L.A. Gizli

(L.A. Confidential)

LA Confidential , Curtis Hanson tarafından yönetilen, üretilen ve ortaklaşa hazırlanan1997 Amerikan yeni-noir suç filmi . Hanson ve Brian Helgeland’ın senaryosu, James Ellroy’un 1990’da aynı isimli romanına , LA Quartet serisininüçüncü kitabınadayanmaktadır. Film,1953’tebir grupLAPD subayınınhikayesinive polis yolsuzluğunun ve Hollywood’un ünlülerininkesişiminianlatıyor. Başlık, Hush-Hush olarak filme çekilen1950’lerin skandal dergisi Confidential’a atıfta bulunuyor.

O sırada, Avustralyalı aktör Guy Pearce ve Yeni Zelandalı aktör Russell Crowe , Kuzey Amerika’da nispeten bilinmiyordu . Filmin destekçilerinden biri olan Peter Dennett, öncü rollerde kurulu yıldızların olmamasından endişe duyuyordu. Ancak, Hanson’un karar verme kararlarını destekledi ve yönetmen Kevin Spacey , Kim Basinger ve Danny DeVito’yu da işe alma konusunda kendine güveni vardı .

Film dünya çapında 126 milyon doları buldu ve eleştirmenlerce beğeni topladı, Rotten Tomatoes’da % 99’luk bir not aldı ve Metacritic’te 100 üzerinden 90 puan topladı . En iyi destekleyici kadın oyuncu Basinger ve En İyi Uyarlanmış Senaryo dalında Hanson ve Helgeland olmak üzere dokuz Akademi Ödülü’ne aday gösterildi . Titanic diğer kategorilerde kazandı. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi bu filmi Ulusal Film Tescili’nde “kültürel, tarihsel veya estetik açıdan anlamlı” bir koruma için seçti .

 

 

ÖZET

1950’lerin başlarında Los Angeles, efsanevi LAPD dedektif Preston Exley’nin oğlu Çavuş Edmund “Ed” Exley, babasının saygınlığını yaşamaya kararlı. Onun zekası, aşağıdaki yönetmelikler üzerindeki ısrarı ve soğuk tavırları diğer subaylardan tecrit edilmesine katkıda bulunuyor. Dedektif Teğmen’in terfi etmesi karşılığında diğer memurlarına karşı “Kanlı Noel” davasında ifade vermek için gönüllü olarak bu kızgınlığı şiddetlendirir. Bu, bir dedektifin daha büyük bir iyilik için arkadan suçlu bir adamı vurmaya istekli olması gerektiğini söyleyen Yüzbaşı Dudley Smith’in tavsiyesine aykırı. Exley’in tutkusu, Exley’nin “Rollo Tomasi” adını verdiği bilinmeyen bir saldırgan tarafından öldürülen babasının öldürülmesiyle tetiklenir.

Exley, “akılsız bir haydut” olarak değerlendiren memur Wendell “Bud” White, kadın avcıları şiddetli bir şekilde cezalandırmakla takıntılı bir sivil polis memurudur. Böyle bir olay, Fleur-de-Lis kullanıcısının operatörü Pierce Patchett’in sürücüsü olan Leland “Buzz” Meeks adlı eski bir polisle yüzleşmesine yol açar. Onun çağrı kız servisi film yıldızları benzemek için plastik cerrahi tarafından değiştirilir fahişeler çalışır. White, Beyaz’ın partneri Dick Stensland’ın Exley’in “Kanlı Noel” skandalı ifadesinden dolayı kovulduğu zaman Exley’den hoşlanmıyor. Smith, gangster Mickey Cohen’in vergi kaçakçılığı nedeniyle hapsedildiği zaman Los Angeles’ta bir dayanak noktası kazanmaya çalışan şehir dışı suç unsuru işkence yapmak için White’ı istiyor . “Nite Owl davası”, bir kahvehanede birden fazla cinayet,

Çavuş Jack Vincennes, popüler bir TV polis drama dizisi olan Badge of Honor’da teknik danışman olarak görev yapan bir uyuşturucu dedektifidir . Ayrıca Hush-Hush tabloid dergisinin yayıncısı Sid Hudgens’e, Hudgens dergisine daha fazla okuyucu çekecek olan ünlü tutuklamalarla ilgili ipuçları veriyor. Vincennes, Hud bölgelerindeki aktör Matt Reynolds’u LA bölge avukatı Ellis Loew ile eşcinsel bir denemeye koyma planına dahil olduğunda ve Reynolds öldürüldüğünde Vincennes katili bulmaya karar verir.

Üç Afrikalı Amerikalı ilk başta Nite Owl cinayetleriyle suçlanıyor; daha sonra bir çatışmada öldürülürler. Nite Owl suçu başlangıçta bir botlu soygun gibi görünse de, Exley ve White, etraflarındaki yolsuzluğun belirtilerini keşfetmek için ayrı ayrı araştırıyorlar. White, Nite Owl kurbanı Susan Lefferts’i Meeks’in Pierce Patchett’e götüren eskortlarından biri olarak tanıdı. Veronica Lake’e benzeyen fahişe olan Lynn Bracken ile bir ilişki kuruyor . Beyaz, Lefferts’ın annesinin evi altındaki tarama alanını araştırdığında ve Meeks’in ayrışmış cesedini bulduğunda, vücut sayısı yükselir.

Vincennes Smith’e Exley ile bulduğu kanıtla yaklaştığında, Smith, Mickey Cohen’in eroin imparatorluğunu ele geçirme planını ele geçirdiğini düşünüyor. Smith, ölmeden önce “Rollo Tomasi” ı söyleyen Vincennes’i vuruyor. Exley’in şüpheleri, Smith’in Rollo Tomasi’nin kim olduğunu sorduğunda ortaya çıktı. Hudgens’in bir sorgusu sırasında Smith, White’a bir öfkeye yol açan Exley’le uyuyan Bracken’in fotoğraflarını görmek için White’ı ayarladı. White’ın Exley’den sonra onu öldürdüğünden emin olan Smith, Hudgens’i öldürür. Exley, Meeks ve Stensland’ın Smith’le yakın bir şekilde çalıştıklarını araştırıyor ve keşfediyor. Beyaz polis karakoluna gidiyor ve Exley ile savaşmaya başlıyor, ancak Exley White’ı Smith’in bozuk ve ikisini de kurduğuna ikna edebiliyor. İkisi de Smith’i devirmek için birlikte takım kurmaya karar verdi. Smith’e karşı Loew’ı tehdit ederek kanıt elde edebilirler ve daha sonra Patchett’i öldürdüler. Exley ve White, Smith’in Cohen’den sonra ele geçirdiğini ve cinayetlerin Smith’in gevşek uçları bağladığını fark etti.

Exley ve White, Smith ve isyancılarına karşı bir tuzak kuruyorlar. Smith tüm vurucuları öldüren bir silahlı çatışmadan sonra, White’ı yüzüne vuruyor ama sonra Exley’e teslim olmaya zorlanıyor. Polis geldiğinde, Exley Smith’i sırtından vurur ve onu öldürür. LAPD, Smith’in suçlarını örtbas ediyor ve bölümün imajını korumak için çatışmada bir kahraman olarak öldüğünü ve Exley pazarlıklarının da bir kahraman olarak selamlanmasını ve cesareti için bir madalya almasını söyledi. Belediye Binası’ndan ayrıldıktan sonra Exley, Beyaz ile Arizona’ya döneceğini söyleyen Bracken’i görüyor ve Beyaz’ın çekimden sağ çıkmasını sağladı. Exley ve White el sallar ve Bracken gün batımına gider.

 

 

 

 

 

Yöneten Curtis Hanson
Tarafından üretilen
Arnon Milchan Curtis Hanson Michael Nathanson David L. Wolper
Senaryo tarafından
Brian Helgeland Curtis Hanson
Dayalı LA James Ellroy
tarafından Gizli
Oyuncular
Kevin Spacey Russell Crowe Guy Pearce James Cromwell David Strathairn Kim Basinger Danny DeVito
Bu şarkı … tarafından Jerry Goldsmith
sinema Dante Spinotti
Tarafından düzenlendi Peter Honess
Üretim
şirketi
Regency İşletmeleri
Wolper Organizasyonu
Tarafından dağıtıldı Warner Bros
Yayın tarihi
14 Mayıs 1997 ( Cannes ) 19 Eylül 1997 (Amerika Birleşik Devletleri)
Çalışma süresi 138 dakika
ülke
Amerika Birleşik Devletleri
Dil ingilizce
Bütçe
35 milyon dolar [1]
Gişe
126,2 milyon dolar

 

 

 

 

https://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/220px-La_confidential1.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/220px-La_confidential1-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemL.A. Confidential filmi,L.A. Confidential filminin afişi,L.A. Gizli filmi,L.A. Gizli filminin afişi,L.A. Gizli filminin aldığı ödüller,L.A. Gizli filminin başrol oyuncuları,L.A. Gizli filminin bütçesi,L.A. Gizli filminin çıkış tarihi,L.A. Gizli filminin dağıtıcı firma,L.A. Gizli filminin film afişi,L.A. Gizli filminin filmi,L.A. Gizli filminin fragman,L.A. Gizli filminin hangi ülke yapımı,L.A. Gizli filminin hasılat,L.A. Gizli filminin imdb puanı,L.A. Gizli filminin müziği,L.A. Gizli filminin oyuncular,L.A. Gizli filminin oyuncuları,L.A. Gizli filminin senarist,L.A. Gizli filminin süresi,L.A. Gizli filminin türkçe altyazılı fragman,L.A. Gizli filminin türkçe ismi,L.A. Gizli filminin yapımcısı,L.A. Gizli filminin yönetmen,L.A. Gizli filminin yönetmeni
L.A. Gizli (L.A. Confidential) LA Confidential , Curtis Hanson tarafından yönetilen, üretilen ve ortaklaşa hazırlanan1997 Amerikan yeni-noir suç filmi . Hanson ve Brian Helgeland'ın senaryosu, James Ellroy'un 1990'da aynı isimli romanına , LA Quartet serisininüçüncü kitabınadayanmaktadır. Film,1953'tebir grupLAPD subayınınhikayesinive polis yolsuzluğunun ve Hollywood'un ünlülerininkesişiminianlatıyor. Başlık, Hush-Hush olarak filme çekilen1950'lerin skandal dergisi Confidential'a atıfta bulunuyor. O sırada, Avustralyalı aktör Guy Pearce ve Yeni Zelandalı aktör Russell Crowe , Kuzey Amerika'da nispeten bilinmiyordu . Filmin destekçilerinden biri olan Peter Dennett, öncü rollerde kurulu yıldızların olmamasından endişe duyuyordu. Ancak, Hanson'un...