Ateşböceklerinin Mezarı

火垂るの墓

Grave of the Fireflies

Ateşböceklerinin Mezarı (火垂るの墓 Hotaru no Haka), Isao Takahata’nın yazıp yönettiği 1988 yapımı animasyon filmdir. Animasyonun yapımı için Studio Ghibli ile anlaşan Shinchosha’nın ilk film projesidir. Film Akiyuki Nosaka’nın, II. Dünya Savaşı’da açlıktan ölen kızkardeşinden özür dilemek amacıyla yazdığı Hotaru no Haka (animasyon Japonya’da aynı isimle yayınlandı) isimli kısmi otobiyografik romanından uyarlandı.

Drama en sarsıcı animasyonlardan biri olarak kabul edilir. Roger Ebert filmi şimdiye dek yapılmış en güçlü savaş karşıtı filmlerden biri olarak nitelendirir. Animasyon tarihçisi Ernest Rister filmi Steven Spielberg’in Schindler’in Listesi yapıtı ile karşılaştırarak, gördüğü en içten animasyon film olduğunu belirtmiştir.

Konu

Ateşböceklerinin Mezarı II. Dünya Savaşı’nın sonuna yakın bir dönemde Japonya’da geçer. Filmde, bombalanan Kobe şehrinde hayatta kalmış 14 yaşındaki Seita (清太) ve onun dört yaşındaki kızkardeşi Setsuko’nun (節子) umutsuz çabaları anlatılır.

Filmin başlangıcında, nasıl sonlanacağı sezinlenmektedir. Seita Sannomiya İstasyonu’nun karanlık bir köşesinde terkedilmiş ve bir deri bir kemik halde ölür. Ardından ruhu kızkardeşinin ruhuyla bir araya gelir ve kardeşler trenle çeşitli istasyonlara giderken geriye dönüşlerle ve fondaki sesle geçmiş anlatılır.

Liman şehri Kobe’ye bombalı saldırı yapıldıktan sonra anneleri ölen Seita ve Setsuko teyzelerinin yanına giderler. Başlangıçta iyi görünen teyzeleri zamanla çocuklara daha az yemek verip daha kötü davranmaya başlar. Bunun üzerine kardeşler şehrin dışında yer alan eski bir sığınağa taşınmaya ve kendi kendilerine bakmaya karar verirler.

Seita, kendisi ve kardeşi için tarlalardan sebze çalmaya ve bombalama esnasında evleri yağmalamaya başlasa da yiyecek bulmak giderek zor bir hale gelir. Sonunda küçük kız yetersiz beslenmeden ölür. Seita kardeşi için insanlardan uzakta yalnız bir cenaze töreni düzenler. Ardından kız kardeşine ait küllerin birazını şeker kutusuna ekler ve kutuyu ve babasının fotoğrafını birlikte ölene kadar taşır.

Filmin sonunda Seita ve Setsuko’nun ruhları görülür. Artık sağlıklı ve iyi giyimli görünmekte ve yan yana oturarak günümüz Kobe’sine bakmaktadırlar.

Yönetmen Isao Takahata
Yapımcı Toru Hara
Senarist Isao Takahata
Uyarlama Akiyuki Nosaka tarafından üretilen
Ateşböceklerinin Mezarıadlı eser
Oyuncular
  • Tsutomu Tatsumi
  • Ayano Shiraishi
  • Yoshiko Shinohara
  • Akemi Yamaguchi
Müzik Michio Mamiya
Görüntü yönetmeni Nobuo Koyama
Kurgu Takeshi Seyama
Yapım şirketi
  • Studio Ghibli
  • Shinchosha 1988
Dağıtıcı Toho
Cinsi Sinema filmi
Türü Animasyon
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 16 Nisan 1988
Süre 89 dakika
Ülke Japonya
Dil Japonca

 

Ateşböceklerinin Mezarıhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Ateşböceklerinin_Mezarı_orijinal_afiş.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Ateşböceklerinin_Mezarı_orijinal_afiş-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemAteşböceklerinin Mezarı filmi,Ateşböceklerinin Mezarı filminin afişi,Ateşböceklerinin Mezarı filminin aldığı ödüller,Ateşböceklerinin Mezarı filminin başrol oyuncuları,Ateşböceklerinin Mezarı filminin bütçesi,Ateşböceklerinin Mezarı filminin çıkış tarihi,Ateşböceklerinin Mezarı filminin dağıtıcı firma,Ateşböceklerinin Mezarı filminin film afişi,Ateşböceklerinin Mezarı filminin filmi,Ateşböceklerinin Mezarı filminin fragman,Ateşböceklerinin Mezarı filminin hangi ülke yapımı,Ateşböceklerinin Mezarı filminin hasılat,Ateşböceklerinin Mezarı filminin imdb puanı,Ateşböceklerinin Mezarı filminin müziği,Ateşböceklerinin Mezarı filminin oyuncular,Ateşböceklerinin Mezarı filminin oyuncuları,Ateşböceklerinin Mezarı filminin senarist,Ateşböceklerinin Mezarı filminin süresi,Ateşböceklerinin Mezarı filminin türkçe altyazılı fragman,Ateşböceklerinin Mezarı filminin türkçe ismi,Ateşböceklerinin Mezarı filminin yapımcısı,Ateşböceklerinin Mezarı filminin yönetmen,Ateşböceklerinin Mezarı filminin yönetmeni,Grave of the Fireflies filmi,Grave of the Fireflies filminin afişi
Ateşböceklerinin Mezarı 火垂るの墓 Grave of the Fireflies Ateşböceklerinin Mezarı (火垂るの墓 Hotaru no Haka), Isao Takahata'nın yazıp yönettiği 1988 yapımı animasyon filmdir. Animasyonun yapımı için Studio Ghibli ile anlaşan Shinchosha'nın ilk film projesidir. Film Akiyuki Nosaka'nın, II. Dünya Savaşı'da açlıktan ölen kızkardeşinden özür dilemek amacıyla yazdığı Hotaru no Haka (animasyon Japonya'da aynı isimle yayınlandı) isimli kısmi otobiyografik romanından uyarlandı. Drama en sarsıcı animasyonlardan biri olarak kabul...