Altına Hücum

The Gold Rush

Altına Hücum 1925 ABD yapımı sessiz komedi filmidir. Özgün adı The Gold Rush olan bu siyah beyaz filmin yönetmeni, senaryo yazarı, yapımcısı ve başrol oyuncusu Charlie Chaplin’dir.

Daha önce çok sayıda kısa metrajlı ve iki tane de orta metrajlı film yapmış olan Chaplin’in Woman of Paris: A Drama of Fate’ten sonra çektiği ikinci uzun metrajlı filmidir. Bu filminde de öncekilerde olduğu gibi “küçük serseri” Şarlo’yu canlandırmaktadır. Film o tarihte rekor sayılacak bir süre olan 14 ayda ve astronomik sayıcak bir maliyetle tamamlandı. Chaplin filme tam 650.000 dolar harcamıştı.

1942 yılında Chaplin “Altına Hücum” filmini tekrar elden geçirdi, film için bestelediği müziği ve kendi kaydettiği diyalogları filme monte etti. Kurguda da bazı değişiklikler yaparak filmi yeniden gösterime verdi.

Filmde, birçok maceracının yaptığı gibi Klondike Altına Hücumu hareketinde Alaska’ya altın aramak için giden “Küçük Serseri” Şarlo’nun buradayken çektiği sıkıntılar, düştüğü komik durumlar, hırstan gözleri dönmüş insanların zaaflarını görmesi ve bu arada aşkı bulması anlatılmaktadır. Filmin en unutulmaz sahnelerinden biri de kendi gibi iki altın arayıcıyla birlikte kar fırtınasının ortasında uçurumun kenarına sürüklenmiş bir kulübede mahsur kaldıkları sahnedir. Ayrıca yemek niyetine “ayakkabısını yediği” sahne de akıllara kazınan ve sinema tarihine geçen sahnelerden biridir.

“Altına Hücum”, 1992 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Oyuncular

Aktör / Aktris Karakter
Charles Chaplin Şarlo, Altın Arayıcısı
Georgia Hale Georgia
Mack Swain Koca Jim (Jim McKay)
Henry Bergman Hank Curtis
Tom Murray Black Larsen
Malcolm Waite Jack Cameron

 

Yönetmen Charlie Chaplin
Senarist Charlie Chaplin
Oyuncular Charlie Chaplin
Mack Swain
Tom Murray
Müzik Charlie Chaplin
Görüntü yönetmeni Roland Totheroh
Yapım yılı 1925, ABD
Dil İngilizce (Sessiz film)

 

Altına Hücumhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Gold_rush_poster.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Gold_rush_poster-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemAltına Hücum filmi,Altına Hücum filminin afişi,Altına Hücum filminin aldığı ödüller,Altına Hücum filminin başrol oyuncuları,Altına Hücum filminin bütçesi,Altına Hücum filminin çıkış tarihi,Altına Hücum filminin dağıtıcı firma,Altına Hücum filminin film afişi,Altına Hücum filminin filmi,Altına Hücum filminin fragman,Altına Hücum filminin hangi ülke yapımı,Altına Hücum filminin hasılat,Altına Hücum filminin imdb puanı,Altına Hücum filminin müziği,Altına Hücum filminin oyuncular,Altına Hücum filminin oyuncuları,Altına Hücum filminin senarist,Altına Hücum filminin süresi,Altına Hücum filminin türkçe altyazılı fragman,Altına Hücum filminin türkçe ismi,Altına Hücum filminin yapımcısı,Altına Hücum filminin yönetmen,Altına Hücum filminin yönetmeni,The Gold Rush filmi,The Gold Rush filminin afişi
Altına Hücum The Gold Rush Altına Hücum 1925 ABD yapımı sessiz komedi filmidir. Özgün adı The Gold Rush olan bu siyah beyaz filmin yönetmeni, senaryo yazarı, yapımcısı ve başrol oyuncusu Charlie Chaplin'dir. Daha önce çok sayıda kısa metrajlı ve iki tane de orta metrajlı film yapmış olan Chaplin'in Woman of Paris: A Drama of Fate'ten sonra çektiği ikinci uzun...