Hotel Ruanda

Hotel Rwanda

Hotel Ruanda (Orijinal ismiyle: Hotel Rwanda), Ruanda Soykırımı’nı konu alan, dram türü bir filmdir. 2004 tarihli filmin yönetmeni Terry George’dur. Kanadalı, İngiliz, İtalyan ve Güney Afrikalı firmaların ortak yapımı olan filmin başrol oyuncusu Don Cheadle’dir. Filmin yönetmeni olan Terry George, A. Kitman Ho ile birlikte filmin yapımcılarındandır. Ruanda’nın başkenti Kigali’deki bazı çekimler dışında filmin büyük bölümü Güney Afrika’da çekilmiştir.

Film Ruanda’da 1994 yılında Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında çıkan ve büyük sayıda (yaklaşık 800.000) Tutsinin yaşamını kaybetmesiyle sona eren şiddet olayları ve katliamı konu alır ve filmin senaryosu Ruanda Katliamı’ndaki gerçek olaylara dayanmaktadır. Ana karakter Kigali’deki Hôtel des Mille Collines’in müdürü olan Hutu kökenli Paul Rusesabagina’dır.

Filmin konusu

Bir Hutu olan Paul Rusesabagina, Hôtel des Mille Collines’in müdürüdür ve Tutsi bir kadınla evlidir. Katliam başladığında öncelikle kendi ailesini kurtarmaya çalışsa da durumun farkına varınca kendi ailesinin yanı sıra kurtarabildiği tüm Tutsi ve Hutu mültecileri kurtarmaya çalışır. Komşularıyla birlikte ailesini otele götürmesinden sonra birçok Tutsi ve Hutu mülteciyi de otele alır. Otel neredeyse bir mülteci kampına dönerken, daha önceleri kurduğu ilişkilerini kullanarak oteldeki insanları korumaya çalışır ve sonuç olarak 1268 mültecinin hayatını kurtarır. Film oteldeki mülteciler ile birlikte Rusesabagina’nın ailesinin Tutsi isyancılarının hakim olduğu taraftaki bir mülteci kampına kaçması ve buradan Tanzanya’ya doğru hareket etmeleri ile son bulur. Filmdeki bu çerçeve hikâyenin yanı sıra, Ruanda Katliamı’na dair birçok bilgi sunulmaktadır. Ayrıca olaya uluslararası tepkinin çok düşük düzeyde kalması, BM ve Batılı güçlerin katliam karşısındaki tavırları büyük oranda eleştirilir. Üstelik filmde de geçen oteldeki insanlar kendilerini kurtarmak için geldikleri sandığı Fransız ve diğer Avrupa devletlerinden askerlerin sadece Avrupa ülkeleri vatandaşlarını alıp götürmesidir.

Oyuncular

  • Don Cheadle – Paul Rusesabagina
  • Sophie Okonedo – Tatiana Rusesabagina
  • Nick Nolte – Albay Oliver
  • Fana Mokoena – General Augustin Bizimungu
  • Joaquin Phoenix – Jack
  • Jean Reno – Bay Tillens
Yönetmen Terry George
Yapımcı Terry George
A. Kitman Ho
Senarist Keir Pearson
Terry George
Oyuncular Don Cheadle
Sophie Okonedo
Ahmed Panchbaya
Nick Nolte
Jean Reno
Fana Mokoena
Joaquin Phoenix
Dağıtıcı Lions Gate Films
United Artists
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, Tarihsel, Biyografi, Savaş
Renk Renkli
Yapım yılı 2004, ABD, İngiltere, İtalya, Güney Afrika
Çıkış tarih(ler)i 11. Eylül. 2004
Süre 121 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 17.500.000 dolar

 

Hotel Ruandahttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Hotel_Rwanda_afis.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Hotel_Rwanda_afis-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemHotel Ruanda filmi,Hotel Ruanda filminin afişi,Hotel Ruanda filminin aldığı ödüller,Hotel Ruanda filminin başrol oyuncuları,Hotel Ruanda filminin bütçesi,Hotel Ruanda filminin çıkış tarihi,Hotel Ruanda filminin dağıtıcı firma,Hotel Ruanda filminin film afişi,Hotel Ruanda filminin filmi,Hotel Ruanda filminin fragman,Hotel Ruanda filminin hangi ülke yapımı,Hotel Ruanda filminin hasılat,Hotel Ruanda filminin imdb puanı,Hotel Ruanda filminin müziği,Hotel Ruanda filminin oyuncular,Hotel Ruanda filminin oyuncuları,Hotel Ruanda filminin senarist,Hotel Ruanda filminin süresi,Hotel Ruanda filminin türkçe altyazılı fragman,Hotel Ruanda filminin türkçe ismi,Hotel Ruanda filminin yapımcısı,Hotel Ruanda filminin yönetmen,Hotel Ruanda filminin yönetmeni
Hotel Ruanda Hotel Rwanda Hotel Ruanda (Orijinal ismiyle: Hotel Rwanda), Ruanda Soykırımı'nı konu alan, dram türü bir filmdir. 2004 tarihli filmin yönetmeni Terry George'dur. Kanadalı, İngiliz, İtalyan ve Güney Afrikalı firmaların ortak yapımı olan filmin başrol oyuncusu Don Cheadle'dir. Filmin yönetmeni olan Terry George, A. Kitman Ho ile birlikte filmin yapımcılarındandır. Ruanda'nın başkenti Kigali'deki bazı çekimler dışında filmin büyük bölümü Güney Afrika'da çekilmiştir. Film Ruanda'da 1994 yılında Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında çıkan ve büyük sayıda (yaklaşık...