İyi, Kötü ve Çirkin

(The Good, The Bad and The Ugly)

İyi, Kötü ve Çirkin (İtalyanca: Il buono, il brutto, il cattivo), 1966 yapımı Sergio Leone’nin yönettiği Spagetti Western filmidir. Başrollerini Clint Eastwood, Lee Van Cleef ve Eli Wallach paylaşmaktadır. Filmin hikâyesi Luciano Vincenzoni ve Sergio Leone tarafından, senaryosu ise Agenore Incrocci ve Furio Scarpelli tarafından yazılmıştır. Filmin müzikleri Ennio Morricone tarafından bestelenmiştir. Film Türkiye’de 13 Ocak 1969’da gösterime girmiştir.[1]

Bir Avuç Dolar (1964) ve Birkaç Dolar İçin (1965) filmleriyle başlayan üçlemenin sonuncusudur. Üçlemeler arasında konu bağlantısı yoktur.

Clint Eastwood bu filmde 1968 yılındaki Golden Laurel ödüllerinde en iyi aksiyon performansı dalında ikinciliğe layık görülmüştür ve dünya çapında tanınan bir aktör haline gelmiştir.

Film IMDb’de dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 250 filmi arasında 9. sırada yer almaktadır.

Konu

Tuco (Çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Sarışın (İyi) adlı kovboyla iş birliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. Tuco’yu kanun adamlarına teslim eden Sarışın, ödülü alıp Tuco’yu asılmaktan son anda kurtarmaktadır. Bir kasabada işlerin ters gitmesi üzerine ortaklıkları bozulur. Ortaklığın bozulmasının ardından Sarışın, Tuco’yla yollarını ayırır ve Tuco’yu elleri bağlı yürüterek cezalandırır. Bunun üzerine Tuco, intikam için Sarışın’ın peşine düşer. Uzun uğraşlar sonucu yakaladıktan sonra ceza olarak Sarışın’ı çölde, susuz bir şekilde yürütür. Bu arada Melekgöz (Kötü) lakaplı Sentenza ise Bill Carson adında büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askerin izini sürmektedir.

Tuco’nun çölde Sarışın’ı susuzluktan öldürmek üzere olduğu bir anda ikisinin Bill Carson’la karşılaşmaları tüm planları değiştirir. Carson, altınları Amerikan İç Savaşı’nın hareketli olduğu bir cephede mezarlığa saklamıştır. Ancak Tuco mezarlığın yerini, Sarışın ise mezarın adını öğrenebilmiştir. Mecburen iş birliğine tekrar dönen ikili altınları aramaya koyulur.

Cephede Güneyli üniformaları ile ilerleyen Tuco ve Sarışın, Kuzeylilere esir düşer. Melekgöz Sentenza ise adamlarıyla birlikte esir kampının Kuzeyli çavuşudur. Carson’ın altınlarının yerini öğrenmeye çalışan Melekgöz, Tuco’ya işkence yapar ve altınların yerini öğrenir. Tuco’yu trenle başka bir şehre yollar. Sarışın ile Melekgöz, mezarlığın olduğu bölgeye hareket eder. Bu sırada Tuco Kuzeyli askerlerden trenden atlayarak kurtulur. Sarışın ve Melekgöz’ü bulur. Tuco ile Sarışın tekrar iş birliği yapar ve Melekgöz’ün adamlarını öldürür. Melekgöz ise kaçar. Tuco ile Sarışın mezarlığa doğru yol almaktadırlar ancak mezarlık savaşın tüm hızıyla devam ettiği bir cephenin ortasındadır. Çarpışmayı durdurmak için iki tarafın da peşinde olduğu köprüyü havaya uçururlar. Altınlara ulaşmaya ramak kalmışken; Tuco, Sarışın’ı kandırır ve kaçar fakat Sarışın’dan kurtulamaz. Bu arada Melekgöz de mezarlığa yol almaktadır. Üçlü mezarlıkta karşılaşır fakat mezarın ismini sadece Sarışın bilmektedir.

Hakimiyetin sürekli el değiştirdiği mücadelede mezarlığın ortasında yapılan üçlü bir düello kazananı belirleyecektir. Sarışın mezarın ismini taşa yazar ve düello başlar. Düello esnasında Sarışın, Melekgöz’ü vurarak öldürür. Sarışın, altınların yarısını alır ve Tuco’yu asıp ellerini bağlayarak uzağa gider. Keskin nişancılığını konuşturarak Tuco’yu düşürür ve ardından uzaklaşır. Tuco, elleri bağlı bir şekilde kalan altınlarıyla baş başa kalır.

 

Yönetmen Sergio Leone
Yapımcı Alberto Grimaldi
Senarist
Agenore Incrocci
Furio Scarpelli
Luciano Vincenzoni
Sergio Leone

Mickey Knox (İngilizce versiyon)

Hikâye Sergio Leone
Luciano Vincenzoni
Oyuncular Eli Wallach
Clint Eastwood
Lee Van Cleef
Aldo Giuffrè
Luigi Pistilli
Rada Rassimov
Enzo Petito
Claudio Scarchilli
John Bartha
Livio Lorenzon
Antonio Casale
Sandro Scarchilli
Benito Stefanelli
Angelo Novi
Antonio Casas
Müzik Ennio Morricone
Yapım yılı 1966
Süre 161 dk
Ülke İtalya, İspanya
Dil İngilizce, İtalyanca
Bütçe 1,200,000 dolar
Önceki film Birkaç Dolar İçin
Oyuncu Rol
Clint Eastwood
Sarışın (İngilizce: Blondie): İyi. Kendinden emin bir ödül avcısı.
Lee Van Cleef
Sentenza / Melekgöz (İngilizce: Angel Eyes): Kötü. Verilen işi yerine getiren soğukkanlı, kusursuz bir kiralık katil.
Eli Wallach
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez: Çirkin. Meksikalı haydut, aranan bir suçlu.
Aldo Giuffrè Alkolik Yüzbaşı
Mario Brega
Onbaşı Wallace: Tuco’ya işkence eden asker.
Luigi Pistilli
Pablo Ramirez: Tuco’nun kardeşi. Katolik bir rahip. Tuco’ya haydut olmayı seçtiği için kızan ama aynı zamanda seven biri.
Rada Rassimov Maria
Enzo Petito Satıcı
Claudio Scarchilli
Pedro: Tuco’nun adamı. Sarışın tarafından öldürülmüştür.
John Bartha Şerif
Livio Lorenzon Fırıncı
Antonio Casale Jackson / Bill Carson
Sandro Scarchilli
Chico: Tuco’nun adamı. Sarışın tarafından öldürülmüştür.
Benito Stefanelli Melekgöz’ün adamı
Angelo Novi Rahip
Antonio Casas Stevens

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/7305b7ea5231aed792aafe592735a9f81-691x1024.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/7305b7ea5231aed792aafe592735a9f81-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerİyi,Kötü ve Çirkin filmi,Kötü ve Çirkin filminin afişi,Kötü ve Çirkin filminin aldığı ödüller,Kötü ve Çirkin filminin başrol oyuncuları,Kötü ve Çirkin filminin bütçesi,Kötü ve Çirkin filminin çıkış tarihi,Kötü ve Çirkin filminin dağıtıcı firma,Kötü ve Çirkin filminin film afişi,Kötü ve Çirkin filminin filmi,Kötü ve Çirkin filminin fragman,Kötü ve Çirkin filminin hangi ülke yapımı,Kötü ve Çirkin filminin hasılat,Kötü ve Çirkin filminin imdb puanı,Kötü ve Çirkin filminin müziği,Kötü ve Çirkin filminin oyuncular,Kötü ve Çirkin filminin oyuncuları,Kötü ve Çirkin filminin senarist,Kötü ve Çirkin filminin süresi,Kötü ve Çirkin filminin türkçe altyazılı fragman,Kötü ve Çirkin filminin türkçe ismi,Kötü ve Çirkin filminin yapımcısı,Kötü ve Çirkin filminin yönetmen,Kötü ve Çirkin filminin yönetmeni,The Bad and The Ugly filmi,The Bad and The Ugly filminin afişi,The Bad and The Ugly filminin aldığı ödüller,The Bad and The Ugly filminin başrol oyuncuları,The Bad and The Ugly filminin bütçesi,The Bad and The Ugly filminin çıkış tarihi,The Bad and The Ugly filminin dağıtıcı firma,The Bad and The Ugly filminin film afişi,The Bad and The Ugly filminin filmi,The Bad and The Ugly filminin fragman,The Bad and The Ugly filminin hangi ülke yapımı,The Bad and The Ugly filminin hasılat,The Bad and The Ugly filminin imdb puanı,The Bad and The Ugly filminin müziği,The Bad and The Ugly filminin oyuncular,The Bad and The Ugly filminin oyuncuları,The Bad and The Ugly filminin senarist,The Bad and The Ugly filminin süresi,The Bad and The Ugly filminin türkçe altyazılı fragman,The Bad and The Ugly filminin türkçe ismi,The Bad and The Ugly filminin yapımcısı,The Bad and The Ugly filminin yönetmen,The Bad and The Ugly filminin yönetmeni,The Good
İyi, Kötü ve Çirkin (The Good, The Bad and The Ugly) İyi, Kötü ve Çirkin (İtalyanca: Il buono, il brutto, il cattivo), 1966 yapımı Sergio Leone'nin yönettiği Spagetti Western filmidir. Başrollerini Clint Eastwood, Lee Van Cleef ve Eli Wallach paylaşmaktadır. Filmin hikâyesi Luciano Vincenzoni ve Sergio Leone tarafından, senaryosu ise Agenore Incrocci ve Furio Scarpelli tarafından yazılmıştır. Filmin müzikleri Ennio Morricone tarafından bestelenmiştir. Film Türkiye'de 13 Ocak 1969'da gösterime girmiştir. Bir Avuç Dolar (1964)...