Cennetin Çocukları

Bacheha-Ye Aseman

Cennetin Çocukları 1997 İran yapımı dramatik filmdir. Özgün adı Bacheha-Ye Aseman (Farsça: بچه‌های آسمان) olan film, İngilizce konuşulan ülkelerde ve uluslararası gösterimlerde Children of Heaven adıyla gösterime sunulmuştur.

“Cennetin Çocukları” İranlı yönetmen Majid Majidi’nin ABD’de gişe rekorları kırmış olan Cennetin Rengi(Rang-e Khoda) (1999) filminden bir önceki filmidir. Çekimleri İran’ın başkenti Tahran’da gerçekleştirilen bu düşük bütçeli film sadece 180.000 dolara mal olmuştu.

Konusu

Bu masalsı duygusal film, yoksul bir ailenin çocukları olan Ali ve Zehra isimli iki küçük kardeşin öyküsünü anlatıyor. Kızkardeşinin ayakkabılarını tamirciden getirirken kaybeden Ali, kendi ayakkabısını onunla ortak kullanmak zorundadır. Çünkü babalarının öfkesinden çekindikleri için durumu ona anlatamazlar, zaten anlatsalar da babaları yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksuldur. Filmin tanıtım sloganında denildiği gibi onların bu küçük sırrı artık en büyük serüvenleri olacaktır.

Filmde, okula giden iki kardeş ayakkabılarını değişerek giymek zorunda kalırlar. Zehra, dersten erken çıkar. Ali ile bir sokak arasında ayakkabılarını değişirler. Ali koşarak gittiği halde hep derse geç kalır ve azar işitir. Bir gün üçüncülük ödülü spor ayakkabı olan yarışmaya girmeye karar verir. Amacı üçüncü olup kazandığı ödülü Zehra’ya vermektir. Ayarlamaya çalışsa da birinci olur ama ayakkabıyı alamadığı için çok üzgündür.

Masumiyetin, kederin ve kararlılığın öyküsünü anlatan bu dokunaklı filmi, bazı eleştirmenler Vittorio de Sica’nın 1948 tarihli Bisiklet Hırsızları (Ladri di Biciclette) filmi ile kıyaslamışlardır. Film eleştirmeni Roger Ebert ilgili yazısında, filmin çocuklar için neredeyse kusursuz bir seçim olduğunu, zira iyi niyetli bir saflıkla çekilmiş bu filmin birçok benzeri Amerikan çocuk filminde olduğu gibi ukalaca akıl vermeler, gizli alaycılık ve iğneleyici temalar içermediğini belirtmiştir.

Oyuncular

  • Amir Farrokh – Ali
  • Bahare Seddiqi – Zehra
  • Rıza Naci – Baba
  • Fereshte Sarabandi – Anne
  • Dariush Mokhtari – Ali’nin öğretmeni
  • Nafise Jafar-Mohammadi – Roya
  • Mohammed-Hasan Hosseinian – Roya’nın babası
  • Mohammed-Hossein Shahidi – Alirıza
  • Kazem Asqarpoor – Büyükbaba
Yönetmen Majid Majidi
Senarist Majid Majidi
Görüntü yönetmeni Parviz Malekzaade
Dağıtıcı Miramax Films
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, komedi
Renk Renkli
Yapım yılı 1997
Çıkış tarih(ler)i Ağustos 1997, Montréal Film Festivali(İran dışında ilk gösterim)
Süre 89 dakika
Ülke İran
Dil Farsça
Bütçe $180,000
Hasılat $934,000
Diğer adları Cennetin Çocukları (Türkiye)
Children of Heaven (ABD)
Les Enfants du Ciel (Fransa)
Children of Heaven: Niños del Paraíso (İspanya)
Niños del Paraíso (İspanya)
Himmelskinder (Almanya)
Kinder des Himmels (Almanya)

 

Cennetin Çocuklarıhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Cennetin_Çocukları_Bacheha-Ye_Aseman_DVD_kapağı.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Cennetin_Çocukları_Bacheha-Ye_Aseman_DVD_kapağı-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemBacheha-Ye Aseman filmi,Bacheha-Ye Aseman filminin afişi,Cennetin Çocukları filmi,Cennetin Çocukları filminin afişi,Cennetin Çocukları filminin aldığı ödüller,Cennetin Çocukları filminin başrol oyuncuları,Cennetin Çocukları filminin bütçesi,Cennetin Çocukları filminin çıkış tarihi,Cennetin Çocukları filminin dağıtıcı firma,Cennetin Çocukları filminin film afişi,Cennetin Çocukları filminin filmi,Cennetin Çocukları filminin fragman,Cennetin Çocukları filminin hangi ülke yapımı,Cennetin Çocukları filminin hasılat,Cennetin Çocukları filminin imdb puanı,Cennetin Çocukları filminin müziği,Cennetin Çocukları filminin oyuncular,Cennetin Çocukları filminin oyuncuları,Cennetin Çocukları filminin senarist,Cennetin Çocukları filminin süresi,Cennetin Çocukları filminin türkçe altyazılı fragman,Cennetin Çocukları filminin türkçe ismi,Cennetin Çocukları filminin yapımcısı,Cennetin Çocukları filminin yönetmen,Cennetin Çocukları filminin yönetmeni
Cennetin Çocukları Bacheha-Ye Aseman Cennetin Çocukları 1997 İran yapımı dramatik filmdir. Özgün adı Bacheha-Ye Aseman (Farsça: بچه‌های آسمان) olan film, İngilizce konuşulan ülkelerde ve uluslararası gösterimlerde Children of Heaven adıyla gösterime sunulmuştur. 'Cennetin Çocukları' İranlı yönetmen Majid Majidi'nin ABD'de gişe rekorları kırmış olan Cennetin Rengi(Rang-e Khoda) (1999) filminden bir önceki filmidir. Çekimleri İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleştirilen bu düşük bütçeli film sadece 180.000 dolara mal...