The Godfather (Baba)

The Godfather (Baba)

Baba

(The Godfather)

Mario Puzo’nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola’nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino’nun başrollerini paylaştığı filmdir. Filmde ayrıca yardımcı rollerde James Caan, Robert Duvall, Diane Keaton, John Cazale vardır.[1] Filmin hikâyesi, II. Dünya Savaşı’nın bittiği yıl olan 1945’te başlar ve 10 yıllık bir dönemi kapsar.

Film, New York’ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesinin hikâyesini anlatır. Film gösterime girdiği andan itibaren çok ilgi görmüş, birçok kurum, enstitü ve derginin gelmiş geçmiş en iyi filmleri sıralamasında en üst sıralara yerleşmiştir. Kullanıcı oylarının baz alındığı IMDB.com’un en iyi 250 film listesinde 2. sıradadır. (Çok uzun bir süre 1. sırada kalan film temmuz 2008’de Shawshank Redemption’a birinciliği kaptırmıştır) Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırladığı ve en iyi 100 amerikan filminin yer aldığı AFI’s 100 Years… 100 Movies listesinde 1998 listesinde 3. 2007 listesinde ise 2. sıradadır. Film ayrıca En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Marlon Brando) ve En İyi Uyarlama Senaryo (Francis Ford Coppola, Mario Puzo) dallarında Oscar kazanmıştır.

“Baba”, 1990 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Yönetmen Francis Ford Coppola
Yapımcı Albert S. Ruddy
Senarist Roman:
Mario Puzo
Uyarlama:
Mario Puzo
Francis Ford Coppola
Uyarlama Mario Puzo tarafından üretilen
The Godfather adlı eser
Oyuncular Marlon Brando
Al Pacino
James Caan
Robert Duvall
Richard S. Castellano
Diane Keaton
Abe Vigoda
Sterling Hayden
Talia Shire
John Cazale
John Marley
Richard Conte
Gianni Russo
Al Lettieri
Müzik Nino Rota
Carmine Coppola
Görüntü yönetmeni Gordon Willis
Stüdyo Alfran Productions
Dağıtıcı Paramount Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 1972
Çıkış tarih(ler)i 15 Mart 1972
2 Kasım 1973
Süre 175 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce, İtalyanca
Bütçe 6.500.000$
Hasılat 245,066,411$
Devam filmi Baba

Başlıca oyuncular

Oyuncu Oynadığı Karakter
Marlon Brando Don Vito Corleone
Al Pacino Michael Corleone
James Caan Santino “Sonny” Corleone
Robert Duvall Tom Hagen
Diane Keaton Kay Adams Corleone
Talia Shire Connie Corleone Rizzi
John Cazale Fredo Corleone
Gianni Russo Carlo Rizzi
Richard Castellano Pete Clemenza
Sterling Hayden Komiser Mark McCluskey
Richard Conte Emilio Barzini
Al Lettieri Virgil “Türk” Sollozzo
Abe Vigoda Salvatore “Sally” Tessio
Lenny Montana Luca Brasi
John Marley Jack Woltz
Al Martino Johnny Fontane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

https://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Godfather_1-719x1024.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Godfather_1-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerBaba filmi,Baba filminin afişi,Baba filminin aldığı ödüller,Baba filminin başrol oyuncuları,Baba filminin bütçesi,Baba filminin çıkış tarihi,Baba filminin dağıtıcı firma,Baba filminin film afişi,Baba filminin filmi,Baba filminin fragman,Baba filminin hangi ülke yapımı,Baba filminin hasılat,Baba filminin imdb puanı,Baba filminin müziği,Baba filminin oyuncular,Baba filminin oyuncuları,Baba filminin senarist,Baba filminin süresi,Baba filminin türkçe altyazılı fragman,Baba filminin türkçe ismi,Baba filminin yapımcısı,Baba filminin yönetmen,Baba filminin yönetmeni,The Godfather filmi,The Godfather filminin afişi,The Godfather filminin aldığı ödüller,The Godfather filminin başrol oyuncuları,The Godfather filminin bütçesi,The Godfather filminin çıkış tarihi,The Godfather filminin dağıtıcı firma,The Godfather filminin film afişi,The Godfather filminin filmi,The Godfather filminin fragman,The Godfather filminin hangi ülke yapımı,The Godfather filminin hasılat,The Godfather filminin imdb puanı,The Godfather filminin müziği,The Godfather filminin oyuncular,The Godfather filminin oyuncuları,The Godfather filminin senarist,The Godfather filminin süresi,The Godfather filminin türkçe altyazılı fragman,The Godfather filminin türkçe ismi,The Godfather filminin yapımcısı,The Godfather filminin yönetmen,The Godfather filminin yönetmeni
  Baba (The Godfather) Mario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı filmdir. Filmde ayrıca yardımcı rollerde James Caan, Robert Duvall, Diane Keaton, John Cazale vardır. Filmin hikâyesi, II. Dünya Savaşı'nın bittiği yıl olan 1945'te başlar ve 10 yıllık bir dönemi kapsar. Film,...