Ölüm Korkusu

Vertigo

Ölüm Korkusu, 1958 ABD yapımı gerilim filmidir. Özgün adı Vertigo (İng. baş dönmesi) olan film 2 Ocak 1961’de Türkiye’de sinemalarda gösterime girmiştir.

Fransız yazarlar Pierre Boileau ve Thomas Narcejac’ın 1954’te birlikte yazdıkları D’entre les morts adlı romandan uyarlanan filmi Alfred Hitchcock yönetmiş, başlıca rollerini James Stewart, Kim Novak ve Barbara Bel Geddespaylaşmışlardır.

“Vertigo”, 1989 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konusu

San Francisco polislerinden Dedektif Scottie Ferguson (James Stewart) bir suçluyu kovalarken damdan düşen ortağını kurtaramaz ve kendisinde yükseklik korkusu başlar. Polisliği bırakan ve özel dedektif olan Scottie’yi, eski okul arkadaşı Gavin Elster karısını takip etmesi için tutar. Scottie, genç kadının peşinden San Francisco’ya döner. Arkadaşının anlattıklarına göre eşi bazen sanki içine kapanıyor, alışık olmadık davranışlar sergiliyordur. Scottie arkadaşının karısı Madeleine’i (Kim Novak) izlemeye başlar. Gerçekten de kadın garip davranmakta, bir resim müzesindeki özel bir resim önünde, resme bakarak saatlerini geçirmektedir. Dedektif resimdeki kişinin geçen yüzyılda yaşayan bir asilzade kadın olduğunu öğrenir. Madeleine ise tamamen bu kadını kendine örnek almakta onun gibi giyinmekte, onun gibi olmaya çalışmaktadır, hatta onun yaptığı gibi intihar etmek istemektedir! Scottie olaylara derinlemesine inince kendi akıl sağlığı da bozulmaya başlar ama sorunu da çözmeyi başarır.

Yönetmen Alfred Hitchcock
Yapımcı Alfred Hitchcock
Senarist Eser:
Boileau-Narcejac
Senaryo:
Alec Coppel
Samuel A. Taylor
Oyuncular James Stewart
Kim Novak
Barbara Bel Geddes
Tom Helmore
Müzik Bernard Herrmann
Görüntü yönetmeni Robert Burks
Kurgu George Tomasini
Dağıtıcı Paramount Pictures,Universal Pictures,United International Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Gerilim
Renk Siyah-beyaz
Çıkış tarih(ler)i 9 Mayıs 1958, San Francisco
2 Ocak 1961, Türkiye(Konak Sineması)
Süre 128 Dakika
Dil İngilizce
Bütçe 2.479.000 dolar

 

Ölüm Korkusuhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/800px-Vertigomovie_restoration-661x1024.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/800px-Vertigomovie_restoration-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlüm Korkusu filmi,Ölüm Korkusu filminin afişi,Ölüm Korkusu filminin aldığı ödüller,Ölüm Korkusu filminin başrol oyuncuları,Ölüm Korkusu filminin bütçesi,Ölüm Korkusu filminin çıkış tarihi,Ölüm Korkusu filminin dağıtıcı firma,Ölüm Korkusu filminin film afişi,Ölüm Korkusu filminin filmi,Ölüm Korkusu filminin fragman,Ölüm Korkusu filminin hangi ülke yapımı,Ölüm Korkusu filminin hasılat,Ölüm Korkusu filminin imdb puanı,Ölüm Korkusu filminin müziği,Ölüm Korkusu filminin oyuncular,Ölüm Korkusu filminin oyuncuları,Ölüm Korkusu filminin senarist,Ölüm Korkusu filminin süresi,Ölüm Korkusu filminin türkçe altyazılı fragman,Ölüm Korkusu filminin türkçe ismi,Ölüm Korkusu filminin yapımcısı,Ölüm Korkusu filminin yönetmen,Ölüm Korkusu filminin yönetmeni,Vertigo filmi,Vertigo filminin afişi
Ölüm Korkusu Vertigo Ölüm Korkusu, 1958 ABD yapımı gerilim filmidir. Özgün adı Vertigo (İng. baş dönmesi) olan film 2 Ocak 1961'de Türkiye'de sinemalarda gösterime girmiştir. Fransız yazarlar Pierre Boileau ve Thomas Narcejac'ın 1954'te birlikte yazdıkları D'entre les morts adlı romandan uyarlanan filmi Alfred Hitchcock yönetmiş, başlıca rollerini James Stewart, Kim Novak ve Barbara Bel Geddespaylaşmışlardır. 'Vertigo', 1989 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından 'kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli' filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza...