Rocky

Rocky

Rocky, 1976’da çekilen bir ABD filmi. 6 filmden oluşan serinin ilk filmi. Başrolde, senaryosunu da yazan Sylvester Stallone oynadı. Sylvester Stallone senaryosuyla birçok yapım evi ve prodüktöre başvurmuştur, içlerinden bazıları senaryoya ilgi duysa da Stallone’un başrolde kendisinin oynaması şartına sıcak bakmamıştır. En sonunda şans eseri bir yapımcı Stallone’u kabul etmiştir. Yapımcı Stallone’u oynadığı The Lord’s of Flatbush adlı filmdeki rol arkadaşı Perry King zannedip Rocky rolünü kendisine vermiştir, böylece kendisini büyük başarı ve şöhrete taşıyacak olan yolun kapısı küçük bir yanlışlıkla da olsa açılmıştır.

Filmde yoksul ve kimsesiz bir boksör olan Rocky Balboa’nın yaşam hikâyesi anlatılır. 1977’de aday olduğu 10 daldan en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında 3 Oscar almıştı.

2006 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konu

Amerika’lı bir işçinin (Sylvester Stallone), iş dışı zamanlarında yerel bir kulüpte boks yaparken keşfedilerek kısa zaman içinde dünya şampiyonluğuna kadar giden yolda başından geçenleri konu alan film, aynı zamanda Rocky’nin Adrian’la olan aşkını ve antrenörü Mickey ile olan baba/oğul yakınlığındaki ilişkisini de sunuyor seyirciye.

Rocky filmi Rocky Marciano nun boks maçlarından esinlenerek oluşturulmuştur.

Oyuncular

Oyuncu Karakter Notlar
Sylvester Stallone Rocky Balboa Yarı profesyonel boksör. (Rocky Marciano’dan esinlenilmiştir.)
Talia Shire Adrian Pennino Rocky’nin İlk Filmde Sevgilisi Sonraki Bölümlerde Eşi Rolündededir.
Burt Young Paulie Pennino Adrian’nın abisi
Carl Weathers Apollo Creed Rocky’nin dünya ağırsiklet boks şampiyonu rakibi. (Muhammad Ali’den esinlenilmiştir.)
Burgess Meredith Mickey Goldmill Rocky’nin antrenörü

 

Yönetmen John G. Avildsen
Yapımcı Robert Chartoff
Irwin Winkler
Senarist Sylvester Stallone
Oyuncular Sylvester Stallone
Talia Shire
Burt Young
Carl Weathers
Burgess Meredith
Tony Burton
Müzik Bill Conti
Görüntü yönetmeni J. Clark Mathis
Kurgu Richard Halsey
Scott Conrad
Dağıtıcı United Artists
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, Spor
Renk Renkli
Yapım yılı 1976, ABD
Çıkış tarih(ler)i 1976
Süre 120 dk.
Dil İngilizce
Bütçe 1.1 milyon $
Hasılat 225 milyon $
Devam filmi Rocky II

 

Rockyhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Rocky_film_posteri.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Rocky_film_posteri-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemRocky filmi,Rocky filminin afişi,Rocky filminin aldığı ödüller,Rocky filminin başrol oyuncuları,Rocky filminin bütçesi,Rocky filminin çıkış tarihi,Rocky filminin dağıtıcı firma,Rocky filminin film afişi,Rocky filminin filmi,Rocky filminin fragman,Rocky filminin hangi ülke yapımı,Rocky filminin hasılat,Rocky filminin imdb puanı,Rocky filminin müziği,Rocky filminin oyuncular,Rocky filminin oyuncuları,Rocky filminin senarist,Rocky filminin süresi,Rocky filminin türkçe altyazılı fragman,Rocky filminin türkçe ismi,Rocky filminin yapımcısı,Rocky filminin yönetmen,Rocky filminin yönetmeni
Rocky Rocky Rocky, 1976'da çekilen bir ABD filmi. 6 filmden oluşan serinin ilk filmi. Başrolde, senaryosunu da yazan Sylvester Stallone oynadı. Sylvester Stallone senaryosuyla birçok yapım evi ve prodüktöre başvurmuştur, içlerinden bazıları senaryoya ilgi duysa da Stallone'un başrolde kendisinin oynaması şartına sıcak bakmamıştır. En sonunda şans eseri bir yapımcı Stallone'u kabul etmiştir. Yapımcı Stallone'u oynadığı The...