Kayıp Balık Nemo

Finding Nemo (İng.)

Kayıp Balık Nemo (İngilizce özgün adı: Finding Nemo), ABD yapımı bir 3D animasyon filmidir.

ABD’de 30 Mayıs 2003’te gösterime giren “Kayıp Balık Nemo”, ilk üç günde 70 milyon dolar hasılat yaparak, o zamana dek bir canlandırma filmi için en iyi açılış rekorunu kırmıştı. Kasım 2003’te ABD ve Kanada’da piyasaya verilen DVD’si de 28 milyon kopya satarak bir başka rekor getirdi. Ünlü animasyon stüdyosu Pixar’ın 5. filmi olan “Kayıp Balık Nemo”, 2004’te En İyi Canlandırma (animasyon) Filmi Oscar’ını da kazanmıştır.

Konu

Bir palyaço balığı olan Marlin, belki de karısının zamansız ölümü nedeniyle küçük oğlu Nemo için fazla kaygılanmaktadır. Ancak Nemo’nun da kendi başına hareket etmesi gerektiği zamanlar gelir çatar. Deniz altı dünyasının okuluna gidip, eğitim görmek zorundadır. Nemo bu okula giderken Marlin’in korktuğu başına gelir ve oğlu arkadaşları ile oynadıkları tehlikeli bir oyun sırasında gözünün önünde kaybolur.

Film Marlin’in oğlunu bulmak için harcadığı çabaları ve Nemo’nun da geri dönmek için verdiği büyük mücadeleyi anlatıyor. Filmde, çok güçlü bilgisayarların yardımıyla gerçek ve sayısal görüntüler kaynaştırılarak, insanlar gibi davranan ve konuşan tüm deniz altı canlıları inandırıcı bir şekilde canlandırılmış. “Kayıp Balık Nemo”, Pixar’ın “Oyuncak Hikayesi” (Toy Story, 1995 ve 1999) ve Sevimli Canavarlar’dan (Monsters, Inc., 2001) sonra canlandırma sineması tarihinde başarılı bir adım sayılan üçüncü filmleri oldu.

Yönetmen Andrew Stanton
Lee Unkrich
Yapımcı Graham Walters
Senarist Andrew Stanton
Oyuncular (seslendirenler)
Albert Brooks (Marlin)
Ellen DeGeneres (Dory)
Alexander Gould (Nemo)
Willem Dafoe (Gill)
Müzik Thomas Newman
Stüdyo Pixar
Dağıtıcı Walt Disney Pictures
Yapım yılı 2003, Amerika
Süre 100 dk
Dil İngilizce
Bütçe 94 milyon dolar
Hasılat 864 milyon dolar
Devam filmi Kayıp Balık Dory

 

Kayıp Balık Nemohttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Finding_Nemo_kayıp_balık.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Finding_Nemo_kayıp_balık-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemFinding Nemo filmi,Finding Nemo filminin afişi,Kayıp Balık Nemo filmi,Kayıp Balık Nemo filminin afişi,Kayıp Balık Nemo filminin aldığı ödüller,Kayıp Balık Nemo filminin başrol oyuncuları,Kayıp Balık Nemo filminin bütçesi,Kayıp Balık Nemo filminin çıkış tarihi,Kayıp Balık Nemo filminin dağıtıcı firma,Kayıp Balık Nemo filminin film afişi,Kayıp Balık Nemo filminin filmi,Kayıp Balık Nemo filminin fragman,Kayıp Balık Nemo filminin hangi ülke yapımı,Kayıp Balık Nemo filminin hasılat,Kayıp Balık Nemo filminin imdb puanı,Kayıp Balık Nemo filminin müziği,Kayıp Balık Nemo filminin oyuncular,Kayıp Balık Nemo filminin oyuncuları,Kayıp Balık Nemo filminin senarist,Kayıp Balık Nemo filminin süresi,Kayıp Balık Nemo filminin türkçe altyazılı fragman,Kayıp Balık Nemo filminin türkçe ismi,Kayıp Balık Nemo filminin yapımcısı,Kayıp Balık Nemo filminin yönetmen,Kayıp Balık Nemo filminin yönetmeni
Kayıp Balık Nemo Finding Nemo (İng.) Kayıp Balık Nemo (İngilizce özgün adı: Finding Nemo), ABD yapımı bir 3D animasyon filmidir. ABD'de 30 Mayıs 2003'te gösterime giren 'Kayıp Balık Nemo', ilk üç günde 70 milyon dolar hasılat yaparak, o zamana dek bir canlandırma filmi için en iyi açılış rekorunu kırmıştı. Kasım 2003'te ABD ve Kanada'da piyasaya verilen DVD'si de 28 milyon kopya satarak...