Das Boot

Das Boot

Das Boot, 1979 yılında çekilerek 1981 yılında vizyona giren, II. Dünya Savaşı’nda U-96 adlı tip 7 sınıfı Alman U-boot mürettebatın konu alan epik savaş filmi. 55. Akademi Ödülleri’nde Das Boot filmi, En İyi Yönetmen dahil olmak üzere altı dalda ödüle aday gösterildi. Film, bir Alman filminin en çok sayıda Akademi Ödülü’ne aday gösterilmesi rekorunu bugüne kadar elinde tutmaktadır.

Film propaganda unsuru taşımaz. Wolfgang Petersen yönetmenliğinde Almanca çekilen film yaklaşık 3,5 saattir. Savaşta Alman denizcilerin hayatlarını içinde bulundukları psikolojik durumu görsel bir anlatış biçimiyle dile getirmektedir. 1980’deki galasında zamanın ünlü isimleri filmi sonunda Wolfgang Peterson’u ayakta alkışlamıştır. Diğer savaş filmlerinde olmayan bir unsuru barındırarak; savaşın insancıl boyutunu ortaya çıkartmıştır.

Filmin Konusu

II. Dünya Savaşı’nda görev yapan U-96 tipi bir Alman denizaltısı Atlas Okyanusu’ndaki normal devriye görevine çıkar. Gemide görevli personel haricinde bir subay da denizaltında yaşananları kaydetmek için sefere katılır.

Gemi normal seyrinde iken okyanusta destroyer koruması olmadan seyreden 5 gemilik bir filoyla karşılaşır. Kaptan biraz tereddütten sonra saldırı emri verir. Fakat o anda, saldırı öncesi göremedikleri bir destroyerin üzerlerine saldırdığını görürler. Dibe dalarak kaçmaya çalışsalar da destroyer peşlerini bırakmaz. Muhabir subay her şeyin bittiğini ve kurtuluş imkânı kalmadığını düşünerek uykuya dalar. Uyandığında her şeyin normale döndüğünü ve destroyerden kurtulduklarını görür. Bu olaydan sonra karargâh tarafından asıl üsleri olan La Rochelle yerine Cebelitarık’dan geçerek İtalya’da La Spezia limana dönmeleri emredilir. Daha öncesinde II. Dünya Savaşında tarafsız olan İspanya’da tedarik için Alman gemileri ile buluşacaklardır. Ama Cebelitarık Boğazı İngiliz gemileri ve uçakları tarafında sürekli olarak kontrol altında tutulmaktadır ve aslında bu boğazdan geçmek bir denizaltı için intihar anlamına gelmektedir. Kaptan da, mürettebatı da bunu bilmektedir.

Boğazdan geçerken U-96, İngiliz uçakları ve gemileri tarafından görülür. Kaptan hızla yol alıp, kaçmaya çalışırken denizaltı isabet alır ve batmaya başlar. Gemi dibe oturur ve büyük hasar almıştır. Personel gemiyi tamir ederek tekrar yüzebilir hale getirir. Ve dipten kurtulurlar.

Sonunda asıl üsleri olan La Rochelle dönmeye karar verir ve karşılama töreninin başlaması sırasında İngilizlerin hava saldırısına uğrarlar.Saldırı bitince muhabir subay U-96 personelinin çoğunun öldüğünü görür. Kaptan da batmakta olan gemisine son kez bakar ve o da ölür.

Oyuncu kadrosu

Aktör/Aktris Rol
Jürgen Prochnow Denizaltı komutanı Heinrich Lehmann-Willenbrock
Herbert Grönemeyer Muhabir Subay
Klaus Wennemann Şef
Hubertus Bengsch 1 Numara
Martin Semmelrogge 2 Numara, Kripto Subayı
Bernd Tauber Seyir Subayı

 

Yönetmen Wolfgang Petersen
Yapımcı Günter Rohrbach
Senarist Wolfgang Petersen (senaryo)
Lothar-Günther Buchheim(roman)
Oyuncular Jürgen Prochnow
Herbert Grönemeyer
Müzik Klaus Doldinger
Dağıtıcı Bavaria Film
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 1981
Çıkış tarih(ler)i 17 Eylül 1981
(Batı Almanya)
Süre 216 dk.
Ülke Batı Almanya
Dil Almanca
Bütçe 32 milyon DM
(14 million ABD doları)

 

Das Boothttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Das_boot_ver1.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Das_boot_ver1-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemDas Boot filmi,Das Boot filminin afişi,Das Boot filminin aldığı ödüller,Das Boot filminin başrol oyuncuları,Das Boot filminin bütçesi,Das Boot filminin çıkış tarihi,Das Boot filminin dağıtıcı firma,Das Boot filminin film afişi,Das Boot filminin filmi,Das Boot filminin fragman,Das Boot filminin hangi ülke yapımı,Das Boot filminin hasılat,Das Boot filminin imdb puanı,Das Boot filminin müziği,Das Boot filminin oyuncular,Das Boot filminin oyuncuları,Das Boot filminin senarist,Das Boot filminin süresi,Das Boot filminin türkçe altyazılı fragman,Das Boot filminin türkçe ismi,Das Boot filminin yapımcısı,Das Boot filminin yönetmen,Das Boot filminin yönetmeni
Das Boot Das Boot Das Boot, 1979 yılında çekilerek 1981 yılında vizyona giren, II. Dünya Savaşı'nda U-96 adlı tip 7 sınıfı Alman U-boot mürettebatın konu alan epik savaş filmi. 55. Akademi Ödülleri'nde Das Boot filmi, En İyi Yönetmen dahil olmak üzere altı dalda ödüle aday gösterildi. Film, bir Alman filminin en çok sayıda Akademi Ödülü'ne aday gösterilmesi rekorunu bugüne kadar elinde tutmaktadır. Film propaganda unsuru taşımaz. Wolfgang Petersen yönetmenliğinde Almanca çekilen film...