Aşıklar Şehri

La La Land

Aşıklar Şehri (özgün adıyla La La Land), Damien Chazelle tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan romantik müzikal komedi-drama filmi. Filmin başrollerinde Ryan Gosling ve Emma Stone yer almaktadır. Film oyunculuğa hevesli Mia ile caz piyanisti Sebastian’ın ilişkisini konu edinmektedir. Los Angeles’da çekilen filmin özgün ismi aynı zamanda şehri ifade etmektedir.

Chazelle filmin senaryosunu 2010’da yazdı fakat yapımcı bulamadı. Whiplash‘ın başarısından sonra film Summit Entertainment tarafından yapılandırıldı. Film galasını 31 Ağustos 2016’da 73. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yaptı ve 9 Aralık 2016 tarihinde ABD’de gösterime girdi.

Aşıklar Şehri oldukça iyi bir eleştirel beğeni sağladı ve 2016’nın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edildi. Film Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2016’nın en iyi 10 filminden biri seçildi ve 89. Akademi Ödülleri’nde 14 adaylık elde ederek Akademi Ödülleri tarihinde en fazla adaylık elde eden üç filmden biri oldu ve 6 dalda ödül kazandı. Ayrıca 74. Altın Küre Ödülleri’nde en fazla adaylık elde eden film olarak elde ettiği 7 adaylıktan hepsini kazanarak Altın Küre tarihininde rekorunu kırmış oldu. Ayrıca 70. BAFTA Ödülleri’nde elde ettiği 11 adaylık ile yine en fazla adaylık elde eden film oldu.

Konu

Kalabalık Los Angeles kara yolunda barmen ve oyunculuğa hevesli Mia’nın yaklaşan oyunculuk seçimleri hazırlığı için dikkati dağılmıştır. Bu, kendisiyle caz piyanisti Sebastian’ın yolda sinirlenmelerine neden olur. Mia’nın seçmeleri işteyken bir müşteri tarafından elbisesine kahve dökülmesinden dolayı kötü geçer. Aynı anda Sebastian faturalarını öderken sorun çıkar ve sıradaki konseri için restoranda sahneye çıkmadan önce ablası Laura’yla tartışma yaşar. O gece Mia’nın üç oda arkadaşı onu neşelendirmek için şehir merkezindeki bir partiye davet ederler. Partinin sonunda arabasının çekilmiş olduğunu bulan Mia apartmanına yürümek zorunda kalır.

Bu sırada Sebastian herhangi bir caz şarkısı çalamayacağı yönünde restoran sahibi Bill tarafından bilgilendirilir. Yılbaşı şarkılarının değişik sürümlerini çalarken restoranın önünden geçen Mia’nın kulak misafiri olduğu tutkulu bir doğaçlama yapmaya başlar. Mia onu izlemek için içeri girer fakat Sebastian itaatsizliğinden dolayı hızlıca kovulur. Sebastian çıkarken Mia onun yeteneğine iltifat eder fakat Sebastian onu sessizce es geçer.

Aylar sonra Mia yine Sebastian ile aynı partidedir ve Sebastian klavyeci olarak 1980’lerin pop şarkılarını söyleyen bir grupta çalmaktadır. Mia şaka amaçlı Sebastian’ın canını sıkmak için gruptan A Flock of Seagulls grubunun “I Ran (So Far Away)” şarkısını söylemesini ister. Konserden sonra Mia, Sebastian’ı bulur ve beraber arabalarını bulmak için yürürler. Kimyalarının tutmasına rağmen beraber olmaktan yakınırlar.

Bir gün Sebastian, Mia’yı işyerinde bulur ve onu caz barına götürmeye karar verir. Caza olan yoğun sevgisini ve kendi caz barını çalıştırma isteğini anlatır. Birbirlerine ısınmaya başlarlar. Sebastian, Mia’ya Asi Gençlik filminin yerel sinemalardaki sahnelenmesine gelip gelmeyeceğini sorar. Mia kabul eder. Mia buluşmaya gitmek için hazırken geçen ay görüştüğü başka bir adam olan Greg daha önce belirledikleri randevuyu Mia’ya gösterir. Mia mahcup olur ve Sebastian’ı ekerek Greg ve kardeşi (kasabanın dışından ziyarete gelmiştir) ile çifte buluşmaya gider. Ancak Greg’le akşam yemeğinde yerinde olduğunu hissetmez ve aniden oradan ayrılarak acele ile sinemaya gider ve film henüz başlarken Sebastian’ı bulmayı başarır. Projektörün bozulmasından sonra Mia ve Sebastian buluşmalarını dans ederek Griffith Rasathanesi’nde bitirir.

Mia birkaç başarısız seçmeden sonra, kendisini şöhrete taşıyacağını ve Sebastian’ın düzenli olarak caz barında çalacağını umarak kişisel tek kişilik oyununu yazmaya karar verir. Bir gece Sebastian, lise sınıf arkadaşı Keith ile yeniden bir araya gelir ve Keith ona caz grubu The Messengers’da yüksek bir ücret sunan klavyeci olma şansını verir. Sebastian kabul eder fakat grubu pop odaklı bulunca dehşete düşer. Mia grubun ilk konserine katılır fakat Sebastian’ın bu müzik türünü çalarken hiç eğlenmediğini anlayarak huzursuz olur. Grubun ilk turunda Mia, Sebastian’la bu konuda karşı karşıya gelir ve Sebastian onu açıkça bir oyuncu olarak başarısızlığı yüzünden eleştirdiği sırada para kazanmanın tek yolunun bu olduğunu söyler. Onuru kırılan Mia orayı terk ederek oyununu yazar.

Gösterinin açılış gecesinde Sebastian, önceden planlanan bir fotoğraf çekimi nedeniyle grupta yer almaz. Mia’nın gösterisi kötü geçer, katılan bir avuç kişiden zayıf bir tepki alır. Harap ve canı yanan Mia, Sebastian ile ayrılır ve ailesine döner. Bir gece Sebastian, apartmanında Mia’nın oyununa katılan bir oyuncu yönetmeninden bir telefon alır ve ertesi sabah Mia’yı film seçmelerine davet eder. Sebastian, Mia’yı toparlamak için Mia’nın ailesinin evine gider. Mia yarın seçmelere gider. Filmin açık uçlu yapısı nedeniyle, Mia sadece seçmeler için hikâye anlatmalıdır. Mia filmin çekileceği Paris’te yaşayan ve oyuncu olmasına ilham kaynağı olan hayat dolu teyzesi hakkında konuşur. Seçmelerden sonra Mia ve Sebastian, Griffith Rasathanesi’ne gider. Sebastian, Mia’ya oyunculuğuna tamamen gönül vermesi gerektiğini söyler. Hayallerinin uyumsuzluğunu kabul eden ikisi birbirlerini sonsuza kadar seveceklerini söyler. Mia rolünü alır ve Paris’e gider.

Beş yıl sonra Mia ünlü bir oyuncu olmuştur ve başka bir adamla evlenmiştir ve bir kızı vardır. Bir gece bir randevudan çıktıkları için ağır trafik nedeniyle dolambaçlı yoldan dönerler ve kocası sokakta yankılanan bir caz barını fark eder. Oraya girerler ve Mia, Sebastian’ın her zaman açmayı hayal ettiği kulüpte olduğunu fark eder. Şarkılardan biri bittikten sonra Sebastian, The Messengers’ten ayrıldıktan sonra şarkı çalmak üzere kendisini tanıtır. Ancak Mia’yı kalabalığın içinde tanır. “Mia ve Sebastian’ın Teması”nı çalmaya devam ederken o ve Mia, Sebastian’ın Keith’in katılma teklifini reddetmesi de dahil olmak üzere, Bill’in restoranında karşılaşmalarını takip eden birbirinden tamamen farklı bir yaşam hayal ederler. Sonunda şarkı biter ve Mia kocasıyla beraber oradan ayrılır. Ancak çıkmadan önce, o ve Sebastian son bir kez birbirlerine bakar ve gülümserler.

Oyuncular

 • Ryan Gosling, Sebastian Wilder
 • Emma Stone, Mia Dolan
 • John Legend, Keith
 • Rosemarie DeWitt, Laura Wilder
 • Finn Wittrock, Greg Earnest
 • J. K. Simmons, Bill
 • Tom Everett Scott, David
 • Meagen Fay, Mia’nın annesi
Yönetmen Damien Chazelle
Yapımcı
 • Fred Berger
 • Gary Gilbert
 • Jordan Horowitz
 • Marc Platt
Senarist Damien Chazelle
Oyuncular
 • Ryan Gosling
 • Emma Stone
 • John Legend
 • Rosemarie DeWitt
Müzik Justin Hurwitz
Görüntü yönetmeni Linus Sandgren
Kurgu Tom Cross
Yapım şirketi
 • Gilbert Films
 • Impostor Pictures
 • Marc Platt Productions
Çıkış tarih(ler)i 31 Ağustos 2016(Venedik Film Festivali)
9 Aralık 2016(Amerika Birleşik Devletleri)
Süre 128 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $30 milyon
Hasılat $445.8 milyon

 

Aşıklar Şehrihttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/La_La_Land_film.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/La_La_Land_film-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemAşıklar Şehri filmi,Aşıklar Şehri filminin afişi,Aşıklar Şehri filminin aldığı ödüller,Aşıklar Şehri filminin başrol oyuncuları,Aşıklar Şehri filminin bütçesi,Aşıklar Şehri filminin çıkış tarihi,Aşıklar Şehri filminin dağıtıcı firma,Aşıklar Şehri filminin film afişi,Aşıklar Şehri filminin filmi,Aşıklar Şehri filminin fragman,Aşıklar Şehri filminin hangi ülke yapımı,Aşıklar Şehri filminin hasılat,Aşıklar Şehri filminin imdb puanı,Aşıklar Şehri filminin müziği,Aşıklar Şehri filminin oyuncular,Aşıklar Şehri filminin oyuncuları,Aşıklar Şehri filminin senarist,Aşıklar Şehri filminin süresi,Aşıklar Şehri filminin türkçe altyazılı fragman,Aşıklar Şehri filminin türkçe ismi,Aşıklar Şehri filminin yapımcısı,Aşıklar Şehri filminin yönetmen,Aşıklar Şehri filminin yönetmeni,La La Land filmi,La La Land filminin afişi
Aşıklar Şehri La La Land Aşıklar Şehri (özgün adıyla La La Land), Damien Chazelle tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan romantik müzikal komedi-drama filmi. Filmin başrollerinde Ryan Gosling ve Emma Stone yer almaktadır. Film oyunculuğa hevesli Mia ile caz piyanisti Sebastian'ın ilişkisini konu edinmektedir. Los Angeles'da çekilen filmin özgün ismi aynı zamanda şehri ifade etmektedir. Chazelle filmin senaryosunu 2010'da yazdı fakat yapımcı bulamadı. Whiplash'ın başarısından...