Perde Açılıyor

All About Eve

All About Eve, (Perde Açılıyor) Joseph L. Mankiewicz’in yazıp yönettiği 1950 yapımı bir ABD filmidir. Yaşı ilerlemekte olan ünlü Broadway yıldızı Margo Channing ‘i canlandıran Bette Davis ile onun tiyatrocu olma aşkıyla kıvranan genç hayranı Eve Harrington rolündeki Anne Baxter’ın başrolü paylaştığı filmde, genç Marilyn Monroe’un da küçük bir rolü vardır.

All About Eve, 23. Oscar ödüllerinde 14 dalda ödüle aday gösterilmiş ve bunların altısında Oscar kazanmış bir yapımdır.

Konu

Margo Channing, (Bette Davis) ilerleyen yaşını yavaş yavaş belli etmeye başlamış, ününün doruğunda bir Broadway yıldızdır. Sevildiğini bilse de kendisinden sekiz yaş genç olan yönetmen sevgilisi Bill (Gary Merrill) ile olan ilişkisinin geleceğinden endişe etmektedir. En yakın dostları ise Margo’nun oynadığı pek çok oyunun da yazarı olan Lloyd Richards (Hugh Marlowe) ve karısı Karen (Celeste Holm)’dır.

Karen, Margo’nun hayranı olan ve onun bütün oyunlarını izlediğini söyleyen Eva Harrington (Anne Baxter) adlı genç bir kızla tanışır. Bir pilot olan kocasını bir kazada kaybettiğini ve hayata yeniden bağlanmasını Margo’nun oyunlarının sağladığını iddia eden bu masum ve alçakgönüllü genç kız, Margo için her seyi yapmaya hazırdır. Karen tarafından Margo ile tanıştırılan Eve, kısa bir süre içinde Margo’nun evine taşınır ve ona her konuda yardımcı olmaya başlar. Margo’nun yıllardır yanında çalışan yardımcısı Birdie (Thelma Ritter), sinsi ve kurnaz bulduğu Eve’den hiçbir zaman hoşlanmaz; fakat Eve, Birdie dışında herkesin sevgisini kazanmış gibidir.

Eve kısa bir süre sonunda kurnazlığı ile Margo’nun yedek oyuncusu olur ve ardından onun yokluğundan faydalanıp dolu bir salonda onun yerine başrol oynar. Kendisini öven tiyatro eleştirmenleri dışında Margo’nun sevgilisini de ele geçirmeye çalışır. Doymak bilmez hırsı ile Margo’nun sahip olduğu her şeye sahip olmaya niyetlidir. Bunun için yalan söylemekte ya da şantaj yapmakta bir an olsun tereddüt etmez. Bu sayede Lloyd Richards’ı ele geçirir, yıllar önce Margo için yazılmış bir oyunun başrolünü alır. Tüm bu olaylar sırasında ondan ilk şüphelenen kişi eleştirmen Addison DeWitt (George Sanders) olur. Onun geçmişini araştıran Addison, Eve’in anlattığından çok farklı biri olduğunu fark eder ve onu köşeye sıkıştırır. Bu esnada Eve başarılı oyunculuğu ile önemli bir ödül almayı başarır.

Eve, bir gece dairesine geri döndüğünde içeriye gizlice sızmış genç bir hayranı ile karşılaşır. Phoebe adlı bu genç kız, Eve için her şeyi yapmaya hazırdır. Eve’in görmediği bir anda -Eve’in daha önce Margo’ya yaptığı gibi – onun elbisesi ve ödülü ile aynanın karşısında geçip kendini izler. Phoebe’nin aynada çoğalan görüntüsü ile filmin sonlandığı bu noktada, Margo’nun başına gelenlerin Eve’in başına da geleceğini ve Broadway’de bu akışın hep sürüp gideceğini anlarız.

Oyuncular

Aktör / Aktris Karakter
Bette Davis Margo Channing
Anne Baxter Eve Harrington
Marilyn Monroe Miss Casswell
George Sanders Addison DeWitt
Celeste Holm Karen Richards
Gary Merrill Bill Simpson
Hugh Marlowe Lloyd Richards
Thelma Ritter Birdie
Gregory Ratoff Max Fabian
Barbara Bates Phoebe

 

Yönetmen Joseph L. Mankiewicz
Yapımcı Darryl F. Zanuck
Senarist Joseph L. Mankiewicz
Oyuncular Bette Davis
Anne Baxter
George Sanders
Celeste Holm
Dağıtıcı 20th Century Fox
Cinsi Sinema filmi
Renk Siyah beyaz
Yapım yılı 1950, ABD
Çıkış tarih(ler)i 13 Ekim 1950 (NYC’de premier)
7 Haziran 1951
Süre 138 dk.
Dil İngilizce
Diğer adları Perde Açılıyor

 

Perde Açılıyorhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/AllAboutEve.jpeghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/AllAboutEve-150x150.jpegadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemAll About Eve filmi,All About Eve filminin afişi,Perde Açılıyor filmi,Perde Açılıyor filminin afişi,Perde Açılıyor filminin aldığı ödüller,Perde Açılıyor filminin başrol oyuncuları,Perde Açılıyor filminin bütçesi,Perde Açılıyor filminin çıkış tarihi,Perde Açılıyor filminin dağıtıcı firma,Perde Açılıyor filminin film afişi,Perde Açılıyor filminin filmi,Perde Açılıyor filminin fragman,Perde Açılıyor filminin hangi ülke yapımı,Perde Açılıyor filminin hasılat,Perde Açılıyor filminin imdb puanı,Perde Açılıyor filminin müziği,Perde Açılıyor filminin oyuncular,Perde Açılıyor filminin oyuncuları,Perde Açılıyor filminin senarist,Perde Açılıyor filminin süresi,Perde Açılıyor filminin türkçe altyazılı fragman,Perde Açılıyor filminin türkçe ismi,Perde Açılıyor filminin yapımcısı,Perde Açılıyor filminin yönetmen,Perde Açılıyor filminin yönetmeni
Perde Açılıyor All About Eve All About Eve, (Perde Açılıyor) Joseph L. Mankiewicz'in yazıp yönettiği 1950 yapımı bir ABD filmidir. Yaşı ilerlemekte olan ünlü Broadway yıldızı Margo Channing 'i canlandıran Bette Davis ile onun tiyatrocu olma aşkıyla kıvranan genç hayranı Eve Harrington rolündeki Anne Baxter'ın başrolü paylaştığı filmde, genç Marilyn Monroe'un da küçük bir rolü vardır. All About Eve, 23. Oscar ödüllerinde 14 dalda ödüle aday gösterilmiş ve bunların...