, İstanbul Film Festivali, Türkiye
Süre 130 dakika
Ülke Brezilya
Fransa ortak yapımı
Dil Portekizce
Bütçe $3,3 milyon
Hasılat $28,7 milyon
Diğer adları Tanrı Kent(Türkiye)
City of God (ABD, İngiltere)
La Cité de Dieu (Fransa)
Città di Dio (İtalya)
Ciudad de Dios (İspanya)
(Almanya)
God’s Town (Uluslararası ad)

 

Tanrı Kenthttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Tanrı_Kent_Cidade_de_Deus_Afiş.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Tanrı_Kent_Cidade_de_Deus_Afiş-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerTanrı Kent filmi,Tanrı Kent filminin afişi,Tanrı Kent filminin aldığı ödüller,Tanrı Kent filminin başrol oyuncuları,Tanrı Kent filminin bütçesi,Tanrı Kent filminin çıkış tarihi,Tanrı Kent filminin dağıtıcı firma,Tanrı Kent filminin film afişi,Tanrı Kent filminin filmi,Tanrı Kent filminin fragman,Tanrı Kent filminin hangi ülke yapımı,Tanrı Kent filminin hasılat,Tanrı Kent filminin imdb puanı,Tanrı Kent filminin müziği,Tanrı Kent filminin oyuncular,Tanrı Kent filminin oyuncuları,Tanrı Kent filminin senarist,Tanrı Kent filminin süresi,Tanrı Kent filminin türkçe altyazılı fragman,Tanrı Kent filminin türkçe ismi,Tanrı Kent filminin yapımcısı,Tanrı Kent filminin yönetmen,Tanrı Kent filminin yönetmeni
Tanrı Kent Cidade de Deus Tanrı Kent 2002 Brezilya - Fransa ortak yapımı dramatik suç filmidir. Portekizce özgün adı Cidade de Deus olan film İngilizce konuşulan ülkelerde de Türkiye'de olduğu gibi özgün adının tam çevirisi olan City of God adıyla gösterilmiştir. Türkiye'de basılan videolarında Tanrı ve Kent kelimeleri ayrı yazılmıştır. Film 13 Nisan 2003'te 22. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde de gösterildi. Yönetmenliğini Fernando Meirelles ve Kátia Lund'un birlikte...