Rıhtımlar Üzerinde

On the Waterfront

On the Waterfront, (Rıhtımlar Üzerinde) Oscar ödülü kazanmış 1954 yapımı bir Amerikan filmidir. Filmin senaryosu Budd Schulberg tarafından yazılmış ve Elia Kazan tarafından yönetilmiştir. Baş rollerinde Marlon Brando, Eva Marie Saint, Rod Steiger, Karl Malden ve Lee J. Cobb. Film müzikleri Leonard Bernstein tarafından bestelenmiştir. Film işçi sınıfının organize olmasıyla gelişen sosyal konuları ele almaktadır. New York Sun muhabiri Malcolm Johnson tarafından yazılan bir dizi öykü temel alınmıştır.

Filmde Terry (Marlon Brando) ve ağabeyi (Rod Steiger) arasında bir taksinin arka koltuğunda geçen sahne, film tarihinin en başarılı oyunculuk sahnesi olarak kabul görmektedir. Brando’nun bu sahnede doğaçlama yaptığını ve sahnenin başarısında kendisini rahat bırakarak doğaçlamaya izin veren Elia Kazan’ın büyük katkısı olduğunu belirtmesine karşın, senaryo yazarı Schulberg, Brando’nun bir doğaçlama yapmadığını, olanları aynen oynadığını iddia etmiştir. Elia Kazan’ın da Brando’nun doğaçlama yapmış olmasına izin verdiğini, otobiyografisi “Bir Yaşam”da belirtmiş olması, Brando’nun doğaçlamadan kastının vücut hareketleri ve senaryoda yazılı olana orijinal bir yaklaşım olduğunu göstermektedir.

1993 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konu

Terry Malloy (Marlon Brando) 20’li yaşlarının ortalarında olmasına rağmen yıpranmış limanlarda yerel çete patronu Johnny Friendly (Lee J. Cobb) için çalışan eski bir boksördür. Ringlerde servet yaparken birden düşüşe geçmesi onu depresyona sokmuştur. Bir çocukluk arkadaşının Johnny Friendly’nin emriyle öldürülmesi suçluluk hissine kapılmasına neden olmaktadır çünkü istemeden cinayete karışmıştır.

Terry öldürülen arkadaşının kız kardeşiyle karşılaşır (Eva Marie Saint) ve flört etmeye başlarlar. Kız ve yerel bir papaz (Karl Malden) çeteye karşı çalışması gerektiği konusunda ikna etmeye çalışırlar. Ama Terry ancak Johnny Friendly çete üyesi olan ve Terry’nin hainliği ortaya çıktıktan sonra öldürülmesini reddeden kardeşinin (Rod Steiger) ölümünü emrettiğinde çeteye karşı savaşmaya başlar.

Terry bu durumu açığa çıkartır ve limanda dışlanır ama sonunda Johnny Friendly’ye karşı işçileri yeniden birlik haline getiren dramatik bir kavgadan sonra zafer kazanır. Daha sonra Terry işine geri dönerek Johnny Friendly’yi işçilerin gözünde aptal durumuna düşürür.

Yönetmen Elia Kazan
Yapımcı Sam Spiegel
Senarist Budd Schulberg
Oyuncular Marlon Brando,
Karl Malden,
Lee J. Cobb,
Eva Marie Saint,
Rod Steiger
Müzik Leonard Bernstein
Görüntü yönetmeni Boris Kaufman
Kurgu Gene Milford
Dağıtıcı Columbia Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1954, ABD
Çıkış tarih(ler)i 28. Haziran. 1954
Süre 108 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 910.000 dolar

 

Rıhtımlar Üzerindehttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Waterf.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Waterf-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemOn the Waterfront filmi,On the Waterfront filminin afişi,Rıhtımlar Üzerinde filmi,Rıhtımlar Üzerinde filminin afişi,Rıhtımlar Üzerinde filminin aldığı ödüller,Rıhtımlar Üzerinde filminin başrol oyuncuları,Rıhtımlar Üzerinde filminin bütçesi,Rıhtımlar Üzerinde filminin çıkış tarihi,Rıhtımlar Üzerinde filminin dağıtıcı firma,Rıhtımlar Üzerinde filminin film afişi,Rıhtımlar Üzerinde filminin filmi,Rıhtımlar Üzerinde filminin fragman,Rıhtımlar Üzerinde filminin hangi ülke yapımı,Rıhtımlar Üzerinde filminin hasılat,Rıhtımlar Üzerinde filminin imdb puanı,Rıhtımlar Üzerinde filminin müziği,Rıhtımlar Üzerinde filminin oyuncular,Rıhtımlar Üzerinde filminin oyuncuları,Rıhtımlar Üzerinde filminin senarist,Rıhtımlar Üzerinde filminin süresi,Rıhtımlar Üzerinde filminin türkçe altyazılı fragman,Rıhtımlar Üzerinde filminin türkçe ismi,Rıhtımlar Üzerinde filminin yapımcısı,Rıhtımlar Üzerinde filminin yönetmen,Rıhtımlar Üzerinde filminin yönetmeni
Rıhtımlar Üzerinde On the Waterfront On the Waterfront, (Rıhtımlar Üzerinde) Oscar ödülü kazanmış 1954 yapımı bir Amerikan filmidir. Filmin senaryosu Budd Schulberg tarafından yazılmış ve Elia Kazan tarafından yönetilmiştir. Baş rollerinde Marlon Brando, Eva Marie Saint, Rod Steiger, Karl Malden ve Lee J. Cobb. Film müzikleri Leonard Bernstein tarafından bestelenmiştir. Film işçi sınıfının organize olmasıyla gelişen sosyal konuları ele almaktadır. New York Sun muhabiri Malcolm Johnson tarafından yazılan bir dizi öykü temel alınmıştır. Filmde Terry (Marlon...