Chinatown

Chinatown, yönetmenliğini Roman Polanski’ nin yaptığı, 1974 yılı yapımı bir ABD filmidir. Jack Nicholson, Faye Dunaway ve John Huston’ ın rol aldığı filmde Polanski’nin de küçük bir rolü vardır.

Chinatown 1991 yılında Birleşik Devletler Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, estetik ve tarihi bakımdan taşıdığı önem nedeniyle koruma altına alınmıştır.

Konusu

Hollis Mulwray, 1930’larda Los Angeles belediyesinin su dağıtım departmanında baş mühendistir. Ida Sessions, polis kökenli özel dedektif J.J. “Jake” Gittes’e kendisini Mulwray’in eşi Evelyn olarak tanıtır ve onun bir başka kadınla birlikte olduğundan şüphelendiğini söyleyerek onu takip ettirir. Gittes, Mulwray’in çekici bir kadınla birlikte fotoğraflarını çeker ve dava kapanır. Bir süre sonra Mulwray öldürülür. Bunun üzerine Gittes vakanın üzerine gitmeye karar verir. Fakat beklediğinden çok daha karmaşık bir senaryoyla karşılaşır: kendisini kiralayanın gerçek Evelyn Mulwray olmadığını anlar. Araştırmaları sonucunda olup bitenlerin sudan uzak olduğu için değeri çok düşük olan tarım arazilerini ucuza satın alıp suya kavuşturduktan sonra milyonlarca dolara satma planının bir parçası olduğunu anlayacaktır.

Oyuncular

 • Jack Nicholson – J.J. ‘Jake’ Gittes
 • Faye Dunaway – Evelyn Cross Mulwray
 • John Huston – Noah Cross
 • Perry Lopez – Teğmen Lou Escobar
 • John Hillerman – Russ Yelburton
 • Darrell Zwerling – Hollis I. Mulwray
 • Diane Ladd – Ida Sessions
 • Roy Jenson – Claude Mulvihill
 • Roman Polanski – Bıçaklı Adam
 • Richard Bakalyan – Detektif Loach
 • Joe Mantell – Lawrence Walsh
Yönetmen Roman Polanski
Yapımcı Robert Evans
Senarist Robert Towne
Oyuncular Jack Nicholson
Faye Dunaway
John Huston
Müzik Jerry Goldsmith
Kurgu Sam O’Steen
Dağıtıcı Paramount Pictures
Yapım yılı 20 Haziran 1974, ABD
Süre 131 dk.
Devam filmi The Two Jakes

 

Çin Mahallesihttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Chinatown_1974.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Chinatown_1974-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemChinatown filmi,Chinatown filminin afişi,Çin Mahallesi filmi,Çin Mahallesi filminin afişi,Çin Mahallesi filminin aldığı ödüller,Çin Mahallesi filminin başrol oyuncuları,Çin Mahallesi filminin bütçesi,Çin Mahallesi filminin çıkış tarihi,Çin Mahallesi filminin dağıtıcı firma,Çin Mahallesi filminin film afişi,Çin Mahallesi filminin filmi,Çin Mahallesi filminin fragman,Çin Mahallesi filminin hangi ülke yapımı,Çin Mahallesi filminin hasılat,Çin Mahallesi filminin imdb puanı,Çin Mahallesi filminin müziği,Çin Mahallesi filminin oyuncular,Çin Mahallesi filminin oyuncuları,Çin Mahallesi filminin senarist,Çin Mahallesi filminin süresi,Çin Mahallesi filminin türkçe altyazılı fragman,Çin Mahallesi filminin türkçe ismi,Çin Mahallesi filminin yapımcısı,Çin Mahallesi filminin yönetmen,Çin Mahallesi filminin yönetmeni
Chinatown Chinatown, yönetmenliğini Roman Polanski' nin yaptığı, 1974 yılı yapımı bir ABD filmidir. Jack Nicholson, Faye Dunaway ve John Huston' ın rol aldığı filmde Polanski'nin de küçük bir rolü vardır. Chinatown 1991 yılında Birleşik Devletler Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, estetik ve tarihi bakımdan taşıdığı önem nedeniyle koruma altına alınmıştır. Konusu Hollis Mulwray, 1930'larda Los Angeles belediyesinin su dağıtım departmanında baş mühendistir. Ida Sessions, polis...