Kış Uykusu

Kış Uykusu, Nuri Bilge Ceylan tarafından yönetilmiş 2014 yapımı Türk filmi. Film, 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanmıştır. Film ayrıca aynı festivalde FIPRESCI ödülüne de layık görülmüştür. Filmin ilk gösterimi festival kapsamında 16 Mayıs 2014’te yapılmıştır. Yönetmenliğini Yılmaz Güney’in yaptığı Yol’un ardından Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmidir.

Konu

Aydın (Bilginer) emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu’da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirir. Hayatında ise iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal (Sözen) ve boşanmış olan kız kardeşi Necla (Akbağ). Aydın tiyatroculuktan emekli olduktan sonra, babasından kalan mülkü idare etmek üzere eşi ve ablasıyla birlikte Kapadokya’daki otele yerleşmiştir. Kapadokya’daki otelde Aydın’ın hayatı etrafında olup bitenlerlele lgili hiçbir sorumluluk taşıma gereği hissetmediği için çok durağandır. Filmin hikâyesi Aydın’ın gerçekle arasındaki mesafeyi kapatıp kapatamayacağı sorununun etrafında şekillenir.

Film, “entelektüel” üzerine odaklanmıştır ve hikâyedeki diğer karakterler “entelektüel”in durumunu netleştirme işlevini üstlenmiştir. Filmde “entelektüel”in temsilcisi olarak yer alan Aydın’ın en büyük sorunu “tembellik” olarak görünmektedir. Ablası Necla ile diyaloglarında Necla’nın acımasızca belirttiği gibi Aydın sorumluluk almaktan, kendisiyle gerçek anlamda yüzleşmekten korkan ve kaçan bir kişidir. Bu eleştirileri yapan Necla da Aydın’ın sert eleştirilerine maruz kalır: tek yaptığı küsmek, şikayet etmek ve küçümsemektir. Bu iki tip başkalarının çelişkilerini görmekte çok başarılı ama kendilerini tanımakta bir o kadar cahildirler. Aydın’ın genç karısı ise bu döngüyü kırmak için tavır alan tek kişi gibi görünmektedir. Aydın ve Nihal’in diyaloglarında gördüğümüz şey ise Aydın’ın ise Nihal’i bilgi, yaş, tecrübe gibi avantajlarını kullanarak sindirme çabası, buna karşılık Nihal’in Aydın’dan bıkmış olduğudur. Bu üç kişi, yan karakterlerden biri olan Suavi (Tamer Levent) ile birlkte “üst sınıf”ın temsilcileridir. Filmde alt sınıfın temsilcileri ise Aydın’ın, oteldeki işlerin ve Kapadokya’daki mülklerin idaresini bıraktığı Hidayet (Ayberk Pekcan); Aydın’ın kiracısı olan İmam Hamdi (Serhat Kılıç) ve ailesidir. Hidayet ve İmam arasındaki ilişki, Aydın’ın sorumluluklarından kaçmasının maliyetini gözler önüne sermektedir. Aydın’ın ve Necla’nın çelişkileri, farkında olmadıkları bencillik ve ikiyüzlülükleri filmde oldukça rafine detaylarla, incelikle işlenmiştir.

Kış Uykusu’nun Nuri Bilge Ceylan’ın diğer filmlerinden daha çok gişe hasılatı elde etmesinin sebebi, filmin hikâyesini son derece dürüstçe, açık yüreklilikle ve zekaya hitep eden inceliklerle anlatmış olması gibi görünmektedir. Film, içerdiği ciddi bir sınıf eleştirisi, kara komedi detayları ve portre çalışmaları ile Türk sinemasının çıtasını oldukça yükseğe taşımaktadır. Kış Uykusu, sınıfsal eleştirinin saldırmadan, karikatürize etmeden, düşmanlık üretmeden veya kahraman yaratmadan da başarılabileceğini göstermesiyle dünya sinema diline yeni bir soluk getirmiştir.

Oyuncular

  • Haluk Bilginer – Aydın
  • Demet Akbağ – Necla
  • Melisa Sözen – Nihal
  • Ayberk Pekcan – Hidayet
  • Nejat İşler – İsmail
  • Serhat Kılıç – Hamdi
  • Tamer Levent – Suavi
  • Nadir Sarıbacak – Levent
  • Mehmet Ali Nuroğlu – Timur
Yönetmen Nuri Bilge Ceylan
Yapımcı Zeynep Özbatur Atakan
Senarist Nuri Bilge Ceylan
Ebru Ceylan
Oyuncular Haluk Bilginer
Demet Akbağ
Melisa Sözen
Ayberk Pekcan
Nejat İşler
Serhat Kılıç
Tamer Levent
Nadir Sarıbacak
Mehmet Ali Nuroğlu
Görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki
Kurgu Bora Gökşingöl
Nuri Bilge Ceylan
Stüdyo NBC Film & Zeynofilm (Türkiye)
Memento Films Production (Fransa)
Bredok Filmproduction (Almanya)
Türü Dram
Yapım yılı 2014
Çıkış tarih(ler)i 16 Mayıs 2014 (Cannes)
13 Haziran 2014 (Türkiye)
Süre 196 dakika
Ülke Türkiye
Fransa
 Almanya
Dil Türkçe
Hasılat 3.6 milyon ₺

 

 

Kış Uykusuhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Kış_Uykusu_Afiş.jpeghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Kış_Uykusu_Afiş-150x150.jpegadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemKış Uykusu filmi,Kış Uykusu filminin afişi,Kış Uykusu filminin aldığı ödüller,Kış Uykusu filminin başrol oyuncuları,Kış Uykusu filminin bütçesi,Kış Uykusu filminin çıkış tarihi,Kış Uykusu filminin dağıtıcı firma,Kış Uykusu filminin film afişi,Kış Uykusu filminin filmi,Kış Uykusu filminin fragman,Kış Uykusu filminin hangi ülke yapımı,Kış Uykusu filminin hasılat,Kış Uykusu filminin imdb puanı,Kış Uykusu filminin müziği,Kış Uykusu filminin oyuncular,Kış Uykusu filminin oyuncuları,Kış Uykusu filminin senarist,Kış Uykusu filminin süresi,Kış Uykusu filminin türkçe altyazılı fragman,Kış Uykusu filminin türkçe ismi,Kış Uykusu filminin yapımcısı,Kış Uykusu filminin yönetmen,Kış Uykusu filminin yönetmeni
Kış Uykusu Kış Uykusu, Nuri Bilge Ceylan tarafından yönetilmiş 2014 yapımı Türk filmi. Film, 2014 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanmıştır. Film ayrıca aynı festivalde FIPRESCI ödülüne de layık görülmüştür. Filmin ilk gösterimi festival kapsamında 16 Mayıs 2014'te yapılmıştır. Yönetmenliğini Yılmaz Güney'in yaptığı Yol'un ardından Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmidir. Konu Aydın (Bilginer) emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu'da kendi halinde...