Batman Başlıyor

Batman Begins

Batman Başlıyor (İngilizce özgün adıyla Batman Begins), kurgusal DC Comics karakteri Batman çizgi romanlarından uyarlanan, yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı, Christian Bale’in Batman’i canlandırdığı, Liam Neeson, Michael Caine, Cillian Murphy, Katie Holmes, Tom Wilkinson, Ken Watanabe, Rutger Hauer ve Morgan Freeman’ın da yan rollerde yer aldığı 2005 tarihli ABD yapımı süper kahraman filmidir. Yeni çekilen serinin ilk filminde, Bruce Wayne’nin yarasa korkusu, ailesinin ölümü ve Batman’e dönüşümü anlatıldı. Filmin hikâyesi oluşturulurken klasik Batman: The Man Who FallsBatman: Year One ve Batman: The Long Halloween çizgi romanlarından esinlenildi. 1997 yılında gösterime giren Batman & Robin filminden sonra, birçok devam filmi projesi gündeme geldi. Film için çalışmalara 2003 yılında başlayan Christopher Nolan ve David S. Goyer, temelinde insanlık ve realizmin olduğu, daha karanlık ve gerçekçi bir hikâyeyi hedefledi. Amaç, izleyicinin Batman ve Bruce Wayne’i önemsemesiydi. Çekimlerin Chicago ve İngiltere’de gerçekleştiği filmde, bilgisayar desteğinden çok az düzeyde yararlanıldı. Batmobile ve Yarasa kostümü film için yeniden yaratıldı.

Film finansal ve eleştirel açıdan başarılı oldu. Yapım, 15 Temmuz 2008 günü ABD ve Kanada’da 3,858 sinema salonunda gösterime girdi. Açılış haftasında 48 milyon Amerikan doları kazandı. Film gösterimden çıktığında yaklaşık 370 milyon ABD doları elde etmişti. Film hakkında Rotten Tomatoes sitesinde yapılan yorumların %84’lük kısmı olumlu yöndeydi. Eleştirmenler, Batman Başlıyor ‘un kendisinden önce çekilen Batman filmlerinden daha karanlık olduğu görüşünde birleşti. Filmin devamı Kara Şövalye 2008 yılının Temmuz ayında gösterime girerken, Nolan ve Bale bu filmdeki yerlerine geri döndü. Film, karakterin Hollywood’taki popülerliğini geri getirdi. Yapım, sinema salonlarındaki gösterimi ve DVD satışlarından toplamda 496,853,783 Amerikan doları kazandı.

Özet

Filmin ilk sahnesinde genç Bruce Wayne ve Rachel Dawes’in Wayne Malikanesi’nin dışında koştukları görülür. Bruce, Rachel’ın elinde ne olduğunu merak eder ve ondan ne olduğunu göstermesi için rica eder. Rachel avucunu açar ve Bruce onun elindeki taşı alıp kaçmaya başlar. Ardından bir yere saklanıp, Rachel’ın onu aramasını izler. Bruce saklandığı yerden bir mağaraya düşer ve Rachel malikaneye yadım istemeye gider. Thomas Wayne oğlunu oradan kurtarır ve malikaneye götürür. Onunla ilgilendikten sonra yatağına yatırır ve oğluna, eşi Martha’ya aldığı kolyeyi gösterir. Bruce ve ailesi, oyuncuların yarasa olarak giyindikleri gösteriye gider. Yarasalardan rahatsız olan Bruce, babasına dışarı çıkmak istediğini söyler. Wayne ailesi gösteriyi terkedip dışarı çıkarlar. Onlar yürürken Joe Chill adlı hırsız onları soymaya kalkar. Hill tabancasını çekip, cüzdanları ve mücevherleri ister. Martha Wayne’in kolyesini almaya çalışan Chill panik yapar. Thomas Wayne, Martha’nın önüne atlar ve Chill panikle önce Thomas’ı sonra Martha’yı vurur ve kaçar. Thomas, Bruce’a korkmamasını söyler. Ardından polisler gelir. Thomas ve Martha Wayne’nin cenazesinden sonra William Earle, Bruce’a şirketin emin ellerde olduğunu söyler.

Bruce birkaç yıl sonra, Princeton Üniversitesi’nden Gotham şehrine döner. Wayneleri öldürdüğü için hapse giren Joe Chill’in, Carmine Falcone’nin hakkında ifade verip, yardım etmesi için salıverilme duruşması yapılacaktır. Duruşmada yargıç, Chill’e, Bruce Wayne’in de salonda olduğunu söyler. Duruşmayı terkeden Bruce, salonun çıkışında Joe Chill’i öldürüp intikam almak için elinde bir tabanca ile bekler. Chill dışarı çıkınca onu vuran Bruce değil, Falcone’nin adamlarından biri olur. Rachel Dawes, Bruce’u dışarı çıkartır. Rachel, adalet sisteminin kokuşmuş olduğunu söyleyen Bruce’a Gotham’ın kirlenmiş sokaklarını gezdirir ve ailesini öldürenin Falcone olmasa da, onların uğruna savaştığı şeyi öldürdüğünü söyler. Bruce, arabada niyetinin Chill’i öldürmek olduğunu söyler. Bu duruma çok içerleyen Rachel ona tokat atar ve ailesinin bu durumdan utanç duyacağını söyler. Bruce arabadan iner ve Falcone’nin yanına gider. Falcone’ye ondan korkmadığını söyleyen Bruce, hakimlerin ve polislerin onun emrinde olduğunu görür. Falcone’nin adamları Bruce’u dışarı atar. Sokaklarda yaşayan fakir bir adamın yanına giden Bruce, cebindeki parayı ve paltosunu ona verir. Ardından bir gemiye binip dünyayı gezmeye başlar. Hırsızların psikolojisini ve dövüşmeyi öğrenen Bruce, Bhutan topraklarında hapse düşer. Sabah yemeğinde altı adam ile dövüşen Bruce, hücresine götürülür. Orada Henri Ducard ile tanışır. Ducard, Bruce’a hapisten kurtulduğunda, intikamcı bir grup olan Gölgeler Birliği’ne katılması için davet eder ve mavi bir çiçek verir. Bruce hapisten çıktığında, Gölgeler Birliği’nin yerine gider. Burada birliğin lideri olan Ra’s Al Ghul ile tanışır. Henri Ducard, Bruce’a eğitim verir ve bir dövüş türü olan ninjutsuyu öğrenir. En sonunda ondan, komşusunun toprağına göz diken bir hırsızı öldürmesi istenir. Bruce, hırsızı öldürmek yerine orayı yakar. Kaçmaya çalışırken Ra’s Al Ghul ile dövüşür. Ghul’u yenen Bruce, uçurumdan aşağıya düşmek üzere olan Henri Ducard’ı kurtarır ve bir köylünün evine götürür.

Bruce olayın ardından Gotham’a geri döner. Carmine Falcone, şehirdeki gücünü daha da arttırmıştır. Arkham Akılhastanesi’nin psikaytrlarından Jonathan Crane, yargılanan suçluları delirtmektedir. Bölge savcısının asistanı Rachel Dawes ve polis memuru James Gordon da suça karşı mücadele verenler arasındadır. Wayne Şirketi’ni yöneten William Earle, şirketi halka açmıştır. Gotham’ı bulunduğu bataklıktan kurtarmak isteyen Bruce Wayne, suç ile mücadele edebilmek için bir imge arayan Bruce, küçüklüğünde korktuğu yarasalardan ilham alarak Batman olur. Gerekli teçhizatları, Wayne Şirketi’nin mühendisi Lucius Fox’tan temin eder. Malikanenin altında bulunan yere, Yarasa Mağarasını inşa eder ve şirkete ait olan arabayı Batmobile haline getirir. Bir gün, Bölge Savcısı öldürülür ve Wayne Şirketi’ne ait olan Su Buharlaştırıcı çalınır. Jonathan Crane’nin çevirdiği işte ona yardım eden Falcone, pay istedğini söyler. Crane diğer hastalarına yaptığı gibi Falcone’yi delirtir. Crane’nin görüştüğü her suçlunun delirmesinden rahatsız olan Rachel, ona kendi getirdiği bir doktorun da hastaları muayene edeceğini söyler. Crane bu durum karşısında Rachel’ı da delirtmeye çalışır. Fakat Batman olay yerine gelir ve Rachel’ı oradan alır. Panzehiri vermek için onu araca bindirip malikaneye götürmeye çalışan Batman’in peşinden polisler de gelir. Batman, polislerden kurtulup Rachel’ı malikaneye getirir.

Malikanesinde şehrin elit insanlarını toplayarak parti düzenleyen Bruce Wayne, Ra’s Al Ghul ile tanışır. Onun öldüğünü söyleyen Bruce, Ghul’un aslında Henri Ducard olduğunu öğrenir. Ghul’un amacı, Su Buharlaştırıcısını kullanarak Crane’nin ilacını şehrin suyuna karıştırıp, Gotham’ı yok etmektir. Bruce, hiç de kibar olmayan bir tavırla konuklarını malikaneden kovar. Ardından Ra’s Al Ghul’un adamları malikaneyi ateşe verir. Onları durdurmak isteyen Bruce’nin tepesine tahta düşer. Alfred, Ghul’un adamlarından birinin kafasına vurur ve bayıltır. Bruce’un yanına gidip ona yardım eder. Batman kostümlerini giyen Bruce, Ghul’un planını bozmak için harekete geçer. Batman, arabasını Gordon’a bırakıp Ghul’un yanına gider. Suçlular tarafından öldürülmek üzere olan Rachel ve onun himayesindeki küçük çocuğu kurtarır. Rachel’ın yanından uzaklaşırken gerçek kimliğine dair ipucu verir. Batman, Ghul’un bulunduğu metroya binip, planını engellemek için dövüşmeye başlar. Ghul, Batman’e planın gerçekleşmesini önleyemeyeceğini söyler. Batman’de ona engellemeye çalışmaktan bahsetmediğini söyler. Batmobile’in içindeki Gordon, metronun yol aldığı raylara ateş eder. Batman de, Ghul’a onu öldürmeyeceğini, ama yardımda etmeyeceğini söyler ve oradan uzaklaşır. Metronun içinde kalan Ghul ölür.

Bir halk kahramanı olan Batman, gazetelere çıkar. Lucius Fox, Wayne Şirketi’nin yeni CEO’su olur. Bruce, şirketi bazı paravan vakıflar kullanarak satın alır. Batman, Yarasa Sinyali’ni çalıştıran Gordon’un yanına gelir. Gordon şehri suçtan temizlemenin zor olacağını söyler ve son dönemlerde ortaya çıkan bir suçludan bahsederek Batman’e, onun ortalıkta bıraktığı Joker kartlarını verir. Batman icabına bakacağını söyleyip gecenin karanlığında kaybolur.

Oyuncular

Christian BaleBruce Wayne / Batman rolüyle: Sekiz yaşındayken, anne ve babasının bir soyguncu tarafından öldürülmesine tanık olan milyoner iş adamı. Yıllarca dünyayı dolaşarak adaletsizlik ile mücadele edebilmenin yolunu arar ve Gotham’a döner. Bruce geceleri, Gotham’ı koruyan Batman’e dönüşür. Filmin oyuncu kadrosuna 11 Eylül 2003 tarihinde katılan. Bale’in, Darren Aronofsky’nin çekmeyi planladığı filmde de Batman’i oynaması isteniyordu. Nolan ayrıca rol için Billy Crudup, Jake Gyllenhaal, Hugh Dancy, Joshua Jackson, Eion Bailey ve Cillian Murphy gibi isimleri de düşündü. Bale, önceki filmlerin Batman yerine kötü adamlara odaklandığını fark etti. Ona göre en iyi Batman portresi çizgi romanlardaki karakterdi.

Bale’in yönetmeni Nolan “Bizim tam olarak aradığımız şey karanlığın ve ışığın dengesiydi” dedi. David S. Goyer, bazı aktörlerin Batman’i büyük oynadığını söylerken, Bale’in karakteri radikal bir şekilde canlandırdığını belirtti. Bale’in düzenli olarak ısıtılan ve hoşlanmadığı kostümü, O’nun gerekli olan aykırı mod haline girmesine yardımcı oluyordu. Bale “Batman kızgınlık, korku, aykırılık demektir ve o kostümün içinde kostüm giymiş sıradan bir adam yerine başka bir yaratığa, bir canavara dönüşmesi gereklidir” dedi.

Bale, Makinist filmindeki rolünden dolayı çok zayıflamıştı, bu yüzden 100 pound (45 kg) ağırlık çalıştı ve kendisine yardımcı olması için bir eğitmen kiraladı. Bale, hız ve stratejiye güvenen Batman’e büyük bir fiziğin yakışmayacağını düşündü. Bu nedenle filmin çekimleri başlayıncaya kadar fazla kilolarını kaybetti. Sekiz yaşındaki Bruce Wayne’in portresi Gus Lewis tarafından canlandırıldı.

Michael CaineAlfred Pennyworth rolüyle: Bruce Wayne’in ailesinin ölümünden sonra da hizmetine devam eden güvenilir uşak. Bruce Wayne’in en yakın sırdaşıdır. Nolan, Caine’in karakterini Wayne’i büyüten kişi olarak canlandırmasını istedi. Daha önceki filmlerde Alfred’in Wayne ailesine sürekli olarak hizmet ettiği belirtilmesine rağmen Caine karakterin geçmişini değiştirdi. Alfred, Wayne ailesinin uşağı olmadan önce Özel Hava Servisi’nde çalışıyordu. Yaralandıktan sonra Alfred, Thomas Wayne tarafından davet edildi ve bundan sonra Wayne ailesine hizmet emeye başladı. Rol için Anthony Hopkins’in adı da gündeme gelmişti.

Liam NeesonHenri Ducard rolüyle: Gerçek kimliği Ra’s Al Ghul’u gizleyen Ducard, Bruce Wayne’e dövüş sanatı Ninjitsuyu öğretir. Ghul’un en önemli Batman düşmanlarından biri olduğunu düşünen ve onu Usame bin Ladin ile karşılaştıran senarist David S. Goyer “O bütün diğer Batman düşmanlarının olduğu gibi deli değil. Amacı intikam değil; aslında dünyayı düzeltmek istiyor. Sadece bunu çok acımasız bir yönetem ile yapıyor” dedi. Genellikle daha yol gösterici karakterleri canlandıran Neeson’un filmdeki gerçek kimliği, izleyicileri şaşırtmak için saklandı. Ra’s Al Ghul, Arapça’da “Şeytanın Başı” anlamındadır. Viggo Mortensen ve Daniel Day-Lewis’in adları bir süre rol ile anıldı.

Katie HolmesRachel Dawes rolüyle: Bruce’un çocukluk arkadaşı Rachel, bölge savcısının asistanı olarak, Gotham’da suç ile müadele verir. Holmes’te “muazzam bir sıcaklık ve derin bir duygusallık bulan Nolan “filmin içerisinde onun yalnızca olgunluk yılları var ve o Bruce’a ahlakın zorunlu bir fikir olduğunu öğretiyor” dedi.

Gary OldmanJames Gordon rolüyle: Gotham şehrindeki dürüst polislerden biri. Bruce Wayne’nin ailesinin öldüğü gece memurdur. Genç Bruce ve Batman arasındaki bir bağdır. Aslında Nolan, Oldman’ı filmdeki kötü karakterlerden birini canlandırması için istiyordu,ama Chris Cooper kendisine Gordon karakterini canlandırması için gelen teklifi reddedince rol Oldman’ın oldu. Oldman “Ben filmin temasının aile değerlerinin olduğunu düşünüyorum. Oldman’ın sahneleri genellikle Britanya’da çekildi. Goyer, Oldman’ın David Mazzucchelli’nin Batman: Year One’daki asık suratlı James Gordon’a benzediğini belirtti. Kurt Russell ve Dennis Quaid’ın da Gordon’u canlandırmaları gündeme gelmişti.

Cillian Murphy Dr. Jonathan Crane / Korkuluk rolüyle: Arkham Akılhastanesi’nde çalışan ve korku toksinleri geliştiren psikoparmakolojist. Deneklerini korkutmak için korkuluk maskesi takar. Nolan, Korkuluk rolünü vermeden öne Murhpy’yi Batman rolü için de düşündü. Murphy, Korkuluk’u canlandırırken pek çok çizgi roman okudu ve karakteri yaratırken Nolan ile görüştü. Murphy “Ben, çok heybetli bir fiziği olmadığı için Worzel Gummidge’e bakmaktan kaçınırdım. Ne yaptığına aklı ile karar verirdi” dedi. Ewan McGregorve Marilyn Manson’ın da adı rol için geçmişti.

Morgan FreemanLucius Fox rolüyle: Wayne şirketinde üst mevkilerde çalışırken, Uygulamalı Bilimler Bölüme düşürülen, biyokimya ve mekanik mühendisi. Bruce Wayne’e donanım ve ekipman sağlayan Fox, onun tarafından şirketin CEO’luğuna terfi ettirilir. Freeman rol için Goyer’in ilk ve tek tercihiydi.

Tom Wilkinson, Gotham’ın yeraltı dünyasını yöneten suç patronu Carmine Falcone olarak, Rutger Hauer, Bruce Wayne’in ortalıktan yokoluşunun ardında Wayne Şirketini halka açan CEO William Earle olarak, Ken Watanabe sahte Ra’s Al Ghul olarak, Mark Boone Junior, James Gordon’un kirlenmiş partneri Detektif Arnold Flass olarak, Colin McFarlane Polis Komiseri Gillian B. Loeb olarak, Linus Roache ve Sara Stewart, Bruce Wayne’in baba ve annesi olarak, Richar Blake, Joe Chill olarak, Rade Šerbedžija da Waynelerin öldürerek, Bruce’un Batman’e dönüşümünün ilk basamağı olan katil olarak filmin oyuncu kadrosunda yer aldı.

Yönetmen Christopher Nolan
Yapımcı Emma Thomas
Charles Roven
Larry J. Franco
Senarist Çizgi roman:
Bob Kane
Hikaye:
David S. Goyer
Senaryo:
Christopher Nolan
David S. Goyer
Oyuncular Christian Bale
Michael Caine
Liam Neeson
Katie Holmes
Gary Oldman
Cillian Murphy
Morgan Freeman
Tom Wilkinson
Rutger Hauer
Mark Boone Junior
Ken Watanabe
Müzik Hans Zimmer
James Newton Howard
Görüntü yönetmeni Wally Pfister
Kurgu Lee Smith
Dağıtıcı Warner Bros.
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2005
Süre 140 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 150.000.000 $
Hasılat 374,218,673 $
Devam filmi Kara Şövalye

Batman Başlıyorhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/BatmanBegins.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/BatmanBegins-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemBatman Başlıyor filmi,Batman Başlıyor filminin afişi,Batman Başlıyor filminin aldığı ödüller,Batman Başlıyor filminin başrol oyuncuları,Batman Başlıyor filminin bütçesi,Batman Başlıyor filminin çıkış tarihi,Batman Başlıyor filminin dağıtıcı firma,Batman Başlıyor filminin film afişi,Batman Başlıyor filminin filmi,Batman Başlıyor filminin fragman,Batman Başlıyor filminin hangi ülke yapımı,Batman Başlıyor filminin hasılat,Batman Başlıyor filminin imdb puanı,Batman Başlıyor filminin müziği,Batman Başlıyor filminin oyuncular,Batman Başlıyor filminin oyuncuları,Batman Başlıyor filminin senarist,Batman Başlıyor filminin süresi,Batman Başlıyor filminin türkçe altyazılı fragman,Batman Başlıyor filminin türkçe ismi,Batman Başlıyor filminin yapımcısı,Batman Başlıyor filminin yönetmen,Batman Başlıyor filminin yönetmeni,Batman Begins filmi,Batman Begins filminin afişi
Batman Başlıyor Batman Begins Batman Başlıyor (İngilizce özgün adıyla Batman Begins), kurgusal DC Comics karakteri Batman çizgi romanlarından uyarlanan, yönetmenliğini Christopher Nolan'ın yaptığı, Christian Bale'in Batman'i canlandırdığı, Liam Neeson, Michael Caine, Cillian Murphy, Katie Holmes, Tom Wilkinson, Ken Watanabe, Rutger Hauer ve Morgan Freeman'ın da yan rollerde yer aldığı 2005 tarihli ABD yapımı süper kahraman filmidir. Yeni çekilen serinin ilk filminde, Bruce Wayne'nin yarasa korkusu, ailesinin ölümü ve Batman'e dönüşümü anlatıldı. Filmin hikâyesi oluşturulurken klasik Batman:...