Bıçak Sırtı

Blade Runner

Bıçak Sırtı, Ridley Scott tarafından yönetilen 1982 tarihli ABD yapımı bilim-kurgu filmidir. Başrollerde Harrison Ford, Rutger Hauer, ve Sean Young yer almıştır. Philip K. Dick’in Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? adlı romanını temel alan senaryoyu, Hampton Fancher ve David Peoples yazmıştır. Filmin hikâyesi 2019 yılının Los Angeles’ında geçer. Sorun çıkartan replicantları öldürmek ile görevli “Bıçak Koşucuları” adlı polis birimine üye olan Rick Deckard (Harrison Ford), köle gibi çalıştırılmaktan bıkıp dünyanın dışındaki bir yerde Nexus 6 isyanını düzenleyen replicantları öldürmek ile görevlendirilir. Replicantlardan biri olan Roy Batty’nin (Rutger Hauer) amacı yaratıcısı Dr. Eldon Tyrell’ı (Joe Turkel) öldürmektir.

Film başlangıçta karışık eleştiriler aldı. Bazı eleştirmenler filmden hoşlanmazken, bazıları da filmin tematik karışıklığını beğendi. Bıçak Sırtı, Kuzey Amerika’da çok az bir hasılat elde etti. Film, gişe hasılatında yaşadığı hezimete rağmen o zamandan beri kült klasik statüsüne yükseldi. Bıçak Sırtı‘nın yapım tasarımı hazırlanırken, filmin karanlık bir geleceği yansıtması planlanmıştı. Film, 20. asırın sonlarında ve 21. asırın ilk yıllarında başlayan yoğun nüfus, küreselleşme, iklim değişikliği ve genetik mühendisliği gibi önemli konulara değinir. Bıçak Sırtı, kara film türünün en önemli örneklerinden biridir. Ayrıca Hollywood’un ilgisini Philip K. Dick’in üzerine çekerek, o zamandan beri onun işlerinden uyarlanan birçok filmin yapılmasına yol açtı. Ridley Scott yapımı, en kişisel filmi olarak tanımladı. “Bıçak Sırtı”, 1993 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. 2007’de Amerikan Film Enstitüsü’nün 100 Yıl… 100 Film listesinin 10. yıldönümü sürümüne giren 100 film arasında 97. oldu.

Filmin birkaç farklı kurgusu gösterildi. 1992 yılında Ridley Scott, kendi kurgusunu hazırladı. Filmin son kurgusu, Warner Bros.’un Bıçak Sırtı‘nın 25. yıldönümü için dağıttığı DVD, HD DVD ve Blu-ray’lerde dijital olarak yenilenmiş şekilde yer aldı.

Konu

Film, 2019 yılında Los Angeles şehrinde geçer. Tyrell Şirketi’nin ürettiği replicantlar (kopya) köle gibi çalıştırılmaktan bıkıp Dünya dışı bir gezegende isyan yapar. Bir uzay gemisine binip Dünya’ya gelirler. Sorun çıkaran replicantları bulup öldürmek için çalışan “Bıçak Koşucuları” adlı polis birimi, isyancı replicantları bulmak için Holden’ı görevlendirir. Holden, replicantları insanlardan ayırt etmeye yarayan Voight-Kampff testi ile onları bulmaya çalışır. Testi Leon Kowalski’nin üzerinde uygular. Kowalski bundan rahatsız olup onu öldürür. Polis biriminde yüzbaşı olan Bryant, artık “Bıçak Koşucusu” olmak istemeyen Rick Deckard’ı Roy Batty, Pris, Leon Kowalski, Zhora adlı isyancı replicantları öldürmesi için görevlendirir. Deckard görevi isteksiz bir şekilde kabul eder. Deckard, replicantları üreten Dr. Eldon Tyrell’ın evine gider. Tyrell’ın yardımcısı Rachael’a Voight-Kampff testini uygular. Rachael’ın bir replicant olduğu ortaya çıkar. Deckard ve Gaff, Leon’un evini ararken, Roy ve Leon da Chew’in göz fabrikasına girer. Burada replicantların gözleri üretilmektedir.

Sorguya çekilen Chew, Eldon Tyrell ile görüşebilmenin en iyi yolunun J. F. Sebastian adlı kişi olduğunu söyler. Ölüm belirtileri gösteren Roy Batty ve arkadaşları, bu soruna bir çare bulabilmek için Tyrell’ı aramaktadır. Rachael, Deckard’ın evine gider. İnsanlığını kanıtlamaya çalışır. Ancak Deckard ona anılarının Tyrell’ın yeğenine ait olduğunu söyler. Bir replicant olduğunu anlayan Rachael ağlamaya başlar. Onun için çok üzülen Deckard, bunun bir şaka olduğunu söyler. Rachael ona inanmaz. Bu sırada da Pris, J. F. Sebastian ile tanışır. Brabury Binası’nda yaşayan Sebastian, Pris’i evine davet eder.

Bir bilgisayar tarayıcısı kullanan Deckard, Zhora’nın bir resmini bulur. Deckard, bir kulüpte çalışan Zhora’yı bulur. Deckard’ı ağırlayan Zhora, onun bir “Bıçak Koşucusu” olduğunu anladığında kaçmaya başlar. Eline silahını alan Deckard, kaçmakta olan Zhora’a ateş eder ve onu öldürür. Deckard, Rachael ile eve gidip onunla sevişir. Leon, Deckard’ı görür ve onu acımasızca dövmeye başlar. Onu öldürmeye çok yaklaşmışken Rachael ona ateş eder ve gözünden vurur. Leon ölüp yere yığılır. Deckard ile bir toplantı yapan Bryant, Rachael’ı da listesine eklemesini söyler. Sebastian’ın evinde kalan Pris’in yanına Roy Batty de gelir. Sebastian ona replicantlarda çabuk yaşlanmaya neden olan bir genetik bozukluk olduğunu açıklar. Roy, Sebastian’ın duyduğu kederi keşfettiği zaman ona sempati beslemeye başlar. Sebastian, bir satranç oyununda Roy’un yardımıyla Tyrell’ı mağlup eder. Buna şaşıran Tyrell, Sebastian’ı evine davet eder. Bu sayede Roy da Tyrell’a ulaşır. Tyrell, Roy’un kusursuz tasarımını över ve ona karşı günah çıkartır. Bunu reddeden Roy, onun hesabının cehennemde sorulacağını söyler ve ardından Tyrell ile Sebastian’ı öldürür.

Deckard, Sebastian’ın evine gittiğinde Pris ona pusu kurar. Deckard elini silahına atamadan Pris onu döver. Pris onu öldürmek üzereyken Deckard silahına davranır ve onu öldürür. Geri dönen Roy Batty, Pris’in ölümü karşısında dehşete düşer. Deckard’a kaçması için biraz zaman veren Roy Batty, onu yakaladığında bir duvarı yıkıp onun iki parmağını kırar. Binanın tepesine çıkan Rick Deckard kaçmaya başlar ancak düşer ve bir yere tutunur. Roy Baty onu kurtarır. Yere oturan Roy Batty, Rick Deckad’a kendi kısa yaşamından bir monolog sunar:

« “Siz insanların aklının almayacağı şeyler gördüm. Orion’un yamaçlarında yanan hücum gemileri, Tannhauser geçidinin yakınında karanlıkta parıldayan C-ışınlarını seyrettim. Tüm o anlar zamanla kaybolacaklar, tıpkı yağmurdaki gözyaşları gibi. Ölmek…zamanı” »

Roy ölür ve Deckard olay yerinden uzaklaşır. Uzakta bulunan Gaff “Onun yaşamayacak olması çok kötü! Zaten, kim yaşıyor ki? ” der. Deckard endişeli bir şekilde dairesine döner ve Rachael’ı canlı bulduğunda rahatlar. Deckard, Gaff tarafından bırakılmış bir origami kağıdı bulur. Film versiyonlara bağlı olarak, ya Deckard ve Rachael’ın belirsiz bir geleceğe doğru yol alması ile ya da itici pastoral bir manzara bırakarak sona erer.

Oyunculuklar

 • Harrison FordRick Deckard rolünde: “Bıçak Koşucuları” adlı sorun çıkaran replicantları öldürmek ile görevli olan polis birimine üye olan ve artık emekliye ayrılmayı düşünen Rick Deckard, isteksiz bir şekilde kendisine verilen, isyancı replicantları öldürme görevini kabul eder. Ford, Yıldız Savaşları (1977), İmparator (1980) ve Kutsal Hazine Avcıları (1981) filmlerinde oynadıktan sonra, daha dramatik derinliği olan bir rol aramaya başladı. Steven Spielberg, Bıçak Sırtı ‘ında oynaması için Ford’a övgüler yağdırdı. Ford 1992 yılında Bıçak Sırtı‘nın favori filmlerinden biri olmadığını açıkladı.
 • Rutger HauerRoy Batty rolünde: İsyancı replicantların şiddete eğilimli lideri. Hauer’ın oynadığı filmleri içerisinde en favori filmi Bıçak Sırtı‘dır. Hauer 2001 yılında, Bıçak Sırtı‘nın hiçbir açıklamaya ihtiyaç duymadığını, onun bir başyapıt olduğunu açıkladı.
 • Sean YoungRachael rolünde: Hatıralarının Tyrell’ın yeğenin oluşturduğu ve Tyrell’ın asistanı olan replicant.
 • Edward James OlmosGaff rolünde: Kişisel bir araştırma yapan Olmos, hikâyenin arka planını çeşitli etik kökenler ile oluşturdu.
 • Daryl HannahPris rolünde: İsyancı replicantlardan biri ve Roy Batty’nin sevgilisi.
 • M. Emmet WalshYüzbaşı Bryant rolünde: Bıçak Koşucuları’nın yüzbaşısı.
 • Joe TurkelDr. Eldon Tyrell rolünde: Replicant üretimi yapan Tyrell Şirketi’nin sahibi.
 • William SandersonJ. F. Sebastian rolünde: Roy Batty’nin Dr. Eldon Tyrell’a ulaşmak için kullandığı bir şirket çalışanı.
 • Brion JamesLeon Kowalski rolünde: Atık düzeni mühendisi.
 • Joanna CassidyZhora rolünde: İsyancı replicantlardan biri.
 • Morgan PaullHolden rolünde: Replicantları bulmak için Tyrell Şirketi ile çalışan Bıçak Koşucusu. Öldürülünce Rick Deckard ile değiştirilir.
 • James HongHannibal Chew rolünde: Asyalı genetikçi.
 • Hy PykeTaffey Lewis rolünde: Eğlence kulübü sahibi.
Yönetmen Ridley Scott
Yapımcı Michael Deeley
Senarist roman:
Philip K. Dick
Uyarlama:
Hampton Fancher
David Peoples
Oyuncular Harrison Ford
Rutger Hauer
Sean Young
Edward James Olmos
Daryl Hannah
Müzik Vangelis
Kurgu Terry Rawlings
Dağıtıcı Warner Bros.
Türü Bilim kurgu, dram, gerilim
Yapım yılı 1982
Çıkış tarih(ler)i 25 Haziran 1982
Süre 117 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 28 milyon $

 

Bıçak Sırtıhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Blade_Runner_poster.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Blade_Runner_poster-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemBıçak Sırtı filmi,Bıçak Sırtı filminin afişi,Bıçak Sırtı filminin aldığı ödüller,Bıçak Sırtı filminin başrol oyuncuları,Bıçak Sırtı filminin bütçesi,Bıçak Sırtı filminin çıkış tarihi,Bıçak Sırtı filminin dağıtıcı firma,Bıçak Sırtı filminin film afişi,Bıçak Sırtı filminin filmi,Bıçak Sırtı filminin fragman,Bıçak Sırtı filminin hangi ülke yapımı,Bıçak Sırtı filminin hasılat,Bıçak Sırtı filminin imdb puanı,Bıçak Sırtı filminin müziği,Bıçak Sırtı filminin oyuncular,Bıçak Sırtı filminin oyuncuları,Bıçak Sırtı filminin senarist,Bıçak Sırtı filminin süresi,Bıçak Sırtı filminin türkçe altyazılı fragman,Bıçak Sırtı filminin türkçe ismi,Bıçak Sırtı filminin yapımcısı,Bıçak Sırtı filminin yönetmen,Bıçak Sırtı filminin yönetmeni,Blade Runner filmi,Blade Runner filminin afişi
Bıçak Sırtı Blade Runner Bıçak Sırtı, Ridley Scott tarafından yönetilen 1982 tarihli ABD yapımı bilim-kurgu filmidir. Başrollerde Harrison Ford, Rutger Hauer, ve Sean Young yer almıştır. Philip K. Dick'in Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi? adlı romanını temel alan senaryoyu, Hampton Fancher ve David Peoples yazmıştır. Filmin hikâyesi 2019 yılının Los Angeles'ında geçer. Sorun çıkartan replicantları öldürmek ile görevli 'Bıçak Koşucuları' adlı polis birimine üye olan Rick Deckard (Harrison Ford),...