Jeanne d’Arc’ın Tutkusu

La Passion de Jeanne d’Arc

Jeanne d’Arc’ın Tutkusu 1928 Fransa yapımı sessiz filmdir. Özgün adı La Passion de Jeanne d’Arc tır. İngilizce konuşulan ülkelerde The Passion of Joan of Arc adı ile gösterime sunulmuştur. Film Nisan 2000’de düzenlenen 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilmiştir.

Carl Theodor Dreyer’in yönettiği son sessiz film olan ‘Jeanne d’Arc’ın Tutkusu’ Danimarkalı yönetmenin dünya çapında tanınmasını sağlamıştı. İngiliz Film Enstitüsü’nün yayın organı Sight and Sound dergisinin 1952 yılından bu yana 10 yılda bir yaptığı “Tüm zamanların en iyi 10 filmi” derecelendirmesinde 1952, 1972 ve 1992 yıllarında olmak üzere üç kez listeye girmişti. Dreyer filmin senaryosunu Joseph Delteil’le birlikte yazdığı gibi filmin kurgusuna da katkıda bulunmuştur. Filmin başlıca rollerinde Maria Falconetti ve Antonin Artaud oynamışlardır. Sinema tarihinin en olağanüstü oyunculuklarından birini sergileyen Maria Falconetti üçüncü filmi olan ‘Jeanne d’Arc’ın Tutkusu’ndan sonra bir daha film çevirmedi.

Filmin konusu ve biçimi

Filmde İngiltere ve Fransa arasında 14. yüzyıl’da başlayan Yüzyıl Savaşları sırasında ülkesi Fransa’ya manevi destek veren hatta orduya katılarak İngilizlere karşı çarpışan Fransız Katolik azizesi Jeanne d’Arc’ın (Türkçede bazen Jan Dark olarak da yazılır) 1431 tarihinde henüz 19 yaşındayken İngilizlere esir düştükten sonra Tanrı ile konuştuğunu ileri sürdüğü için kafirlik suçuyla yargılanması, zindanlarda işkence görmesi ve yakılarak ölüme mahkûm edilmesi anlatılmaktadır. Filmde Jeanne d’Arc’ın bütün hayatı anlatılmaz, sadece yargılanması ve ölüme mahkûm edilmesi gözler önüne serilir. Dreyer olayları neredeyse belgesele yakın bir gerçeklilikle aktarır, zaten film Fransız Millî Müzesi’nde korunan mahkeme kayıtlarına ve tutulan günlüklere dayandırılarak yapılmıştır.

Dreyer yine sinema tarihinde çığır açan bir uygulama ile yakın plan baş çekimlerine ağırlık vermişti. Neredeyse filmin tamamında oyuncuların bütün perdeyi dolduran yüzlerinde görülen gözyaşı, tükürük, cilt lekeleri, göz bebeğinden yansıyan pencere ışığı gibi o yıllar için hiç alışık olunmayan şok edici çok ince ayrıntılar çok çarpıcıdır. Duyguları derinlemesine yansıtan olağanüstü mimikler bu sessiz filmde adeta insan yüzünün insan ruhunun bir aynası olabileceği deyişini doğrular gibidir. İnsan yüzündeki bu ince detayların maskelenebileceğinden korkan Dreyer oyuncuların makyaj yapmalarını yasaklamıştı (Oysa makyaj sessiz sinemanın vazgeçilmez bir ögesiydi).

Bu ayrıntılı yakın planların başarısı bir ölçüde de kısa zaman önce geliştirilmiş olan pankromatik filmlerin çekimlerde kullanılmış olmasına bağlanabilir. Daha önce sinemada kullanılan ortokromatik filmler ışığın bütün dalga boylarını algılayamazken pankromatik filmler görünen ışığın tüm dalga boylarına karşı hassastı. Bu da daha gerçeğe yakın görüntülerin filme aktarılması demekti.

Oyuncu kadrosu

 • Maria Falconetti … Jeanne d’Arc (Melle Falconetti olarak yazılmıştır)
 • Eugene Silvain … Évêque Pierre Cauchon (Piskopos Pierre Cauchon)
 • André Berley … Jean d’Estivet
 • Maurice Schutz … Nicolas Loyseleur
 • Antonin Artaud … Jean Massieu
 • Michel Simon … Jean Lemaître
 • Jean d’Yd … Guillaume Evrard
 • Louis Ravet … Jean Beaupère
 • Armand Lurville … Yargıç
 • Jacques Arnna … Yargıç
 • Alexandre Mihalesco … Yargıç
 • Léon Larive … Yargıç
Yönetmen Carl Theodor Dreyer
Senarist Joseph Delteil
Carl Theodor Dreyer
Oyuncular Maria Falconetti
Antonin Artaud
Müzik Ole Schmidt (1982)
Richard Einhorn(1994)
Jesper Kyd (2007)
Görüntü yönetmeni Rudolph Maté
Kurgu Marguerite Beaugé
Carl Theodor Dreyer
Stüdyo Société générale des films
Dağıtıcı Janus Films
The Criterion Collection(DVD)
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, tarihi
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1928
Çıkış tarih(ler)i 21 Nisan 1928, Danimarka
Nisan 2000 ve 2009, 19. ve 28. İstanbul Film Festivali
Süre 110 dakika
82 dakika (DVD)
Ülke Fransa
Dil Sessiz, ara yazıları Fransızca
Devam filmi Procès de Jeanne d’Arc(1962) y. Robert Bresson
Diğer adları Jeanne d’Arc’ın Tutkusu (Türkiye)
The Passion of Joan of Arc (Amerika Birleşik Devletleri)
La Passione di Giovanna d’Arco (İtalya)
La Pasión de Juana de Arco (İspanya)
Die Passion der Jeanne d’Arc (Almanya)
Die Passion der Jungfrau von Orléans (Almanya)
Johanna von Orléans (Avusturya)

 

Jeanne d'Arc'ın Tutkusuhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/La_Passion_de_Jeanne_dArc_afiş.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/La_Passion_de_Jeanne_dArc_afiş-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemJeanne d'Arc'ın Tutkusu filmi,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin afişi,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin aldığı ödüller,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin başrol oyuncuları,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin bütçesi,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin çıkış tarihi,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin dağıtıcı firma,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin film afişi,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin filmi,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin fragman,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin hangi ülke yapımı,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin hasılat,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin imdb puanı,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin müziği,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin oyuncular,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin oyuncuları,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin senarist,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin süresi,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin türkçe altyazılı fragman,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin türkçe ismi,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin yapımcısı,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin yönetmen,Jeanne d'Arc'ın Tutkusu filminin yönetmeni,La Passion de Jeanne d'Arc filmi,La Passion de Jeanne d'Arc filminin afişi
Jeanne d'Arc'ın Tutkusu La Passion de Jeanne d'Arc Jeanne d'Arc'ın Tutkusu 1928 Fransa yapımı sessiz filmdir. Özgün adı La Passion de Jeanne d'Arc tır. İngilizce konuşulan ülkelerde The Passion of Joan of Arc adı ile gösterime sunulmuştur. Film Nisan 2000'de düzenlenen 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterilmiştir. Carl Theodor Dreyer'in yönettiği son sessiz film olan 'Jeanne d'Arc'ın Tutkusu' Danimarkalı yönetmenin dünya çapında...