Schindler's List poster ile ilgili görsel sonucu

Schindler’in Listesi

Schindler’s List

 

II. Dünya Savaşı, Nazi Almanyası. Oskar Schindler Almanya’ya iş kurmak amacı ile gelir. Fakat beş kuruşu yoktur. Kendi deyişiyle sunum yeteneği sayesinde birçok üst düzey Alman SS subayı ile dost olur. Bu sırada Yahudi Soykırımı başlamıştır. Schindler’in fabrikası artık gettokamplarındakilerin cennet kapısı olmaya başlamıştır. Schindler´in yardımcısı Itzhak Stern de bir Yahudidir. Stern, Schindler’in fabrikasının idaresini yürütürken, bir yandan da belgelerde yaptığı değişikliklerle birçok Yahudi’yi Alman savaş gücü için gerekli göstererek, fabrikaya alır ve toplama kamplarına gönderilmekten kurtarır.

Sonrasında, gettolardaki Yahudiler, Kraków’un güneyinde inşa edilen Plaszow Toplama Kampına sürülür ve bu sırada Alman askerlerinin gettoları boşaltmasını bölgeye hakim bir tepeden izleyen Schindler, birçok Yahudi’nin öldürülmesine tanık olur. Fakat, Stern’in de uyarılarıyla, özellikle Plaszow kampının komutanı Amon Göth başta olmak üzere, Alman subaylarıyla işbirliğine devam eder. Fabrika bir yandan kâr amacıyla çalışırken, Schindler bir yandan da mümkün olduğunca çok Yahudi’nin kurtarılması için çabalamaktadır.

Bu esnada, Berlin’den gelen emirle, kamp tasfiye edilip, tüm esirler Auschwitz’e sürülmeye başlanır. Schindler, her işçi için verdiği yüklü miktardaki rüşvetle, Amon Göth’ü kendi Yahudileri’ni, eski evinin bulunduğu Zwittau-Brinnlitz’de (Çekoslovakya) kuracağı fabrikaya götürmeye ikna eder. Gene de sorunlar devam eder ve Schindler’in fabrikasına götürülmek üzere trene bindirilen erkeklerin fabrikaya ulaşmasına rağmen, Yahudi kadınlar bir yanlışlık sonucu Auschwitz’e götürülür. Fakat, Schindler kampın komutanı Rudolf Höß’e verdiği rüşvet ile kadınları tekrar kurtarır ve sonunda listesinde bulunan tüm Yahudileri kendi fabrikasına aldırmayı başarır.

Almanya’nın teslim olması ile beraber, halen bir Nazi partisi üyesi ve kendi deyişiyle köle işçilerden kazanç sağlayan bir kimse olduğu için Schindler, Sovyet askerlerinden kaçmak zorundadır. SS korumalarına, evlerine bir katil veya insan olarak dönmenin ellerinde olduğunu söyler ve askerler esirlere dokunmadan fabrikayı terk ederler. Gece, işçileri ile vedalaşması esnasında, işçiler Schindler’e gerekirse delil olarak sunması için her birinin imzaladığı ve onlar için bir katil olmadığını izah ettikleri bir mektup ile üzerine Talmud’dan “Kim ki bir insanın hayatını kurtarır, o tüm Dünya’yı kurtarır” sözünün işli olduğu, bir işçinin altın dişinden dövdükleri bir yüzük verirler. Schindler, duygulanır ve ağlayarak tüm bunların yeterli olmadığını, elinden gelenden daha fazlasını yapmış, daha fazla insan kurtarmış olabileceğini söyler.

Ertesi sabah, Schindler Yahudileri, doğan güneş ile uyanırlar ve gelen bir Sovyet askeri tarafından artık özgür oldukları söylenir. Birlikte, yiyecek bulmak adına yürüyen işçiler, sahnenin değişmesi ile birlikte, Oskar Schindler’in Kudüs’de bulunan mezarına doğru yürüyen, günümüz Schindler Yahudileri’ne dönüşür. Filmde son olarak, Schindler’in kurtardığı yaklaşık 1100 kişinin soyundan gelenlerin, filmin çekildiği tarihte yaklaşık 6000 kişi olduğu ve bir zamanlar milyonlarla ifade edilen Polonya Yahudileri’nin artık 4000’den daha az bir sayıyla ifade edildiği seyirciye yansıtılır.

Film dışında Oskar Schindler[değiştir | kaynağı değiştir]
Filmde Oskar Schindler’in Çekoslovakya’da Almanya adına casusluk yaptığından bahsedilmez. Ayrıca savaş sonuna kadar Nazi Partisi üyesidir.[4] Savaştan sonra kurtardığı insanların finansal desteğiyle ayakta kalması, hatta masraflarını geri istemesi gibi konulara değinilmemiştir.[5] Film karakteri Stern adlı sadık muhasebeci de birkaç kişinin özleştirilmiş halidir ve fabrikayı muhasebecilerinin Yahudi bağlantılarından çok ucuz bir fiyata almıştır. Schindler’in fakirlik ve yokluk içinde öldüğü de betimlenmeyen gerçeklerdendir.

 

Yönetmen Steven Spielberg
Yapımcı Branko Lustig
Gerald R. Molen
Steven Spielberg
Senarist Eser:
Thomas Keneally
Uyarlama:
Steven Zaillian
Oyuncular Liam Neeson
Ben Kingsley
Ralph Fiennes
Müzik John Williams
Görüntü yönetmeni Janusz Kaminski
Kurgu Michael Kahn
Stüdyo Amblin Entertainment
Universal Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, savaş, tarih
Renk Siyah-beyaz
Renkli (DeLuxe)
Yapım yılı 1993, ABD
Çıkış tarih(ler)i ABD: 15 Aralık 1993
Türkiye: 4 Mart 1994
Süre 195 dakika
Dil
İngilizce, İbranice, Almanca, Lehçe
Bütçe 22 milyon $
Hasılat 321.2 milyon $

 


 

https://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/schindlers_list_1993_original_film_art_2000x1-695x1024.jpghttps://ne-izlesem.com/wp-content/uploads/2018/06/schindlers_list_1993_original_film_art_2000x1-150x150.jpgadminEn İyi FilmlerIMDB TOP 50Ne İzlesemÖlmeden önce izlenecek filmlerSchindler'in Listesi filmi,Schindler'in Listesi filminin afişi,Schindler'in Listesi filminin aldığı ödüller,Schindler'in Listesi filminin başrol oyuncuları,Schindler'in Listesi filminin bütçesi,Schindler'in Listesi filminin çıkış tarihi,Schindler'in Listesi filminin dağıtıcı firma,Schindler'in Listesi filminin film afişi,Schindler'in Listesi filminin filmi,Schindler'in Listesi filminin fragman,Schindler'in Listesi filminin hangi ülke yapımı,Schindler'in Listesi filminin hasılat,Schindler'in Listesi filminin imdb puanı,Schindler'in Listesi filminin müziği,Schindler'in Listesi filminin oyuncular,Schindler'in Listesi filminin oyuncuları,Schindler'in Listesi filminin senarist,Schindler'in Listesi filminin süresi,Schindler'in Listesi filminin türkçe altyazılı fragman,Schindler'in Listesi filminin türkçe ismi,Schindler'in Listesi filminin yapımcısı,Schindler'in Listesi filminin yönetmen,Schindler'in Listesi filminin yönetmeni,Schindler's List filmi,Schindler's List filminin afişi,Schindler's List filminin aldığı ödüller,Schindler's List filminin başrol oyuncuları,Schindler's List filminin bütçesi,Schindler's List filminin çıkış tarihi,Schindler's List filminin dağıtıcı firma,Schindler's List filminin film afişi,Schindler's List filminin filmi,Schindler's List filminin fragman,Schindler's List filminin hangi ülke yapımı,Schindler's List filminin hasılat,Schindler's List filminin imdb puanı,Schindler's List filminin müziği,Schindler's List filminin oyuncular,Schindler's List filminin oyuncuları,Schindler's List filminin senarist,Schindler's List filminin süresi,Schindler's List filminin türkçe altyazılı fragman,Schindler's List filminin türkçe ismi,Schindler's List filminin yapımcısı,Schindler's List filminin yönetmen,Schindler's List filminin yönetmeni
Schindler'in Listesi Schindler's List   II. Dünya Savaşı, Nazi Almanyası. Oskar Schindler Almanya'ya iş kurmak amacı ile gelir. Fakat beş kuruşu yoktur. Kendi deyişiyle sunum yeteneği sayesinde birçok üst düzey Alman SS subayı ile dost olur. Bu sırada Yahudi Soykırımı başlamıştır. Schindler'in fabrikası artık gettokamplarındakilerin cennet kapısı olmaya başlamıştır. Schindler´in yardımcısı Itzhak Stern de bir Yahudidir. Stern, Schindler'in fabrikasının idaresini yürütürken,...