Akıl Oyunları

A Beautiful Mind

Akıl Oyunları (İngilizce: A Beautiful Mind), Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayat hikâyesini anlatan, yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı 2001 yapımı biyografik dram filmi.

Özet

Film, aynı adlı kitaptan senaryolaştırılmıştır. Esasen, John Nash adında bir şizofren matematikçinin hayat hikâyesidir. Nash, öğrenciliği sırasında oyun kuramı üzerine büyük başarılar elde etmiş parlak bir matematikçidir.

Konu

Nash, öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar. Mezuniyetinden sonra, zamanla paranoid şizofreni olur; fakat hasta olduğunun farkına varamaz. Bir konferans sırasında aniden bir psikiyatristin karşısına çıkması ile olaylar zinciri değişir. Hastaneye yatar ve bu nedenle akademik çalışmalarından uzaklaşır.

Hastalığı kendi çocuğuna zarar vermesine neden olacak noktaya gelince eşi yeniden hastaneye gitmesi gerektiğini düşünür. Uzun süre hasta olduğunu kabul edemese de sürekli gördüğü kız çocuğunun hiç büyümediğini fark eder. Bu durum onun hastalığını kabul etmesini sağlar. Nash, yaşadığı hayali gerçekleri görmezden gelerek onlarla yaşamaya çalışacaktır. Gördüğü tedaviler etkili olmasa da eşi ve eski iş arkadaşlarının desteğiyle her şeye yeniden başlar. Kendi akıl hastalığını yine kendi aklı ile dizginleyerek akademik çalışmalarına yeniden hız verir. Tekrar üniversitede ders vermeye başlar. Sonunda gösterdiği sıradışı mücadeleyle şizofreni ile birlikte yaşamına devam eder. Ve tarih bu müthiş dehaya, akıl hastalığını yine aklıyla yenerek hayatının geri kalanını bilime adamasından ve hastalığının başlamasından evvel yaptığı buluşlardan dolayı Nobel Ekonomi Ödülünü armağan eder.

Oyuncular

Oyuncu Rolü
Russell Crowe John Forbes Nash
Ed Harris William Parcher
Jennifer Connelly Alicia Nash
Christopher Plummer Dr. Rosen
Paul Bettany Charles
Adam Goldberg Sol
Josh Lucas Hansen
Anthony Rapp Bender
Jason Gray-Stanford Ainsley
Judd Hirsch Helinger
Austin Pendleton Thomas King
Vivien Cardone Marcee
Jill M. Simon Bar Co-Ed
Victor Steinbach Prof. Horner
Tanya Clarke Becky

 

Yönetmen Ron Howard
Yapımcı Ron Howard
Brian Grazer
Senarist Akiva Goldsman
Uyarlama Sylvia Nasar’ın Akıl Oyunları kitabı
Oyuncular Russell Crowe
Ed Harris
Jennifer Connelly
Paul Bettany
Christopher Plummer
Josh Lucas
Judd Hirsch
Müzik James Horner
Görüntü yönetmeni Roger Deakins
Kurgu Daniel P. Hanley
Mike Hill
Stüdyo Imagine Entertainment
Dağıtıcı Universal Studios (ABD)
DreamWorks (ABD dışı)
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 21 Aralık 2001
Süre 135 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 60.000.000 $
Hasılat 313.542.341 $

 

Akıl Oyunlarıhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Beautiful_mind.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Beautiful_mind-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemA Beautiful Mind filmi,A Beautiful Mind filminin afişi,Akıl Oyunları filmi,Akıl Oyunları filminin afişi,Akıl Oyunları filminin aldığı ödüller,Akıl Oyunları filminin başrol oyuncuları,Akıl Oyunları filminin bütçesi,Akıl Oyunları filminin çıkış tarihi,Akıl Oyunları filminin dağıtıcı firma,Akıl Oyunları filminin film afişi,Akıl Oyunları filminin filmi,Akıl Oyunları filminin fragman,Akıl Oyunları filminin hangi ülke yapımı,Akıl Oyunları filminin hasılat,Akıl Oyunları filminin imdb puanı,Akıl Oyunları filminin müziği,Akıl Oyunları filminin oyuncular,Akıl Oyunları filminin oyuncuları,Akıl Oyunları filminin senarist,Akıl Oyunları filminin süresi,Akıl Oyunları filminin türkçe altyazılı fragman,Akıl Oyunları filminin türkçe ismi,Akıl Oyunları filminin yapımcısı,Akıl Oyunları filminin yönetmen,Akıl Oyunları filminin yönetmeni
Akıl Oyunları A Beautiful Mind Akıl Oyunları (İngilizce: A Beautiful Mind), Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash'in hayat hikâyesini anlatan, yönetmenliğini Ron Howard'ın yaptığı 2001 yapımı biyografik dram filmi. Özet Film, aynı adlı kitaptan senaryolaştırılmıştır. Esasen, John Nash adında bir şizofren matematikçinin hayat hikâyesidir. Nash, öğrenciliği sırasında oyun kuramı üzerine büyük başarılar elde etmiş parlak bir matematikçidir. Konu Nash, öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar....