Gizli Teşkilat

North by Northwest

Gizli Teşkilat, 1959 ABD yapımı gerilim filmidir. Özgün adı North by Northwest olan film Türkiye’de 13 Ocak 1962’de sinemalarda gösterime girmiştir.

Alfred Hitchcock’un yönettiği filmin başrollerinde Cary Grant ve Eva Marie Saint oynamıştır.

“North by Northwest”, 1995 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konu

New York’ta yaşayan bir reklamcı olan Roger Tornhill, birgün arkadaşlarıyla buluşmak için bir bara gider. Burada 2 kişi tarafından kaçırılarak kent dışında bir malikaneye götürülür. Burada adının Townsend (gerçek adı Phillip Vandamm) olduğunu öğrendiği biri tarafından sorgulanır ve bildiği bazı gizli bilgileri kendilerine vermesini ister. Konuşma sırasında kendisine Kaplan ismiyle hitap edilmesinden ortada bir yanlışlık olduğunu anlayan Tornhill, kendisinin aradıkları kişi olmadığını söylese de adamları ikna edemez. Zorla içki içirilerek arabaya bindirilir ve bir uçurum kenarına bırakılır. Buradan kurtulur ve Kaplan ismindeki kişinin kim olduğunu araştırmaya başlar. Böyle biri kayıtlarda olsa da gerçekte yoktur. Amerikan gizli servisi tarafından bazı gizli örgütleri tuzağa düşürmek için uydurulmuş hayali birisidir. Zorla götürüldüğü konağın sahibi olan Townsend’in ise BM’de çalışan bir bürokratolduğunu öğrenir. Görüşmek için BM’e gider. Fakat görüşme sırasında gerçek Townsend sırtından bıçaklanarak öldürülür. Sırtındaki bıçağı çıkartmak isterken elinde bıçakla bir gazeteci tarafından fotoğrafı çekilir ve gazetelere Birleşmiş Milletler katili olarak çıkar. Polise yakalanmamak için kaçmaya başlar. Trenle Şikago’ya gitmek isterken adı Eva Kendall olan bir kadın tarafından trende polislerden saklanır. Bundan sonra ise bir yandan gizli teşkilata ait ajanlar tarafından öldürülmek için, bir yanda da polis tarafından ise yakalanmak için kovalanır. Sonunda ise yurt dışına kaçmak isteyen ajanları yakalatır.

Oyuncular

  • Cary Grant …. Roger O. Thornhill
  • Eva Marie Saint …. Eve Kendall
  • James Mason …. Phillip Vandamm
  • Leo G. Carroll …. The Profesör
  • Jessie Royce Landis …. Clara Thornhill
  • Martin Landau …. Leonard.
  • Philip Ober …. Lester Townsend
  • Josephine Hutchinson …. Bayan Townsend
  • Adam Williams …. Valerian
  • Sara Berner
Yönetmen Alfred Hitchcock
Yapımcı Herbert Coleman ve Alfred Hitchcock
Senarist Ernest Lehman
Oyuncular Cary Grant
Eva Marie Saint
James Mason
Müzik Bernard Herrmann
Stüdyo MGM
Dağıtıcı Metro Goldwyn Mayer
Cinsi Sinema filmi
Türü Drama, Gerilim
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 28 Temmuz 1959, ABD
13 Ocak 1962, Türkiye (Yeni Melek Sineması)
Süre 136 dakika
Dil İngilizce

 

Gizli Teşkilathttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/North_by_Northwest.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/North_by_Northwest-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemGizli Teşkilat filmi,Gizli Teşkilat filminin afişi,Gizli Teşkilat filminin aldığı ödüller,Gizli Teşkilat filminin başrol oyuncuları,Gizli Teşkilat filminin bütçesi,Gizli Teşkilat filminin çıkış tarihi,Gizli Teşkilat filminin dağıtıcı firma,Gizli Teşkilat filminin film afişi,Gizli Teşkilat filminin filmi,Gizli Teşkilat filminin fragman,Gizli Teşkilat filminin hangi ülke yapımı,Gizli Teşkilat filminin hasılat,Gizli Teşkilat filminin imdb puanı,Gizli Teşkilat filminin müziği,Gizli Teşkilat filminin oyuncular,Gizli Teşkilat filminin oyuncuları,Gizli Teşkilat filminin senarist,Gizli Teşkilat filminin süresi,Gizli Teşkilat filminin türkçe altyazılı fragman,Gizli Teşkilat filminin türkçe ismi,Gizli Teşkilat filminin yapımcısı,Gizli Teşkilat filminin yönetmen,Gizli Teşkilat filminin yönetmeni,North by Northwest filmi,North by Northwest filminin afişi
Gizli Teşkilat North by Northwest Gizli Teşkilat, 1959 ABD yapımı gerilim filmidir. Özgün adı North by Northwest olan film Türkiye'de 13 Ocak 1962'de sinemalarda gösterime girmiştir. Alfred Hitchcock'un yönettiği filmin başrollerinde Cary Grant ve Eva Marie Saint oynamıştır. 'North by Northwest', 1995 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından 'kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli' filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. Konu New York'ta yaşayan bir reklamcı olan Roger Tornhill, birgün arkadaşlarıyla...