Onur Savaşı

Jagten

Onur Savaşı (Danca: Jagten), başrolünde Mads Mikkelsen’in yer aldığı, Thomas Vinterberg tarafından yönetilen 2012 yapımı dram filmidir. Hikâye Noel’e doğru küçük bir Danimarka kasabasında geçer. Kendi anasınıfındaki küçük bir kız tarafından haksız yere cinsel istismarla suçlanıp, toplumsal histeriye maruz kalan bir adamın hikâyesini konu almaktadır.

Film 2012 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösterilmiş ve 2012 Cannes Film Festivali’nde ana kategoride yarışmıştır. Cannes’da Mikkelsen, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır. Film ayrıca 2013 İskandinav Kurulu Film Ödülü’nü kazanmış ve 86. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Aynı kategoride Altın Küre ödülüne de aday olmuştur.

Konu

Birbirine sıkı sıkıya bağlı olan bir Danimarka kasabasında yaşayan Lucas, yerel bir anaokulunda çalışmaktadır. Anaokulundaki çocuklarla sağlıklı bir etkileşime sahiptir ancak ergenlik çağında olan ve eski karısıyla beraber yaşayan oğluyla ilişkisini sürdürmekte zorluklar yaşar. İş arkadaşı Nadja ise ona yakınlaşır ve bir süre sonra sevgili olurlar.

Anasınıfındaki öğrencilerden biri olan Klara, Lucas’ın en yakın arkadaşı olan Theo’nun kızıdır. Abisinin Klara’ya gösterdiği pornografik fotoğraf, küçük kızın aklına kazınır ve bir gün anaokulundayken yaptığı yorumlar, anaokulu müdürünün küçük kızın Lucas tarafından cinsel tacize mağruz kaldığını düşünmesine yol açar. Daha sonra Klara ile yönlendirmeli bazı sorularla tekrar konuşulduğunda, küçük kız Lucas’a karşı açık olmayan ifadeler verir. Kasabadaki yetişkinler ise anasınıfı müdürünün Klara’nın sonraki çelişkili ifadelerini görmezden gelen istismar hikâyesine inanmaktadır.

Lucas toplum tarafından pedofil olarak suçlanarak dışlanır. Arkadaşı Theo ile olan dostluğu biter. Artan baskı, Nadja ile ayrılmalarına sebep olur. Ayrıca oğlu da alenen dışlanır. Anaokulu çalışanları diğer çocuklara da yönlendirmeli sorular sorarlar ve anasınıfındaki diğer çocuklar da Lucas tarafından istismar edildiklerini söyler. Ancak çocukların ifadelerinde bahsettikleri Lucas’ın bodrumundaki detaylar, Lucas’ın masumiyetini destekler çünkü Lucas’ın evinde bodrum yoktur. Bunun üzerine Lucas, duruşmadan sonra herhangi bir suçlama olmadan serbest bırakılır.

Toplum hala Lucas hakkında şüphelidir. Ancak toplumdan dışlama, bir süre sonra şiddete dönüşür. Lucas’ın köpeği Fanny öldürülür, evinin camından içeri bir kaya parçası atılır ve gıda almak için marketteyken, market çalışanları tarafından dövülür. Lucas, Noel arifesinde bir kilise ayini sırasında, Theo ile yüzleşir. Daha sonra Theo, Klara’nın uyumak üzereyken mırıldandığı özür dilerim Lucas sözünden sonra, Lucas’ın masumiyeti hakkındaki şüphelerini giderir ve Noel günü elinde yiyecek ve alkol ile barışmak için Lucas’ı ziyarete gider.

Bir yıl sonra, toplumdaki gerginlikler azalmıştır. Lucas ve Nadja tekrar birliktedirler. Lucas’ın oğlu ise yerel bir avcılık topluluğuna bir yetişkin olarak kabul edilmiştir. Bu olayı kutlamak için düzenlenen bir av seferinde, görülmeyen bir kişi Lucas’a ateş eder ve onu ıskalar. Batan güneş gözüne çarparken, Lucas saldırganını teşhis edemez ve tüfeğini tekrar dolduran saldırgan gözden kaybolur.

Oyuncu kadrosu

  • Lucas rolünde Mads Mikkelsen
  • Lucas’ın duygusal ilgi duyduğu Nadja rolünde Alexandra Rapaport
  • Lucas’ın arkadaşı Theo rolünde Thomas Bo Larsen
  • Grethe rolünde Susse Wold
  • Lucas’ın arkadaşı Bruun rolünde Lars Ranthe
  • Theo’nun karısı Agnes rolünde Anne Louise Hassing
  • Theo’nun kızı Klara rolünde Annika Wedderkopp
Yönetmen Thomas Vinterberg
Yapımcı Morten Kaufmann
Sisse Graum Jørgensen
Thomas Vinterberg
Senarist Tobias Lindholm
Thomas Vinterberg
Oyuncular Mads Mikkelsen
Alexandra Rapaport
Thomas Bo Larsen
Annika Wedderkopp
Müzik Nikolaj Egelund
Görüntü yönetmeni Charlotte Bruus Christensen
Kurgu Anne Østerud
Janus Billeskov Jansen
Stüdyo Zentropa
Dağıtıcı Nordisk Film
Magnolia Pictures (ABD)
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2012
Çıkış tarih(ler)i 20 Mayıs 2012 (Cannes)
10 Ocak 2013 (Danimarka)
Süre 115 dk.
Ülke Danimarka
Dil Danca
Bütçe 20 milyon DKK
(3,45 milyon $)
Hasılat 16,763,703 $

 

Onur Savaşıhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Onur_Savaşı_-_afiş.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Onur_Savaşı_-_afiş-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemJagten filmi,Jagten filminin afişi,Onur Savaşı filmi,Onur Savaşı filminin afişi,Onur Savaşı filminin aldığı ödüller,Onur Savaşı filminin başrol oyuncuları,Onur Savaşı filminin bütçesi,Onur Savaşı filminin çıkış tarihi,Onur Savaşı filminin dağıtıcı firma,Onur Savaşı filminin film afişi,Onur Savaşı filminin filmi,Onur Savaşı filminin fragman,Onur Savaşı filminin hangi ülke yapımı,Onur Savaşı filminin hasılat,Onur Savaşı filminin imdb puanı,Onur Savaşı filminin müziği,Onur Savaşı filminin oyuncular,Onur Savaşı filminin oyuncuları,Onur Savaşı filminin senarist,Onur Savaşı filminin süresi,Onur Savaşı filminin türkçe altyazılı fragman,Onur Savaşı filminin türkçe ismi,Onur Savaşı filminin yapımcısı,Onur Savaşı filminin yönetmen,Onur Savaşı filminin yönetmeni
Onur Savaşı Jagten Onur Savaşı (Danca: Jagten), başrolünde Mads Mikkelsen'in yer aldığı, Thomas Vinterberg tarafından yönetilen 2012 yapımı dram filmidir. Hikâye Noel'e doğru küçük bir Danimarka kasabasında geçer. Kendi anasınıfındaki küçük bir kız tarafından haksız yere cinsel istismarla suçlanıp, toplumsal histeriye maruz kalan bir adamın hikâyesini konu almaktadır. Film 2012 Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gösterilmiş ve 2012 Cannes...