Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (İngilizce: Fantastic Beasts and Where to Find Them), J. K. Rowling’in aynı adlı kitabından esinlenilerek çekilen fantezi drama türündeki ABD-Birleşik Krallık filmi. Harry Potter film serisi ile bağlantılı olan ve David Yates tarafından yönetilen filmin senaryosu Rowling tarafından yazıldı. Rowling filmin yapımcılığını David Heyman, Steve Kloves ve Lionel Wigram ile birlikte üstlendi. Filmin başrollerinde Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Samantha Morton, Jon Voight, Carmen Ejogo ve Colin Farrell yer almaktadır. Çekimleri 17 Ağustos 2015’te başlayan film, 18 Kasım 2016’da vizyona girdi.

Eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan film, dünya çapında 814 milyon dolar hasılat elde etti.

89. Akademi Ödülleri’nde En İyi Kostüm Tasarımı ödülünü kazandı, böylece Harry Potter serisinde Akademi Ödülü kazanan ilk film oldu.

Konusu

Britanyalı büyücü Newt Scamander, 1926’da Arizona’ya gitmek üzere önce gemiyle New York’a gelir. Burada büyü yapamayan (“No-Maj” veya “muggle”) ve cadıların ve büyücülerin gerçek ve tehlikeli olduklarını iddia eden New Salem Philanthropic Society adlı örgütün lideri Mary Lou Barebone ile karşılaşır. Burada kendisini dinlerken büyü ile genişletilmiş ve içerisinde pek çok büyülü yaratığın yaşadığı çantasından bir Niffler kaçar. Yaratığı yakalamaya çalışırken konserve fabrikasında çalışan ve fırıncı olmak isteyen No-Maj Jacob Kowalski ile tanışır ve yanlışlıkla çantaları karışır. Görevden alınan seherbaz Tina Goldstein, kayıtsız bir büyücü olduğu gerekçesiyle Newt’u tutuklar ve eski görevine geri dönmek umuduyla onu Magical Congress of the United States of America’nın (MACUSA) genel merkezine götürür. Fakat Başkan Seraphina Picquery ve Sihir Güvenliği Müdürü Percival Graves iddiaları reddeder. Jacob’ın dairesinde, Newt’un çantasından birçok yaratık kaçar.

Graves, Mary Lou’nun evlatlık oğlu Credence Barebone’a yaklaşır ve güçlerini gizlemeye zorlanan büyü yeteneği olan çocukların yanlışlıkla ortaya çıkardığı Obscurus’un ele geçirdiği kişiyi bulması karşılığında onu kendisine eziyet eden üvey annesinden kurtarmayı teklif eder. Bu güç kişinin öfkeli ve gergin olduğu anlarda açığa çıkabilmektedir; Graves bu gücün şehir genelinde pek çok gizemli ve yıkıcı olaya neden olduğuna inanmaktadır.

Tina ve Newt, Jacob’ı ve çantayı bulduktan sonra Tina, onları kendi dairesine götürür ve zihin okuyabilen kardeşi Queenie ile tanıştırır. Queenie ve Jacob birbirlerinden etkilenir, ancak Amerikalı büyücülerin No-Maj’ler ile evlenmesi veya temasa geçmesi yasaktır. Newt, Jacob’ı büyü ile genişletilmiş çantasının içerisine çağırır ve Jacob burada Newt’un ölen bir kızın içinden yakın zaman önce çıkardığı Obscurus ile karşılaşır. Newt, kayıp yaratıkları bulmasında kendisine yardım etmesi için Jacob’ı ikna eder. Kaçan üç yaratıktan ikisini yakaladıktan sonra tekrar çantanın içine girerler, ancak Tina çantayı MACUSA’ya götürür. Senatör Henry Shaw Jr.’ın öldürülmesinden Newt’un yaratıklarından birinin sorumlu olduğuna inanan yetkililer onları tutuklar ve Newt’un çantasının yok edilmesine ve Jacob’ın hafızasının silinmesine karar verirler. Graves, Newt ve Tina’yı sorgular ve Newt’u kötü şöhretli karanlık büyücü Gellert Grindelwald ile komplo kurmakla suçlar. Newt ve Tina derhal ölüme mahkûm edilirler, fakat cezaları infaz edilmek üzereyken kaçarak Queenie ve Jacob ile buluşurlar. Dörtlü daha sonra kaçan yaratıkların sonuncusunu haydut cin Gnarlack’ten aldıkları ipucu sayesinde yakalar.

Credence, evlatlık kardeşi Modesty’nin yatağının altında bir asa bulur. Mary Lou asanın Credence’a ait olduğunu düşünür, fakat Modesty kendisine ait olduğunu söyler. Mary Lou, Modesty’yi cezalandıracağı sırada Obscurus açığa çıkar ve Modesty ve Credence dışındaki herkesi öldürür. Graves, Modesty’nin biyolojik ailesinin evine gelir ve Kofti (büyücü aileden gelen büyü yapamayan kişi) olduğunu iddia ettiği Credence’a artık ihtiyacı olmadığını ve kendisine büyü konusunda ders vermeyeceğini söyler. Daha sonra Credence, Obscurus’un taşıyıcısının ve Shaw’un ölümünden sorumlu olanın kendisi olduğunu belli eder ve Obscurus’u öfkeyle şehrin üzerine salar.

Newt bir metro tünelinde Credence ile konuşurken Graves’in saldırısına uğrar. Credence’ı tanıyan Tina, oraya gelir ve onu yatıştırmaya çalışır; Graves ise onun yerine kendisini dinlemesi için Credence’ı ikna etmeyi dener. Credence insan şekline dönmeye başlarken Picquery, yanında seherbazlar ile tünele gelir ve büyünün varlığının gizli kalması için Credence’ın hayatının feda edilmesi gerektiğine karar verir. Seherbazlar görünüşte Credence’ı parçalarına ayırırlar; fakat Newt, Obscurus’un küçük bir parçasının oradan kaçtığını fark eder. Graves, büyücü topluluğunu No-Maj’lere göstermek için Obscurus’u açığa çıkardığını kabul eder ve kızgınlıkla MACUSA’nın kendilerinden çok No-Maj’leri koruduğunu iddia eder. Çatışmaya girdiği seherbazları püskürtür, fakat Newt’un yaratıklarından biri tarafından kontrol altına alınır ve kendisinin aslında Gellert Grindelwald olduğu ortaya çıkar. Grindelwald daha sonra seherbazlar tarafından gözaltına alınır.

MACUSA gizli dünyalarını korumak için artık çok geç olduğundan korkar; fakat Newt, tüm New Yorkluların yakın anılarını silecek bir iksiri sağanak yağmur ile şehrin üzerine dağıtması için kendi Thunderbird’ünü salar. MACUSA büyücüleri şehirdeki yıkımı onarır ve Jacob kendi hafızasının da silinmesine gönülsüzce razı olur. Queenie, Jacob’ın hafızası yağmur ile silinirken ona veda öpücüğü verir. Newt, Avrupa’ya doğru yola çıkar, fakat kitabını tamamladığında geri dönüp Tina’yı ziyaret edeceğine söz verir; ayrıca kendi fırınını açma düşünü gerçekleştirmesi için adını gizli tutarak Jacob’a bir çanta dolusu Occamy yumurtası kabuğu (gümüşten oluşur) bırakır. Jacob, yaptığı hamur işlerinde farkında olmadan Newt’un yaratıklarından esinlenir ve Queenie kendisini dükkânında ziyaret eder.

Oyuncular

 • Eddie Redmayne – Newt Scamander
 • Katherine Waterston – Porpentina “Tina” Goldstein
 • Dan Fogler – Jacob Kowalski
 • Alison Sudol – Queenie Goldstein
 • Colin Farrell – Percival Graves
 • Carmen Ejogo – Seraphina Picquery
 • Ezra Miller – Credence Barebone
 • Samantha Morton – Mary Lou Barebone
 • Ron Perlman[15] – Gnarlack
 • Jon Voight[16] – Henry Shaw Sr.
 • Josh Cowdery – Henry Shaw Jr.
 • Ronan Raftery – Langdon Shaw
 • Faith Wood-Blagrove – Modesty Barebone
 • Jenn Murray – Chastity Barebone
 • Johnny Depp – Gellert Grindelwald
 • Zoë Kravitz – Leta Lestrange
Yönetmen David Yates
Yapımcı
 • David Heyman
 • J. K. Rowling
 • Steve Kloves
 • Lionel Wigram
Yazar J. K. Rowling
Uyarlama J. K. Rowling tarafından üretilen
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? adlı eser
Oyuncular
 • Eddie Redmayne
 • Katherine Waterston
 • Dan Fogler
 • Alison Sudol
 • Ezra Miller
 • Samantha Morton
 • Jon Voight
 • Carmen Ejogo
 • Colin Farrell
Müzik James Newton Howard
Görüntü yönetmeni Philippe Rousselot
Kurgu Mark Day
Stüdyo Heyday Films
Dağıtıcı Warner Bros. Pictures
Çıkış tarih(ler)i 10 Kasım 2016 (New York)
18 Kasım 2016(ABD & Birleşik Krallık)
Süre 133 dakika
Ülke
 • ABD
 • Birleşik Krallık
Dil İngilizce
Bütçe $180 milyon
Hasılat $814 milyon

 

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?https://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Fantastic_beasts_and_where_to_find_them.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Fantastic_beasts_and_where_to_find_them-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemFantastic Beasts and Where to Find Them filmi,Fantastic Beasts and Where to Find Them filminin afişi,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filmi,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin afişi,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin aldığı ödüller,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin başrol oyuncuları,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin bütçesi,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin çıkış tarihi,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin dağıtıcı firma,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin film afişi,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin filmi,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin fragman,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin hangi ülke yapımı,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin hasılat,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin imdb puanı,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin müziği,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin oyuncular,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin oyuncuları,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin senarist,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin süresi,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin türkçe altyazılı fragman,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin türkçe ismi,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin yapımcısı,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin yönetmen,Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminin yönetmeni
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? Fantastic Beasts and Where to Find Them Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (İngilizce: Fantastic Beasts and Where to Find Them), J. K. Rowling'in aynı adlı kitabından esinlenilerek çekilen fantezi drama türündeki ABD-Birleşik Krallık filmi. Harry Potter film serisi ile bağlantılı olan ve David Yates tarafından yönetilen filmin senaryosu Rowling tarafından yazıldı. Rowling filmin yapımcılığını David Heyman, Steve Kloves ve Lionel...