Cesur Yürek

(Braveheart)

Cesur Yürek; (İngilizce: Braveheart) Mel Gibson’in yönettiği ve başrolünü oynadığı tarihî, yarı kurgusal film. William Wallace’ın hayatını anlatır. Film Türkiye sinemalarında yıllarca gösterilerek bir rekora imza atmıştır. 1996 yılında 10 dalda Oscar’a aday olan yapım, yönetim, görüntü yönetimi, efekt, makyaj ve en iyi film dallarında ödüle layık görülmüştü.

Öykü

M.S 1280 yılında, “Uzunbacaklı” Edward İskoçya’nın büyük bir bölümünü işgal eder ve işgal sırasında William Wallace’ın babasıyla ağabeyini öldürür. Amcası tarafından yurtdışında büyütülen Wallace, yıllar sonra Uzunbacaklı’nın zalim yönetiminin sürdüğü İskoçya’ya döner. Çiftçilik yaparak sakin bir yaşam kurmak isteyen Wallace beladan uzak durmaya çalışır. Çocukluk aşkı Murron’a tekrar aşık olan Wallaca ona Murron’ın çocukken verdiği ve yıllarca sakladığı “gül”ni gösterir. Daha sonra kralın koyduğu primae noctis emri yüzünden gizlice evlenirler. Fakat bir gün, kasabadaki İngiliz askerleri Murron’a tecavüz etmeye çalışır. Askerlere saldıran Wallace, Murron’ı kurtarır ve bir ata bindirerek kaçmasını sağlar. Ancak Murron yolda yakalanır. Kasabanın şerifi, bütün kasaba halkının önünde Murron’ın boğazını keser. Gözü dönen Wallace, kasabadaki diğer İskoçların da yardımıyla İngiliz garnizonunu yener ve o da şerifin boğazını keser.

Bölgedeki İngiliz lordunun karşılık vereceğini bilen Wallace ve adamları, İngiliz askerlerinin üniformalarını giyerek bir İngiliz kalesine girer ve kaleyi tamamen yakarlar. Wallace’ın kahramanlıklarından cesaret alan İskoç halkı da İngilizlere karşı ayaklanır.

Wallace’ın efsanesi dilden dile yayılır ve dağılmış olan İskoç klanları gönüllü olarak ona katılmak isterler. Wallace ordusunun başına geçer ve Stirling’te İngiliz ordusunu yener. Bu büyük başarısı için, İskoç soyluları onu İskoçya’nın koruyucusu ilan ederler. Daha sonra York’u işgal eden Wallace burada Uzunbacaklı’yı bekler. Sıradaki büyük savaş için soylulardan yardım ister ve İskoç tahtının varisi Bruce’dan yardım için söz alır. Ancak Falkirk Savaşı’nda İskoç soyluları ona ihanet eder. Uzunbacaklı’ya yenilen Wallace saklanmak zorunda kalır.

İngilizlerle gerilla taktiğiyle savaşmaya devam eden Wallace, Falkirk’te ona ihanet eden iki İskoç soylusunu öldürür. Bu arada, daha önce İngiliz elçisi olarak Wallace’la görüşen ve ona aşık olan Prens Edward’ın (Uzunbacaklı’nın oğlu ve vârisi) eşi Prenses Isabelle, ona yardım eder. Sonra bir geceyi birlikte geçirirler ve Wallace’tan hamile kalır.

Wallace’a ihanet ettiği için vicdan azabı duyan Bruce, onu Edinburg’a çağırtır. Bu şekilde İngilizlere karşı başarılı olamayacağını düşünen Wallace, soyluların yardımını alabileceği umuduyla bu daveti kabul eder. Ancak Edinburg’a geldiğinde, Bruce’un babası ve diğer soylular tarafından kurulan tuzağa düşerek yakalanır. Babasına karşı büyük bir öfke duyan Bruce, onun babalığını reddeder.

Wallace Londra’da krala ihanet etmek suçundan mahkemeye çıkar. Bunu reddeden Wallace, Uzunbacaklı’ya hiçbir zaman bağlılık yemini etmediğini söyler. Bunun üzerine mahkeme, onun “acıyla arındırılmasına” karar verir. Londra meydanında halkın önünde işkenceye maruz kalan Wallace, son gücüyle “Özgürlük!” diye haykırır. Kafası kesilmeden önce, kalabalığa döner ve Murron’ı ona gülümserken görür.

Yönetmen Mel Gibson
Yapımcı Bruce Davey
Mel Gibson
Alan Ladd, Jr.
Senarist Randall Wallace
Oyuncular Mel Gibson (William Wallace), James Robinson (Genç William), Sean Lawlor (Malcolm Wallace), Sandy Nelson (John Wallace), James Cosmo (Campbell), Sophie Marceau(Prenses Isabelle)
Müzik James Horner
Görüntü yönetmeni John Toll
Kurgu Steven Rosenblum
Dağıtıcı Paramount Pictures(ABD)
20th Century Fox (ABD dışı)
Yapım yılı 1995, ABD
Süre 177 dakika
Dil İngilizce
Fransızca
Latince
Bütçe 53 milyon Amerikan doları
Hasılat 100,204,000 $

 

Cesur Yürekhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Braveheart.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Braveheart-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemBraveheart filmi,Braveheart filminin afişi,Cesur Yürek filmi,Cesur Yürek filminin afişi,Cesur Yürek filminin aldığı ödüller,Cesur Yürek filminin başrol oyuncuları,Cesur Yürek filminin bütçesi,Cesur Yürek filminin çıkış tarihi,Cesur Yürek filminin dağıtıcı firma,Cesur Yürek filminin film afişi,Cesur Yürek filminin filmi,Cesur Yürek filminin fragman,Cesur Yürek filminin hangi ülke yapımı,Cesur Yürek filminin hasılat,Cesur Yürek filminin imdb puanı,Cesur Yürek filminin müziği,Cesur Yürek filminin oyuncular,Cesur Yürek filminin oyuncuları,Cesur Yürek filminin senarist,Cesur Yürek filminin süresi,Cesur Yürek filminin türkçe altyazılı fragman,Cesur Yürek filminin türkçe ismi,Cesur Yürek filminin yapımcısı,Cesur Yürek filminin yönetmen,Cesur Yürek filminin yönetmeni
Cesur Yürek (Braveheart) Cesur Yürek; (İngilizce: Braveheart) Mel Gibson'in yönettiği ve başrolünü oynadığı tarihî, yarı kurgusal film. William Wallace'ın hayatını anlatır. Film Türkiye sinemalarında yıllarca gösterilerek bir rekora imza atmıştır. 1996 yılında 10 dalda Oscar'a aday olan yapım, yönetim, görüntü yönetimi, efekt, makyaj ve en iyi film dallarında ödüle layık görülmüştü. Öykü M.S 1280 yılında, 'Uzunbacaklı' Edward İskoçya'nın büyük...