Köstebek

The Departed

Köstebek (İngilizce özgün adı: The Departed), yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı, 2006 yılı yapımı Amerikan filmi.
Çin yapımı film, Infernal Affairs‘in (Kirli İşler) yeni versiyonu niteliği taşıyan filmin senaristi, William Monahan. Kurgusunu Thelma Schoonmaker’ın yaptığı filmin müziğinde Oscar’lı müzisyen (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği) Howard Shore var. Polis, mafya mücadelesi ve içlerinde yer alan iki muhbirin yaşadığı dramı tema alan filmin başlıca rollerini; Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Alec Baldwin, Mark Wahlberg, Vera Farmiga paylaşır. Altın küre ödüllerine, en iyi filmde (Drama) olmak üzere altı dalda aday olup Scorsese’ye en iyi yönetmen ödülünü getiren köstebek, 79 Akademi Ödüllerinde de beş dalda aday olmuş, En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorileri dahil 4 dalda ödül almıştır.

Konusu

ABD, Massachusetts Eyalet Polisi teşkilatı, güney Boston’da hüküm süren, liderliğini Frank Costello’nun (Jack Nicholson) yaptığı, büyük bir suç organizasyonunun (Mafya)egemenliğine son vermek için operasyon hazırlığı yapar. Bunun pek kolay olmayacağını bilen teşkilat öncelikle, Boston’da büyümüş olan genç polis memuru Billy Costigan’ı (Leonardo DiCaprio), özel araştırma birimi şefi Ellerby (Alec Baldwin) tarafından bir dizi imtahanlardan geçirterek suç örgütünün içine sızmakla (Köstebek) görevlendirir. Boston sokaklarını gayet iyi tanıyan Costigan, asi bir kişiliğe sahiptir ve bu yüzden teşkilatta, rozetine el konulmasına kadar varan sorunlar yaşamıştır. Billy Costigan’nın (Leonardo DiCaprio), bu önemli görevde köstebek konumunu polis şefi Oliver Queenan (Martin Sheen) ve Bryce Dignam (Mark Wahlberg) harici kimse bilmemektedir. Costigan, mafya içerisinde güvenilir olmaya ve lider Costello’nun gözüne girmeye çalışır.
Operasyonda görev alacak polislerden biri de, yine Boston’u iyi bilen Colin Sullivan (Matt Damon). Aşırı hırslı genç polis memuru Sullivan, başarılarıyla sürekli terfi alarak polis teşkilatının özel soruşturma birimine kadar gelmiştir. Eyalet polis teşkilatını bilmediği bir konu: İrlanda’lı Mafya lideri Costello, kurduğu suç örgütünün sorunsuz çalışabilmesi için yıllar önce yaptığı ilginç bir planla, kendi adamlarından polis akademisine sokmuş ve polis teşkilatı içerisinde üst mertebelere gelmesini sağlamıştır. Bu adamlarını kullanarak polislerden hep bir adım önde gitmektedir. Polis memuru Colin Sullivan’da (Matt Damon), Frank Costello’nun, bu adamlarından (Köstebek) biridir. Sullivan, mafyaya karşı yapılacak operasyondaki polis hareketlerini inceleyip patronu Costello’ya bildirmeye çalışırken, Costigan da mafya içerisinde bilgiler elde etmeye çalışır.
Biri mafya için, diğeri polis teşkilatı için bilgi toplamaya çalışan köstebekler, çifte kimlikleri ile sürdürdükleri yaşamın zorluğunu da çekmektedirler. Bunun yanı sıra, birbirinden habersiz bu iki genç, polis teşkilatında görevli Madolyn Madden’e (Vera Farmiga) ilgi duymaktadır. Gerek polis organizasyonunda, gerekse suç örgütü içerisinde yolunda gitmeyen olaylar, iki tarafında, içlerinde bir Muhbir olduğunu fark etmesine sebep olur. Sürekli kimliklerinin açığa çıkması endişesi taşıyan Sullivan (Damon) ve Costigan (DiCaprio), artık kendilerini kurtarmak için karşı taraftaki köstebeği bulma konusunda sıkı bir yarış içerisine girerler.

Oyuncular

  • Jack Nicholson – Frank Costello
  • Leonardo DiCaprio – Billy Costigan
  • Matt Damon – Colin Sullivan
  • Mark Wahlberg – Bryce Dignam
  • Vera Farmiga – Madolyn Madden
  • Martin Sheen – Oliver Queenan
  • Alec Baldwin – George Ellerby
  • Ray Winstone – Arnold French
  • Anthony Anderson – Brown
  • James Badge Dale – Barrigan
Yönetmen Martin Scorsese
Yapımcı Brad Pitt
Brad Grey
Graham King
Martin Scorsese
Jennifer Aniston
Senarist William Monahan
Oyuncular Leonardo DiCaprio
Jack Nicholson
Matt Damon
Alec Baldwin
Mark Wahlberg
Vera Farmiga
Martin Sheen
Ray Winstone
Müzik Howard Shore
Görüntü yönetmeni Michael Ballhaus
Kurgu Thelma Schoonmaker
Stüdyo Warner Bros. Pictures
Dağıtıcı Warner Bros. Pictures
Media Asia
Türü Dram
Yapım yılı 2006 / ABD
Süre 152 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe 90 milyon $
Hasılat 289.847.354 $

 

Köstebekhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Köstebek_f_1.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Köstebek_f_1-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerfight clube filmi,fight clube filminin afişi,Köstebek filmi,Köstebek filminin afişi,Köstebek filminin aldığı ödüller,Köstebek filminin başrol oyuncuları,Köstebek filminin bütçesi,Köstebek filminin çıkış tarihi,Köstebek filminin dağıtıcı firma,Köstebek filminin film afişi,Köstebek filminin filmi,Köstebek filminin fragman,Köstebek filminin hangi ülke yapımı,Köstebek filminin hasılat,Köstebek filminin imdb puanı,Köstebek filminin müziği,Köstebek filminin oyuncular,Köstebek filminin oyuncuları,Köstebek filminin senarist,Köstebek filminin süresi,Köstebek filminin türkçe altyazılı fragman,Köstebek filminin türkçe ismi,Köstebek filminin yapımcısı,Köstebek filminin yönetmen,Köstebek filminin yönetmeni
Köstebek The Departed Köstebek (İngilizce özgün adı: The Departed), yönetmenliğini Martin Scorsese'nin yaptığı, 2006 yılı yapımı Amerikan filmi. Çin yapımı film, Infernal Affairs'in (Kirli İşler) yeni versiyonu niteliği taşıyan filmin senaristi, William Monahan. Kurgusunu Thelma Schoonmaker'ın yaptığı filmin müziğinde Oscar'lı müzisyen (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği) Howard Shore var. Polis, mafya mücadelesi ve içlerinde yer alan iki muhbirin yaşadığı dramı tema alan filmin başlıca rollerini; Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Alec Baldwin, Mark Wahlberg, Vera Farmiga paylaşır. Altın küre ödüllerine, en iyi...