Metropolis

Metropolis

Metropolis, Avusturyalı-Alman yönetmen Fritz Lang’ın çektiği sessiz bilim kurgu filmidir. Alman yapımı film, Babelsberg Stüdyoları’nda çekildi ve 1927’de Weimar Cumhuriyeti’nin en güçlü döneminde gösterime girdi. Dönemin en pahalı sessiz filmi olan yapım için yaklaşık 7 milyon Reichsmark (2005 değerleriyle 200 milyon dolar) harcandı.

Filmin senaryosu 1924’te Lang ve eşi Thea von Harbou tarafından yazıldı. von Harbou 1926’da senaryoyu romanlaştırdı.

İlk gösterimi 10 Ocak 1927’de Almanya’da yapılan film, 1927’nin Ekim ayında tam İstanbul’da gösterime girmek üzereyken hükümet tarafından ateizm propagandası yaptığı ve komünizmi övdüğü gerekçeleriyle yasaklanmıştı.

Fütüristik bir distopya ortamında geçen film, sık rastlanan bir bilim kurgu temasını anlatır: kapitalist bir düzende işçiler ile işverenler arasında yaşanan sosyal krizi anlatmaktadır. Alman dışavurumcu sinema akımının bir örneği olan film aslında ekspresyonist olarak başlayıp daha ılımlı bir şekilde biter. Sürekli tekrarlanan “üreten eller ile planlayan beyin arasındaki aracı kalp olmalıdır” cümlesi Almanlara o dönemde korporatizmin ne kadar yakın göründüğünü anlatmaktadır. Film Naziler tarafından da oldukça beğenilmiş özellikle de “arabulucu” simgesi halkın farklı kesimleri arasında dengeyi sağlayacak olan devlet ile özdeşleştirilmiştir.

Yönetmen Fritz Lang
Yapımcı Erich Pommer
Senarist Thea von Harbou (roman)
Fritz Lang (sinemaya uyarlaması)
Oyuncular Alfred Abel
Brigitte Helm
Gustav Fröhlich
Rudolf Klein-Rogge
Müzik Gottfried Huppertz (asıl sürüm)
Dağıtıcı Universum Film A.G.(Almanya)
Paramount Pictures (ABD)
Cinsi Sinema filmi
Renk Siyah Beyaz
Çıkış tarih(ler)i 10 Ocak 1927, Almanya (ilk gösterim)
Süre 210 dak.(Alman prömiyer cut)
114 dak./25 fps (1927 ABD kesilmiş sürüm)
Dil sessiz film
Bütçe 7.000.000 Reichsmark (tahmini)

 

Metropolishttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Metropolisposter.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Metropolisposter-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemMetropolis filmi,Metropolis filminin afişi,Metropolis filminin aldığı ödüller,Metropolis filminin başrol oyuncuları,Metropolis filminin bütçesi,Metropolis filminin çıkış tarihi,Metropolis filminin dağıtıcı firma,Metropolis filminin film afişi,Metropolis filminin filmi,Metropolis filminin fragman,Metropolis filminin hangi ülke yapımı,Metropolis filminin hasılat,Metropolis filminin imdb puanı,Metropolis filminin müziği,Metropolis filminin oyuncular,Metropolis filminin oyuncuları,Metropolis filminin senarist,Metropolis filminin süresi,Metropolis filminin türkçe altyazılı fragman,Metropolis filminin türkçe ismi,Metropolis filminin yapımcısı,Metropolis filminin yönetmen,Metropolis filminin yönetmeni
Metropolis Metropolis Metropolis, Avusturyalı-Alman yönetmen Fritz Lang'ın çektiği sessiz bilim kurgu filmidir. Alman yapımı film, Babelsberg Stüdyoları'nda çekildi ve 1927'de Weimar Cumhuriyeti'nin en güçlü döneminde gösterime girdi. Dönemin en pahalı sessiz filmi olan yapım için yaklaşık 7 milyon Reichsmark (2005 değerleriyle 200 milyon dolar) harcandı. Filmin senaryosu 1924'te Lang ve eşi Thea von Harbou tarafından yazıldı. von Harbou 1926'da senaryoyu romanlaştırdı. İlk gösterimi 10 Ocak 1927'de...