Nüremberg Duruşması

Judgment At Nuremberg

Nüremberg Duruşması (İngilizce özgün adıyla Judgment At Nuremberg), Stanley Kramer’in yönettiği 1961 ABD yapımı film, gerçek olaylara dayanmaktadır. Film sonraki yıllarda bazı özel televizyon kanallarında Nuremberg Mahkemesi adıyla da yayına verilmiştir.

Özet

Yıl 1948’dir. Film, II. Dünya Savaşı sonrasında yıkıma uğramış Nüremberg şehrinin görüntüleriyle başlar. Bir zamanlar Nazi Partisi’nin ralli düzenlediği şehir, Müttefiklerin saldırıları sonucu artık tanınmayacak haldedir. Savaşın galibi Müttefiklerin başat ülkesi olan ABD, bu eski Alman şehrine, Üçüncü Yönetim (Naziler) döneminde hakim olarak hizmet eden isimleri yargılamak üzere kendi hakimlerini yollar. Bu alışılmadık bir davadır; çünkü davalılar ‘’kanun adına’’ işledikleri suçlarla itham edilmektedirler. Yargılananlar, Üçüncü Yönetim’in adaletini temsil etmektedirler.

Mahkemede, Savcı Tad Lawson, açılış konuşmasını şöyle noktalar: ‘’Yargılananlar, burada, başkalarına vermeyi esirgedikleri adaleti alacaklar.’’

Duruşmada tüm sanıkların hakime verdikleri yanıt aynıdır: Nicht schuldig (Suçsuzum). Fakat öteki davalılardan farklı olarak Ernst Janning, hakimin hiçbir sorusuna yanıt vermez. Janning, mahkemenin yetkisini kabul etmemekte ve böyle yaparak resmi bir şekilde protesto etmek istemektedir. Ernst Janning’i diğerlerinden daha dikkat çekici kılan bir diğer özelliği de başarılarla dolu mesleki geçmişidir. Janning, hukuk doktoru unvanını almış, Doğu Prusya’da hakimlik yapmış, Weimar Cumhuriyeti liderlerinden ve demokratik anayasanın kurucularından biri olmuştur. Dünyanın birçok ülkesinde ders kitabı olarak okutulan hukuk kitaplarının yazarı olarak dünya çapında ün kazanmıştır. 1935’te ise Almanya Adalet Bakanı olmuştur.

Janning’in avukatı Hans Rolfe, bir Alman milliyetçisidir ve Nazilerin yaptıklarının tüm Alman halkına mal edilmesine şiddetle karşı çıkmaktadır. Bu davayı, aynı zamanda Alman halkının onurunu kurtarma davası olarak da gördüğünden davaya dört elle sarılmıştır. Ona göre, mahkemede yargılananlar salt dönemin hakimleri değil, aynı zamanda Alman halkıdır. Ayrıca Hans Rolfe, ülkesini yargılayan ABD’nin Hiroşima ve Nagasaki’de yaptıklarının göz ardı edilmesinin mahkemede sıkça üzerinde durulan ‘’yüksek ahlak’’ ve ‘’adalet’’ ile bağdaşmadığını düşünmektedir.

Başlangıçta, sonu belli gibi görünen bu duruşmalar aylar sürmüş ve gidişat beklenilenin aksi bir şekilde olmuştur. Herr Rolfe gibi çok yetenekli ve zeki bir avukatın yanında yaklaşan Sovyet tehlikesi de davanın gidişatını değiştiren en önemli etmenlerdendir. Mahkeme sürerken SSCB’nin Çekoslovakya’yı işgal etmesi, ABD’yi tedirgin etmektedir. Sovyetler yaklaşmaktadır ve Alman halkı, ülkelerini işgal eden Amerikalılardan son derece rahatsızdır. Berlin’in kaybedilmesini Avrupa’nın kaybedilmesi olarak gören ABD, Ruslara karşı Alman halkının desteğinin kazanılması gerektiğini düşünmektedir. Bunun ise onların liderlerini hapse göndererek olamayacağının bilincindedir. Bu nedenle, Nuremberg sanıklarının, mahkeme sonucunda sembolik cezalarla kurtulmaları için Baş Yargıç Dan Haywood’a baskı yaparlar. Haywood, birdenbire kendisini, yargıladığı Nazi hakimleriyle aynı pozisyonda bulur. Yargılanan hakimler, yaptıkları adaletsizlikleri ‘’ülke çıkarları’’ gerekçesiyle savunmuşlardı. Şimdiyse Haywood’un, kendi ülkesinin, ABD’nin çıkarları gereği, insanlık suçuyla yargılanan davalılara sembolik cezalar vermesi gerekiyordu. Yaşanan tüm bu vahşetin ‘’adalet’’in ‘’ülke çıkarları’’na kurban edilmesinin bir sonucu olduğunu düşünen Haywood, kendisinden istenileni değil, olması gerekeni yapacaktır. Bunu yaptığı için büyük tepkiyle karşılaşan Haywood’a ise tek bir kişi destek verecektir: Ernst Janning.

Rol Dağılımı

 • Spencer Tracy : Baş Yargıç Dan Haywood
 • Burt Lancaster : Ernst Janning
 • Richard Widmark : Askeri Savcı Tad Lawson
 • Marlene Dietrich : Bayan Bertholt
 • Maximilian Schell : Avukat Hans Rolfe
 • Judy Garland : Irene Hoffman
 • Montgomery Clift : Rudolph Petersen
 • William Shatner : Harrison Byers
 • Werner Klemperer : Emil Hahn
 • Kenneth MacKenna : Kenneth Norris
 • Torben Meyer : Werner Lampe
 • Joseph Bernard : Abe Radnitz
 • Alan Baxter : Matt Merrin
 • Virginia Christine : Bayan Halbestadt
 • Ben Wright : Bay Halbestadt
 • Ray Teal : Curtiss Ives
Yönetmen Stanley Kramer
Yapımcı Stanley Kramer
Senarist Abby Mann
Montgomery Clift
Oyuncular Spencer Tracy
Burt Lancaster
Richard Widmark
Marlene Dietrich
Maximilian Schell
Judy Garland
Montgomery Clift
Werner Klemperer
Müzik Ernest Gold
Cinsi Sinema filmi
Türü Tarih,dram,savaş
Renk Siyah-beyaz
Çıkış tarih(ler)i 1961, ABD
Süre 179 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce,Almanca
Diğer adları Nuremberg Duruşması (Türkiye)
Jugement à Nuremberg (Fransa)
Vincitori e vinti (İtalya)
Yom Ha-Dean B’Nirenberg (İsrail)
Urteil von Nürnberg (Almanya)

 

Nüremberg Duruşmasıhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Nuremberg_Duruşması_1961_S.Kramer_film_afiş.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Nuremberg_Duruşması_1961_S.Kramer_film_afiş-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemJudgment At Nuremberg filmi,Judgment At Nuremberg filminin afişi,Nüremberg Duruşması filmi,Nüremberg Duruşması filminin afişi,Nüremberg Duruşması filminin aldığı ödüller,Nüremberg Duruşması filminin başrol oyuncuları,Nüremberg Duruşması filminin bütçesi,Nüremberg Duruşması filminin çıkış tarihi,Nüremberg Duruşması filminin dağıtıcı firma,Nüremberg Duruşması filminin film afişi,Nüremberg Duruşması filminin filmi,Nüremberg Duruşması filminin fragman,Nüremberg Duruşması filminin hangi ülke yapımı,Nüremberg Duruşması filminin hasılat,Nüremberg Duruşması filminin imdb puanı,Nüremberg Duruşması filminin müziği,Nüremberg Duruşması filminin oyuncular,Nüremberg Duruşması filminin oyuncuları,Nüremberg Duruşması filminin senarist,Nüremberg Duruşması filminin süresi,Nüremberg Duruşması filminin türkçe altyazılı fragman,Nüremberg Duruşması filminin türkçe ismi,Nüremberg Duruşması filminin yapımcısı,Nüremberg Duruşması filminin yönetmen,Nüremberg Duruşması filminin yönetmeni
Nüremberg Duruşması Judgment At Nuremberg Nüremberg Duruşması (İngilizce özgün adıyla Judgment At Nuremberg), Stanley Kramer'in yönettiği 1961 ABD yapımı film, gerçek olaylara dayanmaktadır. Film sonraki yıllarda bazı özel televizyon kanallarında Nuremberg Mahkemesi adıyla da yayına verilmiştir. Özet Yıl 1948'dir. Film, II. Dünya Savaşı sonrasında yıkıma uğramış Nüremberg şehrinin görüntüleriyle başlar. Bir zamanlar Nazi Partisi'nin ralli düzenlediği şehir, Müttefiklerin saldırıları sonucu artık tanınmayacak haldedir. Savaşın galibi Müttefiklerin...