Ters Yüz

Inside Out

Ters Yüz (özgün ismiyle Inside Out), yönetmenliğini Pete Docter’ın yaptığı 2015 yapımı Pixar Animasyon Stüdyoları tarafından üretilmiş 3 boyutlu bilgisayar animasyonu komedi-drama macera filmi. Eleştirmenler tarafından da beğenilen film 73. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film ödülünü aldı. Ayrıca 88. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film ödülünü kazandı ve En İyi Özgün Senaryo dalında aday gösterildi.

Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilen galanın ardından 19 Haziran 2015 tarihinde vizyona girdi. Film, Cannes Film Festivali’ndeki açılışından sonra 8 dakika ayakta alkışlandı.Dünya çapında $857 milyondan fazla hasılat elde ederek 2015’in en çok hasılat yapan yedinci filmi, 2015’in en çok hasılat yapan ikinci animasyon filmi, en çok hasılat yapan dördüncü Pixar filmi, Disney tarafından yayınlanmış en çok hasılat yapan dokuzuncu film, tüm zamanların en çok hasılat yapan on üçüncü animasyon filmi ve tüm zamanların en çok hasılat yapan 51. filmi olmuştur. Pixar Animasyon Stüdyoları’nın 15. uzun metrajlı filmi ve Pixar’ın 2012 yapımı Cesur adlı animasyon filminden sonraki kadın başrolün oynandığı ilk filmidir.

Konu

Minnesota’da kırsal kesimde ailesiyle beraber yaşayan Riley hayatından çok mutludur. Riley’in zihninde Neşe, Üzüntü, Korku, Öfke ve Tiksinti olmak üzere beş temel duygu yaşamaktadır. Riley’in zihnindeki bu duyguların yaptıkları yönlendirmeler onun hayatını oldukça etkilemektedir. Ayrıca Riley’in zihninde Riley’in hayatındaki önemli zamanları temsil eden küçük yuvarlak şekilde olan ve sadece sarı renkte neşeli hatıraların geldiği ”çekirdek hatıralar” vardır. Her çekirdek hatıra Riley’in zihninde ”Hokey Adası”, ”Şaklabanlık Adası”, ”Arkadaşlık Adası”, ”Dürüstlük Adası”, ”Aile Adası” gibi kişilik adalarına gitmekte ve Riley’in kişiliklerini güçlendirmektedir.

Riley 11 yaşına geldiğinde ailesiyle beraber San Francisco’ya taşınırlar. Evin eşyaları henüz gelmemiş Riley’de evi beğenmemiştir. Ayrıca babasının işinden dolayı sık sık kendisinden uzak kalması onu mutsuz etmeye başlamıştır. Riley bu halleri yaşarken Neşe durumu hep düzeltmeye çalışmakta ve Üzüntü’nün Riley’in duygularını etkilemesine izin vermemektedir. Diğer duygulardan uzak kalan Üzüntü neredeyse çekirdek hatıralardan birine dokunacaktır fakat Neşe buna izin vermez. Üzüntü kendisinin berbat biri olduğunu düşünmeye başlar.

Riley evdeki ilk gecesinde korku içinde uyur. Sabah olduğunda Riley yeni okuluna gitmeye başlar. Neşe diğer duygulara Riley’i mutlu etmesi için görev verir fakat Üzüntü’ye vermez. Riley okuldaki ilk dersinde öğretmenin isteğiyle kendisini sınıfa tanıtmaya başlar. Eskiden hokey oynadığı zamanları anlatır ve zihninde Hokey Adasına gitmek üzere bir çekirdek hatıra belirir. Her şeyi mutlu olarak anlatan Riley, Üzüntü’nün çekirdek hatıraya dokunmasıyla bir anda hüzünlenir ve göz yaşı dökmeye başlar. O esnada Neşe ve diğerleri Üzüntü’nün rengi maviye dönen çekirdek hatırayı olduğu yerden almaya çalışmaktadır. Aynı anda Üzüntü Riley’in zihnindeki kumanda merkezine dokunmaya başlar ve kişilik adalarına gitmek üzere mavi renkte üzüntülü bir çekirdek hatıra belirir. Neşe mavi renkteki çekirdek hatıranın kişilik adalarına gitmesine izin vermez. Hatırayı alır Riley’in zihninde uzun süreli hafızalar alanına göndermeye çalışır. Üzüntü buna izin vermez ve diğer çekirdek hatıralarda düşer. Neşe onları toplarken Neşe ve Üzüntü Duygu Uyandırma Borusundan uzun süreli hafızalar alanına sürüklenirler.

Sadece Korku, Öfke ve Tiksinti duygularıyla baş başa kalan Riley akşam yemeğinde ailesiyle tartışmaya başlar. Neşe ve Üzüntü ise Hatıra Çöplüğünün üstündeki dar bir köprünün üstünde geri dönmeye çalışırlar. Çekirdek hatıraların gitmesiyle kişilik adaları da çökmüştür. Neşe ve Üzüntü köprünün kırılmaya başlamasıyla geri dönerler.

Tekrar uzun süreli hafıza alanına dönen ikili orada Riley’in hayali arkadaşı Bing Bong ile tanışırlar. Riley’de minikler hokey ligine kayıt olur. Fakat Riley’in Hokey Adası çöktüğünden hokeyde eskisi gibi başarılı olamaz ve hokeyi bırakır. Artık hayatı iyice karamsar olan Riley tek başına Minnesota’ya gitme kararı alır. Neşe ve Üzüntü ise Bing Bong’la geri dönmeye çalışır. Riley’in zihninde gezerken Duygu Uyandırma Borusu’nu bulurlar. Neşe boruyla geri döner fakat Üzüntü’nün geri dönmesine izin vermez.

Riley’in ailesini terk etmesiyle birlikte Aile Adası’da çöküntüye uğramıştır ve yıkılmaya başlamıştır. Bu yüzden Boru’da kırılır ve Neşe Hatıra Çöplüğüne düşer Bing Bon’da arkasından düşer ve orada mahsur kalırlar. Daha sonra yük vagonuna binip oradan çıkarlar. Fakat Bing Bong orada kalır.

Neşe Üzüntü’yü alıp geri dönmeyi başarır. Üzüntü Riley’in kumanda merkezine dokunarak onu otobüsten indirir. Riley akşam vakti evine döner. Ailesi endişelenmiştir, onlara sarılıp ağlar. Üzüntü Neşe’nin elini kumanda merkezine yönlendirir ve bir çekirdek hatıra meydana gelir. Bu çekirdek Aile Adası’nı düzeltir. Ertesi gün Riley hokey maçında gösterdiği başarıyla tekrar mutlu olmaya başlar.

Seslendirenler

Orijinal Dil Seslendirmeni Seslendirdiği Karakter
Amy Poehler Neşe
Phyllis Smith Üzüntü
Richard Kind Bing Bong
Bill Hader Korku
Lewis Black Öfke
Mindy Kaling Tiksinti
Kaitlyn Dias Riley
Diane Lane Anne
Kyle MacLachlan Baba

 

Yönetmen Pete Docter
Yapımcı Jonas Rivera
Senarist
 • Pete Docter
 • Meg LeFauve
 • Josh Cooley
Hikâye
 • Pete Docter
 • Ronnie del Carmen
Oyuncular
 • Amy Poehler
 • Phyllis Smith
 • Bill Hader
 • Lewis Black
 • Mindy Kaling
 • Richard Kind
 • Kaitlyn Dias
 • Diane Lane
 • Kyle MacLachlan
Müzik Michael Giacchino
Kurgu Kevin Nolting
Stüdyo
 • Walt Disney Pictures
 • Pixar Animation Studios
Dağıtıcı Walt Disney Studios
Motion Pictures
Çıkış tarih(ler)i 18 Mayıs 2015 (Cannes)
19 Haziran 2015 (ABD)
Süre 94 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $175 milyon
Hasılat $857.6 milyon

 

Ters Yüzhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Ters_Yüz_-_afiş.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Ters_Yüz_-_afiş-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemInside Out filmi,Inside Out filminin afişi,Ters Yüz filmi,Ters Yüz filminin afişi,Ters Yüz filminin aldığı ödüller,Ters Yüz filminin başrol oyuncuları,Ters Yüz filminin bütçesi,Ters Yüz filminin çıkış tarihi,Ters Yüz filminin dağıtıcı firma,Ters Yüz filminin film afişi,Ters Yüz filminin filmi,Ters Yüz filminin fragman,Ters Yüz filminin hangi ülke yapımı,Ters Yüz filminin hasılat,Ters Yüz filminin imdb puanı,Ters Yüz filminin müziği,Ters Yüz filminin oyuncular,Ters Yüz filminin oyuncuları,Ters Yüz filminin senarist,Ters Yüz filminin süresi,Ters Yüz filminin türkçe altyazılı fragman,Ters Yüz filminin türkçe ismi,Ters Yüz filminin yapımcısı,Ters Yüz filminin yönetmen,Ters Yüz filminin yönetmeni
Ters Yüz Inside Out Ters Yüz (özgün ismiyle Inside Out), yönetmenliğini Pete Docter'ın yaptığı 2015 yapımı Pixar Animasyon Stüdyoları tarafından üretilmiş 3 boyutlu bilgisayar animasyonu komedi-drama macera filmi. Eleştirmenler tarafından da beğenilen film 73. Altın Küre Ödülleri'nde En İyi Animasyon Film ödülünü aldı. Ayrıca 88. Akademi Ödülleri'nde En İyi Animasyon Film ödülünü kazandı ve En İyi Özgün Senaryo dalında aday gösterildi. Mayıs ayında Cannes Film Festivali'nde gerçekleştirilen galanın ardından 19 Haziran...