Indiana Jones: Son Macera

Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones: Son Macera (İngilizce: Indiana Jones and the Last Crusade; orijinal Türkçe adı: Indiana Jones ve Son Haçlı Seferi), yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı, George Lucas’ın yürütücü yapımcılığını ve yardımcı senaristliğini yaptığı 1989 yapımı macera filmidir.

Harrison Ford’un başrolde olduğu filmde Sean Connery, Denholm Elliott, Julian Glover ve River Phoenix yan rollerde yer almıştır. Indiana Jones ve babasının, Kutsal Kase’yi Nazilerin eline geçmeden önce bulmak için yaşadığı maceraların anlatıldığı yapım, serinin ikinci filmi Indiana Jones: Kamçılı Adam‘dan beş yıl sonra vizyona girmiştir. Müzikleri John Williams tarafından hazırlanmıştır. Senaristlerden Tom Stoppard’ın adı jenerikte geçmemiştir. 1989 yılının en çok hasılat yapan filmidir.“En İyi Efekt” ve “En İyi Müzik Efekti Kurgusu” dallarında Akademi Ödülü kazanırken “En İyi Müzik, En İyi Orijinal Müzik” ve “En İyi Ses” dallarında aday olmuştur. Film toplamda beş ödül kazanırken, on yedi defa da aday gösterilmiştir. Rotten Tomatoes sitesinde puanı %89’dur.

Konu

Film 1912’de, Utah şehrinin izcilerinden biri olan genç Henry Jones Jr.’ın (River Phoenix) hırsızlardan çaldığı bir eski haçı müzeye geri götürmek istemesiyle başlar. Jones, kazı yapmakta olan ekipten haçı çalar. Tam oradan uzaklaşmak üzereyken hırsızlar onu fark eder. Jones hızla kaçmaya başlar ve dışarı çıktığında kimseyi bulamaz. Hemen bir ata binen Jones hırsızlardan kaçmak için bir trene atlar. Burada hırsızlardan kaçarken bir vagonda yılanlar ile kalır ve onun yılan korkusunun nereden başladığı anlaşılır. Başka bir vagonda bir aslan ile yalnız kalan Jones’un kırbaç merakının nereden geldiği de buradan öğrenilir. Indiana aslan ile yalnız kaldığı vagondan hırsızların yardımı ile kurtulur. Hırsızlardan biri Indy’den haçı almak isterken yılanı alır ve bu sırada oluşan karmaşadan faydalanan Indy, sihirbazlık malzemelerinin olduğu bir bölüme geçer. Orada bir kutunun içine girer. Hırsızların lideri içeri geldiğinde kutuyu açar fakat Jones’u bulamaz. Indiana hızla trenden uzaklaşır. Babası Henry Jones’un (Sean Connery) yanına gelen Jones haçı müzeye götürmek ister fakat gelen görevliler haçı Indy’den alır ve sahibine verir. Hırsızların lideri de başındaki şapkayı Indiana Jones’un başına takar.

Indiana Jones (Harrison Ford) haçı seneler önce kaptırdığı kişiden geri alır ve üniversitenin müzesine götürür. Ardından Kutsal Kase’yi arayan zengin koleksiyoncu Walter Donovan, Jones’tan yardım ister. Yardım istedikleri ilk kişinin Naziler tarafından kaçırıldığını söyleyen Donovan, bu sefer Indy’den yardım ister. Fakat Jones da ona babasına gitmesini önerir ve kaçırılan kişinin babası olduğunu öğrenir. İtalya’ya müze müdürü ve yakın arkadaşı Marcus Brody ile giden Indy, babasından Kutsal Kase ile ilgili bir harita alır. Indiana, Dr. Elsa Schneider ile bir kütüphaneye gider ve babasının bıraktığı ipucunu çözer. Kütüphanede bulduğu işaretin altına inerek Kutsal Kase’nin haritasını bulur. Kase’nin koruyucuları, Jones’u bu işten uzaklaştırmak için orayı ateşe verir. Indiana ve Schneider oradan kaçarlar ve bir tekneye binip koruyucular ile bir kaçma-kovalamaca yaşarlar. Koruyuculardan biri olan Kazım’ı bir geminin pervanesine yaklaştırarak sorguya tutan Indy, onların kasenin koruyucuları olduğunu ve kötü adamlar olmadıklarını öğrenir. Dr. Elsa Schneider ile işbirliği yapan Indiana, Nazilerin esiri olan babasını bulur. Ancak bu sırada Schneider kaybolur ve onu bulmaya gider.

Onu bulan Indy,Walter Donovan’ın ve Schneider’in aslında Naziler ile çalıştığını öğrenir ve babasının Kase ile ilgili çalışmalarının bulunduğu defteri onlara vermek zorunda kalır. Fakat defterin ön önemli sayfaları koparılmıştır. Indiana o sayfaları Marcus Brody’ye verdiğini söyler ve onun hakkında bazı yalanlar söyler. Hatay Devleti’ne giden Brody’yi Sallah karşılar fakat Naziler Brody’yi kaçırmayı başarırlar. Oğlu ile sandalyeye bağlanan Henry Jones kurtulmaya çalışırken bir yangına sebebiyet verir. Kurtulmaya çalışan Indiana gizli bir geçit bulur. Bu geçitte Naziler ile mücadele eden Indy oradan da kaçmayı başarır. Dışarı çıkan Indiana bir tekneyi çalıştırır ve babası tekneye biner. Fakat Indiana babasını oradan çıkarır çünkü bu Naziler için bir tuzaktır. İkili bir motora binerler ve oradan uzaklaşırlar. Yolda motorsikletli askerler ile mücadele ederler ve kurtulmayı başarırlar.

Fakat Henry Jones’un defteri Nazilerde kaldığı için geri dönmek zorunda kalırlar. İkili Berlin’e giderler. Indiana bir Naziden üniformasını çalar ve defteri Dr. Elsa Schneider’den geri alır. Indy, Schneider’ın yanından hızlıca uzaklaşırken önüne dikkatlice bakmaz ve Adolf Hitler’e çarpar. Indy’nin elindeki defteri alan Hitler bunu kendisine imzalaması için uzatıldığını sanır ve imzalar. Indiana ve babası bir zepline binerek Berlin’den Atina’ya gitmeye karar verirler. Fakat burada da Naziler ile karşılaşan Joneslar zeplinden bir uçağa binerek uzaklaşırlar. Uçarken diğer Nazi pilotlarıyla da savaşırlar. Düşman uçakları ateş ederek düşürmeye çalışan Henry Jones yanlışlıkla kendi uçaklarını vurur ve bir plaja düşerler. Henry Jones şemsiyesi ile plajdaki kuşları kovalar ve korkudan kaçmaya başlayan kuşlar Nazi uçaklarına çarpıp düşürürler. Joneslar daha sonra Sallah’ı da alarak Nazilerin elindeki Marcus Brody’i kaçırırlar.

Kutsal Kase’yi bulmak için haritadaki yere giden ekip burada Naziler ve Walter Donovan ile karşılaşırlar. Donovan, Henry Jones’u vurarak Indiana’yı kutsal kaseyi almak için gitmeye mecbur bırakır. Indiana yol boyunca babasının defterinde de yer alan bulmacaları çözerek ilerler ve kaselerin ve onların koruyucusunun olduğu yere varır. Orada Kutsal Kase’yi 700 yıldır koruyan şövalye ile karşılaşır. En son bulmaca ise hangi kasenin İsa’nın kutsal kasesi olduğudur. Indiana’ın ardından Walter Donovan ve Dr. Elsa Schneider de gelirler. Schneider, seçtiği altın kaseyi Donovan’a verir. Sonsuz hayata kavuşma dileğiyle kaseden su içen Donovan, isteğinin aksine çabucak yaşlanarak ölmeye başlar. Indiana ise tahta olan kaseyi seçer ve babasına götürür. Donovan tarafından vurulan Henry Jones’un yarası iyileşir.

Sonra yer çatlamaya ve ayrılmaya başlar. Kaseyi alabilmek için kendini çok zorlayan Schneider yere düşer. Schneider’i kurtarmaya çalışırken kendi düşen Indy de yakınındaki kaseyi alabilmek için kendini zorlar fakat babasının isteğiyle vazgeçer. Joneslar, Sallah ve Marcus Brody mağaradan çıkarlar. Mağaradan çıkmadan önce görevini tamamlayan Kutsal Kase Şövalyesi arkalarından onlara bakar ve eliyle selamlar. Hepsi kendi atlarına binerler. Brody yanlışlıkla atını hareket ettirir ve ona hakim olamaz. Ardından Güneş’in batışı eşliğinde ekip, çölde yavaşça kaybolur.

Oyuncular

 • Harrison FordIndiana Jones rolüyle: Babasını Nazilerden kurtaran ve Kutsal Kase’nin Nazilerin eline geçmesine engel olmaya çalışan, maceracı arkeolog. Babası ile arasındaki bağı da güçlendirir. Indiana’nın Yılan korkusunun ve kırbaç merakının nereden geldiği de bu filmden öğrenilmektedir.
  • River Phoenix, 13 yaşındaki Indiana Jones rolüyle: River Phoenix bu filmde Indiana’nın gençliğini oynaması için onunla Sivrisinek Sahili filminde karşılıklı oynadığı Harrison Ford tarafından önerildi.
 • Sean ConneryProfesör Henry Jones rolüyle: Yıllarca hakkında araştırmalar yaptığı Kutsal Kase’yi oğluyla birlikte arayan ve onun tarafından Nazilerden kurtarılan baba Jones. Connery, Indiana Jones’un babası Henry Jones rolü için James Bond filmlerini çok seven Steven Spielberg’in tek adayıydı. Fakat Connery, Harrison Ford ile arasında yalnızca on iki yaş olması yüzünden rolü reddetti. Tarih öğrencisi olan Connery, en başta James Bond gibi bir karakter olan[4]Henry Jones’a başka bir şekil vermeye başladı ve Spielbeg’in teklifini kabul etti.[5]
 • Denholm ElliotDr. Marcus Brody rolüyle: Indiana’nın somurtkan meslektaşı. Serinin ikinci filmi Kamçılı Adam ‘da yer almayan[5] Elliot, Kutsal Hazine Avcıları filmindeki rolünü tekrarladı.
 • Allison DoodyDr. Elsa Schneider rolüyle: Naziler ile işbirliği yapan kadın Avusturyalı profesör. Planını gerçekleştirebilmek için Indiana Jones ve babası Henry Jones ile beraber olur.
 • John Rhys-DaviesSallah rolüyle: Indiana’nın Mısır’da yaşayan profesyonel kazıcı arkadaşı. İlk filmde yer alan Elliot gibi Ryhys-Davies’in de dönmesi için baskı yapılmıştı.[5]
 • Julian GloverWalter Donovan rolüyle: Kutsal Kase’yi bulmak için Jonesları kullanan Amerikalı iş adamı. Ölümsüzlüğü arzulayan Donovan, Naziler ile işbirliği yaptı. Çekimlere başlanmadan önce Walter Donovan’ın soyadı aslında Chandler’dı.
 • Michael BryneAlbay Vogen rolüyle: Acımasız SS albayı.
 • Kevork MalikyanKazım rolüyle: Kutsal Kase’yi koruyan bir organizasyonun lideri. Malikyan, Kutsal Hazine Avcıları filmide Sallah karakterini oynaması için de düşünülmüştü.
 • Robert EddisonKutsal Kase Şövalyesi rolüyle: 700 yıldır İsa’nın su içtiği Kase’nin koruyuculuğunu yapan şövalye.
 • Michael SheardAdolf Hitler rolüyle: Toplu kitap yakma sırasında Indiana ile karşılaşan Nazi lideri. Indiana’nın elinde bulunan ve babasının Kutsal Kase ile ilgili çalışmalarının olduğu defteri kendisine imza atması için uzattığını sanır ve defteri imzalar.

Sean Connery’nin oynadığı Profesör Henry Jones rolü için Jon Pertwee ve Gregory Peck’in de adı geçmişti. Kutsal Hazine Avcıları’da Toht karakterini oynayan Ronald Lacey bu filmde Heinrich Himmler rolü ile cameo yaptı. Diğer iki filmde beş farklı rolde görünene Pat Roach, zepline giren Albay Vogel’in yanındaki Nazilerden biri olarak küçük bir rolde yer aldı. Kostüm tasarımcısı Anthony Powell da filmde, Nazi üniformalı Almanlardan biri olarak göründü. Julian Glover’ın eşi Isla Blair, kocasının oynadığı Walter Donovan karakterinin karısını oynadı. River Phoenix’in Indiana Jones’un küçüklüğünü oynadığı ve babasının yanına geldiği sahnede Profesör Henry Jones’u Alex Hyde-White canlandırdı. Fakat Hyde-White’ın yüzü gözükmedi. Yapımda, James Bond filmlerinde yer almış dokuz oyuncu oynadı. Sean Connery (James Bond), Alison Doody (Bond kızı), Michael Byrne ve Billy J. Mitchell (ofis yöneticileri), Vernon Dobtcheff (gece kulübü sahibi), Julian Glover, Stefan Kalipha, Pat Roach (Bond kötüleri) daha önce bu serinin filmlerinde yer almışlardı.

Yönetmen Steven Spielberg
Yapımcı Robert Watts
Senarist Öykü
George Lucas
Menno Mejes
Senaryo
Jeffrey Boam
Tom Stoppard
(geçmiyor)
Oyuncular Harrison Ford
Sean Connery
Denholm Elliott
Alison Doody
John Rhys-Davies
Julian Glover
River Phoenix
Müzik John Williams
Görüntü yönetmeni Douglas Slocombe
Kurgu Michael Kahn
Stüdyo Paramount Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Macera, Fantastik
Çıkış tarih(ler)i 24 Mayıs 1989 (ABD)
8 Haziran 1989 (AVS)
30 Haziran 1989 (İNG)
27 Ekim 1989 (TÜR)
Süre 128 dk
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe 55.4 milyon $
Hasılat 474.2 milyon $
Önceki film Indiana Jones: Kamçılı Adam
Devam filmi Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı

 

Indiana Jones: Son Macerahttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Indiana-Jones-and-The-Last-Crusade-Poster.jpeghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Indiana-Jones-and-The-Last-Crusade-Poster-150x150.jpegadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemIndiana Jones and the Last Crusade filmi,Indiana Jones and the Last Crusade filminin afişi,Indiana Jones: Son Macera filmi,Indiana Jones: Son Macera filminin afişi,Indiana Jones: Son Macera filminin aldığı ödüller,Indiana Jones: Son Macera filminin başrol oyuncuları,Indiana Jones: Son Macera filminin bütçesi,Indiana Jones: Son Macera filminin çıkış tarihi,Indiana Jones: Son Macera filminin dağıtıcı firma,Indiana Jones: Son Macera filminin film afişi,Indiana Jones: Son Macera filminin filmi,Indiana Jones: Son Macera filminin fragman,Indiana Jones: Son Macera filminin hangi ülke yapımı,Indiana Jones: Son Macera filminin hasılat,Indiana Jones: Son Macera filminin imdb puanı,Indiana Jones: Son Macera filminin müziği,Indiana Jones: Son Macera filminin oyuncular,Indiana Jones: Son Macera filminin oyuncuları,Indiana Jones: Son Macera filminin senarist,Indiana Jones: Son Macera filminin süresi,Indiana Jones: Son Macera filminin türkçe altyazılı fragman,Indiana Jones: Son Macera filminin türkçe ismi,Indiana Jones: Son Macera filminin yapımcısı,Indiana Jones: Son Macera filminin yönetmen,Indiana Jones: Son Macera filminin yönetmeni
Indiana Jones: Son Macera Indiana Jones and the Last Crusade Indiana Jones: Son Macera (İngilizce: Indiana Jones and the Last Crusade; orijinal Türkçe adı: Indiana Jones ve Son Haçlı Seferi), yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, George Lucas'ın yürütücü yapımcılığını ve yardımcı senaristliğini yaptığı 1989 yapımı macera filmidir. Harrison Ford'un başrolde olduğu filmde Sean Connery, Denholm Elliott, Julian Glover ve River Phoenix yan rollerde yer almıştır. Indiana...