Bir Ayrılık

جدایی نادر از سیمین

Bir Ayrılık (Farsça özgün adıyla جدایی نادر از سیمین – Codayi-i Nadir ez Simin), Asgar Ferhadi tarafından yönetilen ve Leyla Hatemi, Peyman Muadi, Şahab Hüseyni, Sareh Bayat ile Sarina Farhadi’nin oynadığı 2011 İran drama filmi. Boşanmış bir orta sınıf İranlı çifti ile yaşlı babası için alt sınıf bir bakıcı tutmasını izleyen entrikaları konu edinmektedir. 61. Berlin Film Festivali’nde En İyi Film dalında Altın Ayı ve En İyi Aktör ile En İyi Aktrisdallarında Gümüş Ayı kazandı, böylece Altın Ayı kazanan ilk İran filmi oldu. 84. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film seçildi.

Hikaye

14 yıldır evli olan Nadir ve Simin 11 yaşındaki kızları Terme ile birlikte Tahran’da yaşamaktadırlar. Şehirli orta sınıf karaktere sahip aile ayrılmanın eşiğindedir. Simin kızı Terme’nin İran’daki mevcut şartlar altında büyümesini istemediği için kocası ve kızıyla birlikte ülkeyi terk etmek ister. Ancak Nadir aynı fikirde değildir. Çünkü aileyle yaşayan ve Alzheimer hastası olan babası için endişelenmektedir. Nadir’in İran’da kalmaya karar vermesi, Simin’in boşanma davası açmasına sebep olur.

Mahkeme ise çiftin sorunlarını boşanmaya sebep olacak nitelikte görmez ve Simin’in başvurusunu reddeder. Bunun üzerine Simin kocası ve kızından ayrılarak ebeveynlerinin yanına taşınır. Ardından Nadir eşinin tavsiyesi doğrultusunda kendisi bankada çalışırken babasıyla ilgilenmesi için şehrin fakir varoşlarından gelen genç ve çok dindar bir kadın olan Raziye’yi tutar. Ancak Raziye bu işe geleneklere aykırı olarak oldukça sinirli bir yapıya sahip olan kocası Hodjat’ın onayını almadan başvurmuştur. Raziye’nin ailesi bu işe muhtaç durumdadır, ayrıca Raziye çalıştığı eve kızıyla birlikte gitmektedir.

Raziye kısa zamanda çok ciddi bir seviyede ilgiye muhtaç durumdaki Nadir’in babasına bakmaktan bunalır. İşin ilk gününde Nadir’in babasının idrarını tutamaması üzerine, Raziye dini çağrı merkezini arar ve onu temizlemesinin günah olup olmayacağını sorar. Bunun kabul edilebilir olduğunu öğrenince yaşlı adamın üstünü temizler. Ancak daha sonra kocasının onun bu işte çalıştığını hiç bilmeden kendisinin yerini almasını ister. Nadir Hodjat ile yaptığı görüşmenin ardından onu işe alır ancak Hodjat işe başlayacağı gün borçlarından dolayı hapse atılır dolayısıyla işi tekrar Raziye alır.

Bir gün Terme, eve döndüklerinde büyük babasını yatak odasında yerde, kolları yatağa bağlanmış bilinçsizce yatarken bulur. Raziye ortalıkta yoktur. Raziye eve dönünce Nadir onu babasıyla ilgilenmemek ve (Simin’in daha önce o parayı hamallara verdiğini bilmediği için) odasından para çalmakla suçlar. Raziye masum olduğunu iddia eder ve o günkü ücretini talep eder. Çok sinirlenen Nadir Raziye’yi evinden dışarı iter. Daha sonra Hodjat’ın kızkardeşi Simin’i arar ve Raziye’nin düşük yaptığı için hastahanede olduğunu haber verir. Raziye ve eşi düşüğün sebebinin Nadir’in onu itmesi olduğunu öne sürerek dava açarlar eğer mahkeme Nadir’i suçlu bulunursa cinayetten dolayı bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası alabilecektir. Nadir Raziye’yi babasıyla ilgilenmemekle suçlar ve onun hamile olduğunu bilmediğini söylerken Raziye aksini iddia eder. Hodjat Nadir’i darp eder ve onu, ailesini, Nadir’i haklı çıkartan bir ifade veren Terme’nin öğretmenini tehdit eder.Hodjat duruşma sırasındaki agresif hareketlerinden dolayı mahkemeden çıkarılınca Raziye onun depresyonda olduğunu ve antidepresan ilaçlar kullandığını söyler. Diğer yandan Nadir Raziye’nin kızından evde olmamalarının sebebinin o sırada doktora gitmeleri olduğunu öğrenir. Bu haber ve Hodjat’nın davranışları Nadir’e düşüğün Hodjat’nın Raziye’ye uygulamış olabileceği şiddet olduğunu düşündürtür.

Terme babasını korumak için yanlış ifade verirken Simin de kızının güvenliğinden endişelendiği için Raziye ve Hodjat ile doğmamış çocukların kaybını karşılamak için maddi bir anlaşma ayarlamaya çalışır. Nadir ise Simin’in bu hareketine onun bu suçu kabul edeceğine sebep olacağından şiddetle karşı çıkar. Ancak Raziye’nin hamile olduğunu bilmediği konusunda yalan söylediğini kabul eder. Raziye’ninse düşüğe Nadir’in sebep olduğu konusunda ciddi şüpheleri vardır. Çünkü daha önce Nadir’in babası kaybolunca sokaklarda onu ararken Raziye’yi araba çarpmış ve ilk ağrılarını da o gece yaşamıştır.

Sonunda Hodjat’ın alacaklıları da olmak üzere herkes Raziye’yle Hodjat’ın evinden buluşurlar. Ancak bu durumdan Nadir çok huzursuzdur ve Raziye’den Nadir’in itmesinin düşüğün sebebi olduğuna Kuran’a el basarak yemin etmesini ister. Ama Raziye Hodjat’ın ısrarlarına rağmen bu günahın kızını tehlikeye atacağını düşünerek bir türlü yemin edemez. Bu durum karşısında Hodjat adeta çıldırır, kendi kendine vurmaya başlar ve evden ayrılır.

Daha sonraki mahkeme sahnesinde Nadir ve Simin tekrar boşanma davasında görülürler. Giydikleri siyah kıyafetler muhtemelen Nadir’in babasının öldüğünü ve onun yasını tuttuğunu gösterir. Hakim çifti boşar ve Terme’ye hangi ebeveyniyle birlikte yaşamak istediğini sorar. Kız ağlayarak kararını verdiğini ama kararını söylerken anne ve babasının dışarıda beklemesini istediğini belirtir. Nadir ve Simin koridora çıkarlar ve Terme’nin kararı için koridorda beklerlerken film biter

Oyuncu kadrosu

  • Simin rolüyle Leyla Hatemi
  • Nadir rolüyle Peyman Moaadi
  • Hodjat rolüyle Shahab Hosseini
  • Raziye rolüyle Sareh Bayat
  • Terme rolüyle Sarina Farhadi
  • Nadir’in babası rolüyle Ali-Asgar Shahbazi
  • Simin’in annesi rolüyle Shirin Yazdanbakhsh
  • Sümeye rolüyle Kimia Hosseini
  • Bayan Ghahraei rolüyle Merila Zarei
  • Yargıç rolüyle Babak Karimi
Yönetmen Asgar Ferhadi
Yapımcı Asgar Ferhadi
Senarist Asgar Ferhadi
Oyuncular Leyla Hatemi
Peyman Muadi
Şahab Hüseyni
Sareh Bayat
Sarina Farhadi
Çıkış tarih(ler)i 9 Şubat 2011 (Fajr Film Festival)
Ülke İran
Dil Farsça

 

Bir Ayrılıkhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/220px-Jodaeiye_Nader_az_Simin.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/220px-Jodaeiye_Nader_az_Simin-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemBir Ayrılık filmi,Bir Ayrılık filminin afişi,Bir Ayrılık filminin aldığı ödüller,Bir Ayrılık filminin başrol oyuncuları,Bir Ayrılık filminin bütçesi,Bir Ayrılık filminin çıkış tarihi,Bir Ayrılık filminin dağıtıcı firma,Bir Ayrılık filminin film afişi,Bir Ayrılık filminin filmi,Bir Ayrılık filminin fragman,Bir Ayrılık filminin hangi ülke yapımı,Bir Ayrılık filminin hasılat,Bir Ayrılık filminin imdb puanı,Bir Ayrılık filminin müziği,Bir Ayrılık filminin oyuncular,Bir Ayrılık filminin oyuncuları,Bir Ayrılık filminin senarist,Bir Ayrılık filminin süresi,Bir Ayrılık filminin türkçe altyazılı fragman,Bir Ayrılık filminin türkçe ismi,Bir Ayrılık filminin yapımcısı,Bir Ayrılık filminin yönetmen,Bir Ayrılık filminin yönetmeni,جدایی نادر از سیمین filmi,جدایی نادر از سیمین filminin afişi
Bir Ayrılık جدایی نادر از سیمین Bir Ayrılık (Farsça özgün adıyla جدایی نادر از سیمین - Codayi-i Nadir ez Simin), Asgar Ferhadi tarafından yönetilen ve Leyla Hatemi, Peyman Muadi, Şahab Hüseyni, Sareh Bayat ile Sarina Farhadi'nin oynadığı 2011 İran drama filmi. Boşanmış bir orta sınıf İranlı çifti ile yaşlı babası için alt sınıf bir bakıcı tutmasını izleyen entrikaları konu edinmektedir. 61. Berlin...