Malta Şahini

The Maltese Falcon

Malta Şahini (özgün adı: The Maltese Falcon), John Huston’ın Dashiell Hammett’ın aynı adlı romanından uyarladığı ve yönettiği 1941 ABD yapımı filmdir. Romanın bu üçüncü sinema uyarlamasında özel dedektif Sam Spade’i Humphrey Bogart, onun femme fatale müşterisini Mary Astor oynadı. Bu oyunculara karakter oyuncusu Peter Lorre ve ilk sinema filminde oynayan Sydney Greenstreet eşlik etti. Yönetmen John Huston’ın da ilk filmi olan Malta Şahini, üç dalda Akademi Ödüllerine aday gösterildi.

Film, San Francisco’lu bir özel dedektifin kendisini üç hırslı ve acımasız kişinin mücevher kaplı ve değeri milyon dolarlar eden bir şahin heykelini ele geçirmek için verdiği mücadelenin içinde bulmasını konu alır.

Malta Şahini, sinema eleştirmeni Roger Ebert’a ve Entertainment Weekly‘ye göre göre tüm zamanların en iyi filmlerinden biridir. Ayrıca kara film kavramını ortaya atan Fransızca kitap Panorama du Film Noir Américaintarafından bu türün ilk örneği olarak gösterildi.

İlk gösterimi New York’ta 3 Ekim 1941’de yapıldı. Film 1989’da Kongre Kütüphanesi’nde ABD Ulusal Film Arşivi’ne dahil edildi.

Oyuncular ve canlandırdıkları roller

Oyuncu Rol Diğer notlar
Humphrey Bogart Sam Spade Özel dedektif
Mary Astor Brigid O’Shaughnessy Müşteri
Sydney Greenstreet Kasper Gutman “Şişman Adam”
Peter Lorre Joel Cairo Serüvenci
Barton MacLane Lieutenant Dundy Cinayet masası dedektifi
Ward Bond Det. Sgt. Tom Polhaus Cinayet masası dedektifi
Lee Patrick Effie Perrine Spade’in sekreteri
Jerome Cowan Miles Archer Spade’in ortağı
Gladys George Iva Archer Archer’ın karısı
Elisha Cook Jr. Wilmer Cook Gutman’ın yardımcısı
Walter Huston Captain Jacobi Geminin kaptanı

 

Yönetmen John Huston
Yapımcı Hal B. Wallis (executive)
Henry Blanke (associate)
Senarist Dashiell Hammett(roman)
John Huston
Oyuncular Humphrey Bogart
Mary Astor
Peter Lorre
Sydney Greenstreet
Gladys George
Müzik Adolph Deutsch
Görüntü yönetmeni Arthur Edeson
Kurgu Thomas Richards
Dağıtıcı Warner Bros.
Cinsi Sinema filmi
Türü Kara film
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1941, ABD
Çıkış tarih(ler)i ABD, 3 Ekim 1941
Süre 101 dakika
Dil İngilizce

 

Malta Şahinihttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Malta_Şahini_film_1941_afiş.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Malta_Şahini_film_1941_afiş-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemMalta Şahini filmi,Malta Şahini filminin afişi,Malta Şahini filminin aldığı ödüller,Malta Şahini filminin başrol oyuncuları,Malta Şahini filminin bütçesi,Malta Şahini filminin çıkış tarihi,Malta Şahini filminin dağıtıcı firma,Malta Şahini filminin film afişi,Malta Şahini filminin filmi,Malta Şahini filminin fragman,Malta Şahini filminin hangi ülke yapımı,Malta Şahini filminin hasılat,Malta Şahini filminin imdb puanı,Malta Şahini filminin müziği,Malta Şahini filminin oyuncular,Malta Şahini filminin oyuncuları,Malta Şahini filminin senarist,Malta Şahini filminin süresi,Malta Şahini filminin türkçe altyazılı fragman,Malta Şahini filminin türkçe ismi,Malta Şahini filminin yapımcısı,Malta Şahini filminin yönetmen,Malta Şahini filminin yönetmeni,The Maltese Falcon filmi,The Maltese Falcon filminin afişi
Malta Şahini The Maltese Falcon Malta Şahini (özgün adı: The Maltese Falcon), John Huston'ın Dashiell Hammett'ın aynı adlı romanından uyarladığı ve yönettiği 1941 ABD yapımı filmdir. Romanın bu üçüncü sinema uyarlamasında özel dedektif Sam Spade'i Humphrey Bogart, onun femme fatale müşterisini Mary Astor oynadı. Bu oyunculara karakter oyuncusu Peter Lorre ve ilk sinema filminde oynayan Sydney Greenstreet eşlik etti. Yönetmen John Huston'ın da ilk filmi olan Malta Şahini, üç dalda Akademi Ödüllerine aday...