Beklenmeyen Şahit

Witness for the Prosecution

Beklenmeyen Şahit  1957 ABD yapımı dramatik gerilim filmidir. Özgün adı Witness for the Prosecution dır. (İngilizce: Savcılık Makamının Tanığı)

Agatha Christie’nin 1925 yılında yazdığı aynı adlı kısa hikâyesinden ve bu hikâyeden uyarlanmış 1953 tarihli tiyatro eserinden senaryosunu Billy Wilder ve Harry Kurnitz’in birlikte uyarlayıp yazdıkları filmin yönetmeni de Billy Wilder’dır. Filmin başlıca rollerinde Tyrone Power, Marlene Dietrich, Charles Laughton, Elsa Lanchester, Torin Thatcher ve Francis Compton oynamışlardır.

Londra’lı yaşlı ve deneyimli avukat (Charles Laughton) ağır hastalığına rağmen cinayetle suçlanan genç bir adamın (Tyrone Power) ilginç bulduğu davasını üstlenir, ancak mahkeme süreci ilerledikçe çok ilginç ve beklenmedik gelişmeler olur. Bazı olayların geriye dönüşlerle (flashback) anlatıldığı filmin hemen hemen tamamı bir mahkeme salonunda geçmektedir. Ancak güçlü oyuncuların olağanüstü performansları ve sürükleyici konusu filmin bir an bile sıkıcı olmasını önler.

Sürprizli bir sonu olan bu mahkeme geriliminin sonunda yazılar akarken duyulan bir dış ses seyircilerden filmin konusunu ve sonunu dostlarına ve yakınlarına anlatmamaları için ricada bulunur. Zaten filmin tanıtım sloganı şuydu: “Böylesine meraklı bir gerilim ancak 50 yılda bir görülür!”

Filmin 1982 yılında Ralph Richardson, Deborah Kerr ve Beau Bridges’ın başrollerini paylaştığı TV için aynı isimde bir yeniden çevrimi yapıldı.

“Beklenmeyen Şahit” en iyi film ve en iyi yönetmen de dahil tam 6 dalda Oscar’a, 5 dalda da Altın Küre’ye ve BAFTA’ya aday gösterilmişti. Ancak Oscar ödüllerini yine aynı yıl çevrilen David Lean’in Kwai Köprüsü (The Bridge on the River Kwai) filmine kaptırdı (Bu film 7 Oscar almıştı). Gerçek hayatta Charles Laughton’ın eşi olan hemşire rolündeki Elsa Lanchester’e Sinema Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülü, Marlene Dietrich’e de “En iyi kadın oyuncu” dalında Altın Defne ödülü verildi.

“Beklenmeyen Şahit”, “Amerikan Barolar Birliği Dergisi” nin Ağustos 2008 sayısında yayımladığı “En İyi 25 Mahkeme Filmi” anketinde 6. sırada yer almıştır. Ankette ilk üç sırayı Bülbülü Öldürmek (1962), 12 Kızgın Adam(1957) ve Kuzenim Vinny (1992) filmleri almaktadır.

Oyuncu Kadrosu

 • Tyrone Power … Leonard Steven Vole
 • Marlene Dietrich … Christine Helm / Vole
 • Charles Laughton … Sir Wilfrid Robarts, avukat
 • Elsa Lanchester … Miss Plimsoll, hemşire
 • John Williams … Brogan-Moore
 • Henry Daniell … Mayhew
 • Ian Wolfe … Carter
 • Torin Thatcher … Mr. Myers, savcı
 • Norma Varden … Emily Jane French
 • Una O’Connor … Janet McKenzie
 • Francis Compton … Yargıç
 • Philip Tonge … Müfettiş Hearne
 • Ruta Lee … Diana
Yönetmen Billy Wilder
Yapımcı Arthur Hornblow Jr.
Senarist Billy Wilder
Harry Kurnitz
Larry Marcus
Agatha Christie(hikâye)
Oyuncular Tyrone Power
Marlene Dietrich
Charles Laughton
Müzik Matty Malneck
Görüntü yönetmeni Russell Harlan
Kurgu Daniel Mandell
Stüdyo Theme Pictures
Dağıtıcı United Artists
Cinsi Sinema filmi
Türü Suç, dram, gerilim
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1957
Çıkış tarih(ler)i Aralık 1957, ABD kısıtlı seyirciyle
30 Ocak 1958, Londra prömiyer
Süre 116 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 3 Milyon $
Hasılat 9 Milyon $
Devam filmi Witness for the Prosecution (1982) TV filmi
Diğer adları Beklenmeyen Şahit (Türkiye)
Témoin à Charge (Fransa)
Testimone d’Accusa (İtalya)
Testigo de Cargo (İspanya)
Zeugin der Anklage (Almanya)

 

Beklenmeyen Şahithttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/220px-Witness_for_the_Prosecution_DVD_kapağı.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/220px-Witness_for_the_Prosecution_DVD_kapağı-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemBeklenmeyen Şahit filmi,Beklenmeyen Şahit filminin afişi,Beklenmeyen Şahit filminin aldığı ödüller,Beklenmeyen Şahit filminin başrol oyuncuları,Beklenmeyen Şahit filminin bütçesi,Beklenmeyen Şahit filminin çıkış tarihi,Beklenmeyen Şahit filminin dağıtıcı firma,Beklenmeyen Şahit filminin film afişi,Beklenmeyen Şahit filminin filmi,Beklenmeyen Şahit filminin fragman,Beklenmeyen Şahit filminin hangi ülke yapımı,Beklenmeyen Şahit filminin hasılat,Beklenmeyen Şahit filminin imdb puanı,Beklenmeyen Şahit filminin müziği,Beklenmeyen Şahit filminin oyuncular,Beklenmeyen Şahit filminin oyuncuları,Beklenmeyen Şahit filminin senarist,Beklenmeyen Şahit filminin süresi,Beklenmeyen Şahit filminin türkçe altyazılı fragman,Beklenmeyen Şahit filminin türkçe ismi,Beklenmeyen Şahit filminin yapımcısı,Beklenmeyen Şahit filminin yönetmen,Beklenmeyen Şahit filminin yönetmeni,Witness for the Prosecution filmi,Witness for the Prosecution filminin afişi
Beklenmeyen Şahit Witness for the Prosecution Beklenmeyen Şahit  1957 ABD yapımı dramatik gerilim filmidir. Özgün adı Witness for the Prosecution dır. (İngilizce: Savcılık Makamının Tanığı) Agatha Christie'nin 1925 yılında yazdığı aynı adlı kısa hikâyesinden ve bu hikâyeden uyarlanmış 1953 tarihli tiyatro eserinden senaryosunu Billy Wilder ve Harry Kurnitz'in birlikte uyarlayıp yazdıkları filmin yönetmeni de Billy Wilder'dır. Filmin başlıca rollerinde Tyrone Power, Marlene Dietrich, Charles Laughton, Elsa Lanchester, Torin Thatcher ve Francis Compton oynamışlardır. Londra'lı yaşlı...