Rüzgarlı Vadi

Nausicaä of the Valley of the Wind

風の谷のナウシカ

Rüzgarlı Vadi (Japonca: 風の谷のナウシカ – Kaze no Tani no Nauşika, İngilizce: Nausicaä of the Valley of the Wind), japon yönetmen Hayao Miyazaki tarafından yapılmış 1984 yapımı post apokaliptik bilim kurgu tarzı animefilmidir. Film Miyazaki’nin aynı adlı mangasından uyarlanmıştır.

Film, insanoğlu tarafından kirletilerek yaşanılamaz hale getirilen doğanın kendini koruma güdüsüyle evrildiği farklı bir dünyada geçer. Bu yönüyle filmde çevre bilinci vurgusunun ağırlığı hissedilir. Hayao Miyazaki tarafından kurulan Studio Ghibli’nin kuruluşundan önce yapılmış olsa da, film stüdyonun filmlerinden biri olarak kabul edilmekte ve DVD koleksiyonunda yer almaktadır. Film, 1984 Animage anime büyük ödülü dahil birçok ödülün sahibidir.

Hikaye

Dünyadaki son büyük savaşın ve endüstrinin çöküşünün üzerinden bin yıl geçmiştir. Dünyayı çöller, tehlikeli böcekler, zehirli bitkiler sarmakta ve bazı mantar türlerinin yaydığı zehirli gazlar atmosfere yayılarak gittikçe azalan insan ırkını tehdit etmektedir. Nausicaä, az sayıda insanın tarımla uğraşıp böcek ve mantarlarla mücadele ederek yaşadığı Rüzgâr Vadisi’nin prensesidir. Bir gün vadiye başka bir krallığın uçağı düşer. Sadece kargosu sağlam kalmıştır, arkasından krallığa ait askerler gelerek vadiyi ele geçirirler. Kargoda bin yıldır unutulan ve başka bir krallıktan çalınan, dünyayı değiştirmekte kullanılacak bir şey vardır. Rüzgarlı Vadi bu iki krallık için hedef haline gelirken Nausicaä dünyayı eski haline getirmenin yolunu keşfetmiştir.

Karakterler

Nausicaa: Rüzgarlı Vadi’nin seçkin bir prensesidir. Aynı zamanda bir savaşçı ve rüzgarın ustasıdır. Sevgi dolu ve içinde barışçıl bir kalbi olan bu kız en çok da hayvanları seviyordur. Özellikle devasa böcekler olan Ohmu ‘lar onun için bir başkadır. Ayrıca Pejite’nin Prensesi olan Rastel’e oldukça da çok benziyordur.

Asbel: Pejite Vadisi’nden gelerek Nausicaa ile tanışan bu çocuk Pejite Krallığının seçkin Prensesi Rastel’in ikiz erkek kardeşidir. Amacı aslında kendi krallığına saldıran kargo uçağındaki Tolmekialıları yoketmektir.

Lord Yupa: Çok iyi bir savaşçı olduğu kadar da bilgili bir insandır. Neredeyse onu tanımayan yoktur. Nausicaa ile aralarında büyük bir samimiyet olduğu kadar saygıda kusur etmeden güzel bir büyükbaba ve torun ilişkisi vardır.

Yönetmen Hayao Miyazaki
Yapımcı Isao Takahata
Müzik Joe Hisaishi
Stüdyo Hakuhodo
Nibariki
Tokuma Shoten
Topcraft
Dağıtıcı Toei Company
Süre 116 dakika
Ülke Japonya
Dil Japonca

 

Rüzgarlı Vadihttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Rüzgarlı_Vadi_film_1984.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Rüzgarlı_Vadi_film_1984-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemNausicaä of the Valley of the Wind filmi,Nausicaä of the Valley of the Wind filminin afişi,Rüzgarlı Vadi filmi,Rüzgarlı Vadi filminin afişi,Rüzgarlı Vadi filminin aldığı ödüller,Rüzgarlı Vadi filminin başrol oyuncuları,Rüzgarlı Vadi filminin bütçesi,Rüzgarlı Vadi filminin çıkış tarihi,Rüzgarlı Vadi filminin dağıtıcı firma,Rüzgarlı Vadi filminin film afişi,Rüzgarlı Vadi filminin filmi,Rüzgarlı Vadi filminin fragman,Rüzgarlı Vadi filminin hangi ülke yapımı,Rüzgarlı Vadi filminin hasılat,Rüzgarlı Vadi filminin imdb puanı,Rüzgarlı Vadi filminin müziği,Rüzgarlı Vadi filminin oyuncular,Rüzgarlı Vadi filminin oyuncuları,Rüzgarlı Vadi filminin senarist,Rüzgarlı Vadi filminin süresi,Rüzgarlı Vadi filminin türkçe altyazılı fragman,Rüzgarlı Vadi filminin türkçe ismi,Rüzgarlı Vadi filminin yapımcısı,Rüzgarlı Vadi filminin yönetmen,Rüzgarlı Vadi filminin yönetmeni
Rüzgarlı Vadi Nausicaä of the Valley of the Wind 風の谷のナウシカ Rüzgarlı Vadi (Japonca: 風の谷のナウシカ - Kaze no Tani no Nauşika, İngilizce: Nausicaä of the Valley of the Wind), japon yönetmen Hayao Miyazaki tarafından yapılmış 1984 yapımı post apokaliptik bilim kurgu tarzı animefilmidir. Film Miyazaki'nin aynı adlı mangasından uyarlanmıştır. Film, insanoğlu tarafından kirletilerek yaşanılamaz hale getirilen doğanın kendini koruma güdüsüyle evrildiği farklı bir dünyada geçer. Bu...