Fargo

Fargo, senaryosu, yapımı ve yönetimi Coen Kardeşler’e ait, 1996 yapımı Amerikalı sinema filmi.

Orta Batı Amerika’da geçen film, bir araba satıcısının (William H. Macy), 1.000.000$’lık fidye almak amacıyla karısını kaçırmaları için iki adamı (Steve Buscemi ve Peter Stormare) tutması hakkındadır. Kaçırma olayı bir dizi cinayete sebep olur ve hamile polis memuru Gunderson (Frances McDormand) bu cinayetleri araştırmaya başlar.

69. Akademi Ödülleri’nde Fargo iki Oscar kazandı: En İyi Özgün Senaryo Ödülü ve En iyi Kadın Oyuncu Ödülü (Frances McDormand). Film ayrıca BAFTA Ödülü (David Lean Yönetmenlik Ödülü – Joel Coen) ve 1996 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü de dahil olmak üzere pek çok uluslararası ödül kazandı.

“Fargo”, 2006 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konu

Minnesota’da araba satıcısı olarak çalışan Jerry Lundegaard (William H. Macy), 1987’de mali sorunlarını sona erdirecek bir plan yapar. Çalıştığı yerdeki Shep Proudfoot adındaki eski hükümlü tamircinin vasıtasıyla, Gaear Grimsrud (Peter Stormare) ve Carl Showalter (Steve Buscemi) ile, karısı Jean’ı kaçırmaları için anlaşır. 80.000 $ tutarındaki fidye karşılığında kadın serbest bırakılacak, Jerry de bu paranın yarısını alacaktır. Jerry’nin gizli planı ise, zengin ve aksi bir adam olan kayınpederi ve patronu Wade Gustafson’a, istenen fidyenin 1.000.000 $ olduğunu söylemek, aradaki büyük farkı da borçlarını kapatmak üzere kendine ayırmaktır.

Jerry parayı kayınpederinden almaya çalışır ancak başaramaz. Bu arada Jean da, Jerry işte iken evinden kaçırılır. Dağıtılmış eve dönen Jerry Wade’i arayarak olayı anlatır. Ayrıca polislerin işin içine girmesi halinde Jean’ı tehlikeye atmış olacaklarını söyler.

O gece, fidyecilerin Brainerd yakınlarında bir polis devriyesi tarafından durdurulmasıyla, kaçırma planı dramatik bir hal alır. Showalter’ın teklif ettiği rüşveti geri çeviren polis memurunu Grimsund vurarak öldürür. Yoldan geçerken olaya tanık olan iki kişi daha Grimsund tarafından yakalanarak öldürülür.

Bu cinayetler ertesi sabah, yedi aylık hamile olan yerel polis şefi Marge Gunderson (Frances McDormand) tarafından araştırılmaya başlar. Katillerin arabasının plakasındaki bayii etiketinden ve katillerin daha önce birlikte olduğu iki fahişenin ifadelerinden yola çıkan Marge olayı yavaş yavaş çözmeye başlar. Katillerin yaptıkları telefon konuşmalarından, Shep ile olan bağlantılarını ortaya çıkarır ve daha fazla ipucu aramak için Minneapolis’e gider.

Marge’ın konuştuğu Shep ve Jerry, olayla ilgileri olmadığını ileri sürer. Bu arada katiller de fidyeyi almak için Minneapolis’e gelmiştir. Showalter Jerry’i parayı almak için bir otoparka çağırır. Damadına güvenmeyen Wade parayı kendi götürür, ancak kızını görmeden parayı Showalter’a vermez. Aralarında çıkan çatışmada Wade ölür, Showalter çenesinden yaralanır. Showalter park yerini terk ederken kapıyı açmayan gişe görevlisini de vurarak öldürür.

Çantadaki bir milyon doları gören Showalter, paranın büyük bölümünü, otoyolun kenarındaki ıssız bir yere gömer ve saklanma yerlerine sadece 80.000 dolar ile döner. Bu arada Grimsrud Jean’ı, canını sıktığı için öldürmüştür. Showalter ile aralarında, arabayı kimin alacağına ilişkin bir tartışma çıkar. Grimsrud Showalter’ı balta ile öldürür.

Marge ise, geri dönmeden önce Jerry’yle bir kez daha konuşmak ister ve Wade’i de görmek istediğini söyler. Paniğe kapılan Jerry onu atlatıp kaçar. Ancak Marge katillerin saklandığı yeri bulur, Grimsrud’u Showalter’ın son parçalarını da talaş makinesine atarken yakalar. Kaçmaya çalışan Grimsrud’u bacağından vurur ve tutuklar. Yolda Marge, psikopat olduğu açıkça görülen Grimsrud’a, “bir parça para için” bütün bunları nasıl olup da yaptığını anlayamadığını söyler.

Daha sonra Jerry de bir motel odasında yakalanır. Son sahnede Marge ve kocası Norm yataklarında televizyon izlerken doğacak çocuklarından bahsederler. Showalter’ın sakladığı 920.000 doların başına ne geldiği bilinmez.

Kadro ve karakterler

 • Jerry Lundegaard rolünde William H. Macy: Minneapolis’li araba satıcısı. Borçlarını ödeyebilmek için zengin kayınpederinden fidye almak amacıyla, karısını kaçırmaları için iki kişiyle anlaşır.
 • Marge Gunderson rolünde Frances McDormand: Breinerd, Minnesota yakınlarında işlenen üç cinayeti araştıran hamile polis şefi.
 • Carl Showalter rolünde Steve Buscemi: Lundegaard’ın, karısını kaçırması için tuttuğu geveze suçlu. Karşılaşanlar onu “komik bir tip” olarak tanımlar.
 • Gaear Grimsrud rolünde Peter Stormare: Showalter’ın psikopat ortağı. Genelde sessiz olmakla birlikte çok fazla sigara içer ve aşırı şiddete meyillidir.
 • Wade Gustafson rolünde Harve Presnell: Jerry Lundegaard’ın çalıştığı Oldsmobile bayiinin zengin sahibi ve Jerry’nin kayınpederi.
 • Jean Lundegaard rolünde Kristin Rudrüd: Jerry’nin kaçırılan karısı.
 • Scotty Lundegaard rolünde Tony Denman: Jerry ve Jean’in oğlu.
 • Stan Grossman rolünde Larry Brandenburg: Wade Gustafson’un ortağı ve muhasebecisi.
 • Shep Proudfoot rolünde Steve Reevis: Eski bir suçlu ve araba bayiinde tamirci. Jerry’nin Carl ve Gaear ile bağlantı kurmasını sağlar.
 • Norm Gunderson rolünde John Carroll Lynch: Marge Gunderson’ın kocası ve vahşi doğa ressamı. Yapıtlarından birinin posta pulu olarak basılmasını istemektedir.
 • Mike Yanagita rolünde Steve Park: Marge Gunderson’ın eski okul arkadaşı.
Yönetmen Joel Coen
Yapımcı Ethan Coen
Senarist Joel ve Ethan Coen
Oyuncular William H. Macy
Frances McDormand
Steve Buscemi
Peter Stormare
Harve Presnell
Müzik Carter Burwell
Yapım yılı 1996, ABD
Süre 98 dk.
Dil İngilizce
Bütçe 7.000.000$ (tahmini)

 

Fargohttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Fargo.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Fargo-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemFargo filmi,Fargo filminin afişi,Fargo filminin aldığı ödüller,Fargo filminin başrol oyuncuları,Fargo filminin bütçesi,Fargo filminin çıkış tarihi,Fargo filminin dağıtıcı firma,Fargo filminin film afişi,Fargo filminin filmi,Fargo filminin fragman,Fargo filminin hangi ülke yapımı,Fargo filminin hasılat,Fargo filminin imdb puanı,Fargo filminin müziği,Fargo filminin oyuncular,Fargo filminin oyuncuları,Fargo filminin senarist,Fargo filminin süresi,Fargo filminin türkçe altyazılı fragman,Fargo filminin türkçe ismi,Fargo filminin yapımcısı,Fargo filminin yönetmen,Fargo filminin yönetmeni
Fargo Fargo, senaryosu, yapımı ve yönetimi Coen Kardeşler'e ait, 1996 yapımı Amerikalı sinema filmi. Orta Batı Amerika'da geçen film, bir araba satıcısının (William H. Macy), 1.000.000$'lık fidye almak amacıyla karısını kaçırmaları için iki adamı (Steve Buscemi ve Peter Stormare) tutması hakkındadır. Kaçırma olayı bir dizi cinayete sebep olur ve hamile polis memuru Gunderson (Frances McDormand) bu cinayetleri araştırmaya...