Şafak

A Song of Two Humans

Şafak (orijinal adı:Sunrise: A Song of Two Humans veya Sunrise) 1927 yılında çekilmiş ABD yapımı sessiz film. Alman yönetmen F. W. Murnau tarafından yönetilmiştir. Hikâye Carl Mayer tarafından Hermann Sudermann’ın kısa hikâyesi “Die Reise nach Tilsit” (“Tilsit’e bir gezi”)’in sinemaya uyarlanmasıyla oluşmuştur.

Sunrise, 1929 yılındaki ilk Akademi Ödülleri’nde en özel ve sanatsal yapım dalında bir Oscar Ödülü kazanmıştır. 1937 yılındaki bir nitrat yangınında Sunrise ‘ın orijinal negatifi yok oldu. Yeni negatif kurtulan baskılardan oluşturuldu. 1989’da bu film ABD’de Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel açıdan, tarihi açıdan, ve estetik açıdan çok önemli” olarak ilan edildi ve National Film Registry’de muhafaza edilmek üzere seçildi. 2002’de British Film Institue tarafından Battleship Potemkin ile beraber sinema filmi tarihinin en iyi yedinci filmi olarak seçildi.

2007 yılında film, Amerikan Film Enstitüsü tarafından seçildiği AFI’nın 100 Yılı… 100 Film listesinin 10. yıldönümü edisyonunda 82. sırada yer aldı. Sunrise aynı zamanda müzik ve ses efekti için Fox Movietone ses sistemi kullanılan ilk filmlerdendir. Filmin dış mekanda çekilen sahnelerinin çoğu Lake Arrowhead, California’da çekilmiştir.

Kadro

  • George O’Brien, adam
  • Janet Gaynor, adamın eşi
  • Margaret Livingston, şehirli kadın
  • Bodil Rosing, hizmetçi
  • J. Farrell MacDonald, fotoğrafçı
  • Ralph Sipperly, berber
  • Jane Winton, manikürcü kız
  • Arthur Housman, göze batan centilmen
  • Eddie Boland, lütüfkar centilmen
Yönetmen F. W. Murnau
Yapımcı William Fox
Senarist Carl Mayer
Uyarlama “Die Reise nach Tilsit” (Hermann Sudermann)
Oyuncular George O’Brien
Janet Gaynor
Margaret Livingston
Kurgu Harold D. Schuster
Dağıtıcı Fox Film Corporation
Çıkış tarih(ler)i 23 Eylül 1927
Süre 95 dakika
Ülke ABD
Dil Silent film
İngilizce içyazı

 

Şafakhttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Sunrise_vintage.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/Sunrise_vintage-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemA Song of Two Humans filmi,A Song of Two Humans filminin afişi,Şafak filmi,Şafak filminin afişi,Şafak filminin aldığı ödüller,Şafak filminin başrol oyuncuları,Şafak filminin bütçesi,Şafak filminin çıkış tarihi,Şafak filminin dağıtıcı firma,Şafak filminin film afişi,Şafak filminin filmi,Şafak filminin fragman,Şafak filminin hangi ülke yapımı,Şafak filminin hasılat,Şafak filminin imdb puanı,Şafak filminin müziği,Şafak filminin oyuncular,Şafak filminin oyuncuları,Şafak filminin senarist,Şafak filminin süresi,Şafak filminin türkçe altyazılı fragman,Şafak filminin türkçe ismi,Şafak filminin yapımcısı,Şafak filminin yönetmen,Şafak filminin yönetmeni
Şafak A Song of Two Humans Şafak (orijinal adı:Sunrise: A Song of Two Humans veya Sunrise) 1927 yılında çekilmiş ABD yapımı sessiz film. Alman yönetmen F. W. Murnau tarafından yönetilmiştir. Hikâye Carl Mayer tarafından Hermann Sudermann'ın kısa hikâyesi 'Die Reise nach Tilsit' ('Tilsit'e bir gezi')'in sinemaya uyarlanmasıyla oluşmuştur. Sunrise, 1929 yılındaki ilk Akademi Ödülleri'nde en özel ve sanatsal yapım dalında bir Oscar Ödülü kazanmıştır. 1937 yılındaki bir nitrat yangınında Sunrise 'ın orijinal...