Avcı

The Deer Hunter

Avcı (Özgün ismiyle; The Deer Hunter), yönetmenliğini Michael Cimino’nun yaptığı 1978 ABD yapımı sinema filmi. Film, bir grup Rus kökenli Amerikalı çelik işçisinin ve ailelerinin hayatını anlatmaktadır. Film, Erich Maria Remarque’ın 1. Dünya Savaşında geçen ve bir askerin anılarına dayanan Drei Kameraden adlı eserinden esinlenilmiştir.

“Avcı”, 1996 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konusu

Mike, Steven, Nick, Stanley, John ve Axel isimli çelik işçisi gençlerin hikâyesine dayanan film üç bölümden oluşmuş gözükmektedir.

İlk bölüm yaşadıkları Pennsylvania’daki hayatlarını gözler önüne sermektedir. Yaşamlarından kesitin içinde Rus Ortodoks kilisesine ait olan Steven ve Angela’nın düğünlerine ait geleneksel sahneler önemli yer tutar. Daha sonraki kokteylde Rus yaşantısına ait kutlama törenleride filmin önemli bir parçasını içermektedir. Bu bölümde Mike, Nick’e gidecekleri Vietnam’da onu yalnız bırakmayacağına dair söz verir. Daha sonrasında çıkılan bir geyik avında Mike vurduğu geyiği Cadillac’ına koyarak kasabaya getirir.

İkinci bölümde Vietnam savaşında Mike, Steven ve Nick’i izliyoruz. Bu bölümde tutuklanırlar ve diğer tutuklananlarla birlikte Rus ruleti oynamaya zorlanırlar. Ancak işler kritikleştiği sırada kurtulurlar ve bu arada yolları ayrılır.

Mike Amerika’ya döndükten sonra Nick’in kız arkadaşı Linda ile yakınlaşır. Bu arada Nick Saigon’da Rus ruleti oynatan yerlere takılmaktadır. Mike ise Stevie’nin yaşadığını öğrenince hastaneye gider ve onu bacakları ampüte edilmiş halde bulur. Ondan Nick’in de yaşadığını öğrenir.

Son bölümde Mike bunun üzerine Saigon’a gider ve onu bulur. Ona eski hayatını anımsatmaya çalışır ama uyuşturucunun etkisindeki Nick onu tanıyamaz. Ancak onu götürmek isteyen Mike onunla oynayacağı rulet sonrası onu götürmek konusunda anlaşır. Bu bölümün sonunda Nick Mike’ı hatırlar ancak oyun trajik bir şekilde Nick’in ölümü ile sonuçlanır.

Mike cenazeyi Amerikaya getirir ve yine Ortodoks geleneklerine uygun törenler yapılır. Akabinde bir kahvaltıda bir araya gelen eski dostlar Tanrı Amerikayı korusun şarkısını beraberce söylerken film nihayete erer.

Oyuncular

  • Robert De Niro – Michael “Mike” Vronsky
  • Christopher Walken – Nikonar “Nick” Chevotarevich
  • John Cazale – Stanley “Stosh”
  • John Savage – Steven
  • Meryl Streep – Linda
  • George Dzundza – John Welch
  • Chuck Aspegren – Peter “Axel” Axelrod
  • Shirley Stoler – Steven’in annesi
  • Rutanya Alda – Angela Ludhjduravic-Pushkov
Yönetmen Michael Cimino
Yapımcı Barry Spikings
Michael Deeley
Michael Cimino
John Peverall
Senarist Deric Washburn
Michael Cimino
Louis Garfinkle
Quinn K. Redeker
Oyuncular Robert De Niro
Christopher Walken
John Cazale
Meryl Streep
John Savage
Müzik Stanley Myers
Görüntü yönetmeni Vilmos Zsigmond
Dağıtıcı Universal Studios
Cinsi Sinema filmi
Türü Savaş, Dram, Macera
Renk Renkli
Yapım yılı 1978, ABD
Çıkış tarih(ler)i 8 Aralık 1978, ABD
Kasım 1979, Türkiye
Süre 183 dakika
Dil İngilizce
Bütçe $15 milyon
Hasılat $48,979,328

 

Avcıhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Dhunter.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Dhunter-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemAvcı filmi,Avcı filminin afişi,Avcı filminin aldığı ödüller,Avcı filminin başrol oyuncuları,Avcı filminin bütçesi,Avcı filminin çıkış tarihi,Avcı filminin dağıtıcı firma,Avcı filminin film afişi,Avcı filminin filmi,Avcı filminin fragman,Avcı filminin hangi ülke yapımı,Avcı filminin hasılat,Avcı filminin imdb puanı,Avcı filminin müziği,Avcı filminin oyuncular,Avcı filminin oyuncuları,Avcı filminin senarist,Avcı filminin süresi,Avcı filminin türkçe altyazılı fragman,Avcı filminin türkçe ismi,Avcı filminin yapımcısı,Avcı filminin yönetmen,Avcı filminin yönetmeni,The Deer Hunter filmi,The Deer Hunter filminin afişi
Avcı The Deer Hunter Avcı (Özgün ismiyle; The Deer Hunter), yönetmenliğini Michael Cimino'nun yaptığı 1978 ABD yapımı sinema filmi. Film, bir grup Rus kökenli Amerikalı çelik işçisinin ve ailelerinin hayatını anlatmaktadır. Film, Erich Maria Remarque'ın 1. Dünya Savaşında geçen ve bir askerin anılarına dayanan Drei Kameraden adlı eserinden esinlenilmiştir. 'Avcı', 1996 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından 'kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli' filmler arasına seçilerek ABD...