Rüzgâr Gibi Geçti

Gone with the Wind

 

Rüzgâr Gibi Geçti, orijinal adıyla Gone with the Wind, Margaret Mitchell’ın Pulitzer Ödüllü aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış 1939 ABD yapımı bir filmdir.

Film 14 dalda Oscar’a aday olmuş ve 10 dalda bu ödülü kazanmıştır. Zamanında Türkiye sinemalarında da gösterime girmiş, defalarca televizyonlarda oynamıştır.

Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırladığı tüm zamanların En İyi Filmleri listesinde (AFI’s 100 Years… 100 Movies) dördüncü sıradadır. Zamanında tüm dünyada toplam 400,176,459 $ hasılat yapmış olup enflasyona göre düzenlenen tabloya göre film tüm zamanların en çok gişe hasılatı yapan filmidir

1993 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konusu

İrlandalı Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) Tara isimli çiftlikte yaşamaktadır. 12 Meşeler Çiftliği’nin varisi Ashley Wilkes’e (Leslie Howard) aşık olduğunu düşünmektedir. Ashley’nin, kuzeni Melanie (Olivia de Havilland) ile evlenme kararı aldığını öğrenir.

Scarlett, Ashley’nin evinde Rhett Butler (Clark Gable) ile tanışır. Ashley ve Melanie’nin evlenmesine engel olamayan Scarlett, çevresindeki erkeklerden biriyle acele bir evlilik yapar. Bu sırada Kuzey-Güney Savaşı patlak vermiştir. Melanie ve Scarlett’in kocası savaşa gider. Scarlett’in kocası savaşta ölür.

Savaş, Güney’in şartlarını çok ağırlaştırır. Scarlett annesini kaybeder. Babası ise aklını yitirmiştir. Melanie ve Scarlett, Tara’da birlikte yaşamaya başlarlar. Ashley’den haber alınamamaktadır. Savaş biter ve Ashley geri döner. Tara’nın vergilerini ödeyemeyen Scarlett, kızkardeşinin nişanlısı ile evlenir ve çiftliği kurtarır. Scarlett’in yeni özgür olmuş fakir zenciler tarafından saldırıya uğraması üzerine Rhett, Ashley ve Scarlett’in kocası intikam almaya giderler. Scarlett’in ikinci kocası da çatışma sırasında ölür.

Scarlett’in Ashley’e olan takıntısı devam etmektedir. Ancak, Rhett Buttler ile üçüncü evliliğini yapar. Bir kızları olur. Rhett, Ashley’i kıskanmaktadır. Bir gün kızını alır ve Londra’ya gider. Ancak kızın annesini özlemesi nedeniyle üç ay sonra geri dönerler. Bu arada Scarlett ikinci çocuğuna hamiledir. Dönüşte yaşanan tartışma sonucu Scarlett bebeğini kaybeder. Bebeğin ardından kızlarının da ölümü ilişkilerini iyice sarsar.

Melanie ölümcül şekilde hastalanır. Scarlett’ten Ashley ve oğluna bakmasını ister. Bu arada Scarlett Rhett’e âşık olduğunu fark etmiştir. Melanie’nin evinde Scarlett’in Ashley ile ilgilenmesi Rhett’in Scarlett’i terk etmesine neden olur.

Bu trajik aşk dörtgeninin fonunda, Kuzey-Güney Savaşı ve Güney’in yeniden yapılandırılması, Atlanta’nın yanışı, yaralı Güney eyaletleri federasyonu üyeleri ile dolu tarlalar da kullanılmıştır. Titizlikle hazırlanmış sahneler, gün batımı görüntüleri, dramatik ve romantik müzik, trajik savaşı somut hale getirmek için kullanılan güney halk şarkıları, nükteli diyaloglarla Rüzgâr Gibi Geçti, sinema tarihindeki büyük epik dramlardan biri olarak kabul edilir.

Oyuncular

 • Clark Gable – Rhett Butler
 • Vivien Leigh – Scarlett O’Hara
 • Leslie Howard – Ashley Wilkes
 • Olivia de Havilland – Melanie Hamilton
 • Thomas Mitchell – Gerald O’Hara
 • Barbara O’Neil – Ellen O’Hara
 • Evelyn Keyes – Suellen O’Hara
 • Ann Rutherford – Carreen O’Hara
 • Fred Crane – Stuart Tarleton
 • George Reeves – Brent Tarleton
 • Hattie McDaniel – Mammy
 • Oscar Polk – Pork
 • Butterfly McQueen – Prissy
 • Victor Jory – Jonas Wilkerson
 • Everett Brown – Koca Sam
Yönetmen Victor Fleming
Yapımcı David O. Selznick
Senarist Roman:
Margaret Mitchell
Uyarlama:
Sidney Howard
Oyuncular Clark Gable
Vivien Leigh
Leslie Howard
Olivia de Havilland
Hattie McDaniel
Müzik Max Steiner
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, romantik, savaş
Renk Renkli (Technicolor)
Yapım yılı 1939, ABD
Süre 222 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 3,9 milyon $

 

Rüzgâr Gibi Geçtihttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/800px-Poster_-_Gone_With_the_Wind_01-665x1024.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/800px-Poster_-_Gone_With_the_Wind_01-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemGone with the Wind filmi,Gone with the Wind filminin afişi,Rüzgâr Gibi Geçti filmi,Rüzgâr Gibi Geçti filminin afişi,Rüzgâr Gibi Geçti filminin aldığı ödüller,Rüzgâr Gibi Geçti filminin başrol oyuncuları,Rüzgâr Gibi Geçti filminin bütçesi,Rüzgâr Gibi Geçti filminin çıkış tarihi,Rüzgâr Gibi Geçti filminin dağıtıcı firma,Rüzgâr Gibi Geçti filminin film afişi,Rüzgâr Gibi Geçti filminin filmi,Rüzgâr Gibi Geçti filminin fragman,Rüzgâr Gibi Geçti filminin hangi ülke yapımı,Rüzgâr Gibi Geçti filminin hasılat,Rüzgâr Gibi Geçti filminin imdb puanı,Rüzgâr Gibi Geçti filminin müziği,Rüzgâr Gibi Geçti filminin oyuncular,Rüzgâr Gibi Geçti filminin oyuncuları,Rüzgâr Gibi Geçti filminin senarist,Rüzgâr Gibi Geçti filminin süresi,Rüzgâr Gibi Geçti filminin türkçe altyazılı fragman,Rüzgâr Gibi Geçti filminin türkçe ismi,Rüzgâr Gibi Geçti filminin yapımcısı,Rüzgâr Gibi Geçti filminin yönetmen,Rüzgâr Gibi Geçti filminin yönetmeni
Rüzgâr Gibi Geçti Gone with the Wind   Rüzgâr Gibi Geçti, orijinal adıyla Gone with the Wind, Margaret Mitchell'ın Pulitzer Ödüllü aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış 1939 ABD yapımı bir filmdir. Film 14 dalda Oscar'a aday olmuş ve 10 dalda bu ödülü kazanmıştır. Zamanında Türkiye sinemalarında da gösterime girmiş, defalarca televizyonlarda oynamıştır. Amerikan Film Enstitüsü'nün hazırladığı tüm zamanların En İyi Filmleri listesinde (AFI's...